Juve și Napoli se luptă, dar nu trădează. Și acum Liga Campionilor

Finală pulsantă pentru Juve, care, totuși, se impune cu 2-1 în fața Bologna lui Mihajlovic și se aruncă acum în Liga Campionilor – O doudă de la Milik dă zâmbet și victorie lui Napoli.

O victorie, două goluri și la fel de multe emoții. Juventus reia exact de unde s-a oprit, adică de la un 2-1 care valorează 3 puncte foarte grele. Asemănările cu succesul de la Milano se termină însă aici: acum două săptămâni Doamna a fost vrăjită, ieri în schimb a muncit atât de mult, poate chiar prea mult, pentru a învinge Bologna lui Mihajlovic. Atentie, judecata este conditionata de ceea ce s-a intamplat in finala, pentru ca altfel ar fi vorba de o echipa in control total, cu singura vina de a nu fi rotunjit scorul in numeroasele ocazii pe care le-a avut. Dar, din moment ce meciurile durează până la fluierul final al arbitrului, devine imposibil să nu subliniem gafele alb-negru care au avut loc în refacere: ar fi putut costa scump, foarte scump...

Juve, în schimb, fie pentru interpretarea Varului de pe brațul lui De Ligt (cu siguranță involuntară, dar de anul acesta, dezordinea este un criteriu care vine pe primul loc), fie pentru bara transversală „amicală” a Stadionului, a reușit să ajunge acasă la o victorie construită mai devreme, a celor care apoi, la sfârșitul anului, pot fi diferența dintre primul și al doilea loc. „În ultimele cinci minute am făcut două sau trei erori de aproape prezumție și superficialitate – analiza lui Sarri. – Meciurile trebuie atacate până când sunt complet sigure și în repriza secundă a fost toată marja pentru a face acest lucru. A fost un meci bun pătat de trei-patru gafe care au dat senzația de superficialitate, trebuie să avem un dribling de substanță și nu un scop în sine”.

Sfârșit separat (de raportat, pe lângă cele două episoade deja descrise mai sus, unul Super salvare a lui Buffon pe Santander, care lovise transversala cu cateva clipe inainte), Juve gestionase destul de bine meciul, pacatuind doar in cinism in fata portii. Meciul a fost deblocat de obișnuitul Ronaldo, care după ce a primit de la Agnelli tricoul de sărbătoare pentru cele 700 de goluri din carieră, și-a dat și el pe locul 701 cu un picior drept foarte puternic pe care Skorupski, să spun adevărul, ar fi putut face ceva. mai mult (19’). Dar Bologna, impulsionată poate de prezența lui Mihajlovic pe bancă (apropo: aplauzele de pe Stadion au fost înfiorătoare), nu s-a predat rolului de victimă sacrificială și în minutul 26 a egalat cu un gol grozav al lui Danilo, a cărui lovitură, da, s-a dovedit a fi absolut de neoprit pentru Buffon.

În repriza secundă, însă, Juve a luat meciul, înscriind mai întâi 2-1 cu Pjanic (54’, fixator cu piciorul drept după un dus-întors în zona Bologna), irosind apoi o serie de ocazii cu Higuain, Ronaldo și Bernardeschi. Finalul s-a dovedit apoi a fi zguduitor, dar în cele din urmă Doamna a fost cea care a luat toate mizele, aducându-se astfel, chiar dacă doar pentru moment, +4 la Inter. O victorie importantă și pentru Napoli, care a zâmbit din nou datorită câștigului cu 2-0 în fața Veronei. Cele 3 puncte, pe lângă scurtarea Atalantei a treia, servesc la reda o oarecare liniște într-un mediu care nu este deloc mulțumit, chiar dacă după ieri, poate, lucrurile se pot întoarce în direcția bună. Un semnal, în acest sens, poate veni tocmai din tabela de marcaj San Paolo, care l-a încununat pe Milik drept om al meciului.

Polonezul, foarte criticat în ultimele săptămâni pentru prea multe goluri ratate, a marcat de două ori, oferindu-i lui Ancelotti un weekend relaxat în sfârșit. „Rezultat important pentru curățarea mediului de unele deșeuri – comentariul antrenorului albastru. – Am jucat împotriva unei echipe fizice și am suferit puțin în prima repriză, apoi ne-am descurcat bine în repriza secundă. Puteți juca mai bine, dar acesta este un joc de maturitate, am dat dovadă de o bună soliditate. Ibra? Complimentele tale sunt frumoase, îl voi suna în curând…”. În așteptarea veștilor de pe piață, San Paolo se bucură de semnale foarte pozitive, și pentru că Verona, ca întotdeauna, s-a dovedit a fi o nucă mult mai greu de spart decât sugerează rezultatul final.

De altfel, dacă Meret a păstrat foaia curată, și-o datorează (tripla salvare asupra lui Lazovic, Pessina și Stepinski din minutul 18 a fost splendidă) și unor inexactități ale lui Hellas în fața porții, cu siguranță nu unei seri de căscat. De la brâu în sus, însă, Napoli și-a confirmat toată calitatea, chiar și în ziua în care Ancelotti i-a lăsat afară pe Mertens, Llorente și Zielinski. De neînlocuit Fabian Ruiz, în schimb, a fost acolo și asistența pentru primul gol al lui Milik a venit din picior, foarte rece în anticiparea fundașului și învingându-l pe Silvestri (37’). De atunci, azzurri s-au dizolvat și când polonezul, în minutul 67, s-a repetat cu o altă lăbuță de-a lui, s-a înțeles că cele 3 puncte erau acum o afacere gata. Acum capul va merge în Liga Campionilor, pentru un tur care s-ar putea dovedi aproape decisiv atât pentru Sarri, cât și pentru Ancelotti. Și amândoi, după zâmbetele din această sâmbătă, nu au de gând să se oprească.