Juve și Lazio, două victorii care alimentează speranța pentru Liga Campionilor

Juve și Lazio, prin victorie în fața Genovei (2-0) și respectiv împotriva Sampdoriei (3-1) rămân în cursa pentru intrarea în următoarea Liga Campionilor, chiar dacă distanța de pe locul patru este de șapte puncte – Dybala și Immobile în poartă

Teste de urcare. Juventus iar Lazio isi fac datoria cu Genoa și Sampdoria, obținând trei puncte fundamentale în cursa pentru Europa, dar mai ales o bună injecție de stima de sine, la fel de importantă pentru continuarea sezonului. Pentru amândoi, zona Ligii Campionilor rămâne destul de îndepărtată, și în lumina a ceea ce fac cei patru jucători în față, dar victoria de ieri a fost într-adevăr singurul rezultat posibil, mai ales pentru bianconeri, care cu siguranță nu au putut da greș împotriva unui all- timp scăzut Genova . Echipa lui Shevchenko, care se luptă deja, s-a prezentat la Torino fără cei mai reprezentativi oameni ai săi precum Destro, Caicedo, Criscito și Rovella, ceea ce i-a făcut partenerul de sparring perfect pentru a vindeca scorul dureros al Doamnei.

Operațiunea, să spun adevărul, doar parțial reușită, pentru că dacă victoria nu a fost niciodată serios în discuție, decalajul a fost de mult timp minim. Închide 2-0 un meci dominat de la început până la sfârșit, cu dominație totală certificată de statistici (27 de lovituri generale la 0!), demonstrează încă o dată modul în care Juve are o problemă ofensivă, după cum se vede din doar 22 de goluri marcate în 16 meciuri. Pe scurt, vai de zborurile fanteziste după aceste trei puncte, dar între timp au sosit pentru a doua oară consecutiv și asta, într-un sezon dificil din o mie de motive, este deja o veste bună.

Provocarea a fost îndreptată încă de la început, pentru că bianconerii au reușit să găsească golul care rupe echilibrul după doar 9' datorită Cuadrado, autor al unui splendid șut de biliard direct dintr-o lovitură de colț. O joacă individuală grozavă, perfectă pentru a pune meciul la vale împotriva unui Genoa total incapabil să creeze nici măcar o singură șansă, dar nu un start de gol, pentru că în față e o problemă de concretețe și luciditate. Emblema este Alvaro Morata, din nou sec după golul lui Salerno în ciuda mai multor situații periculoase, unele salvate de Sirigu, altele prost irosite.

Allegri ar fi vrut să-l lase pe teren până la final pentru a-l ajuta să se elibereze, dar cartonașul galben pe care l-a primit în minutul 72 pentru protest l-a determinat să-l scoată și să-l introducă pe Kean (care a intrat, de altfel, cu o atitudine iritantă). ): spaniolul nu a luat-o bine și cei doi au avut o luptă dură în favoarea camerei. Erorile pragurilor au fost însă făcute de mulți, de la De Ligt la Kulusevski, trecând prin Bernardeschi și Dybala care însă, în minutul 82, s-a răscumpărat cu un șut frumos cu piciorul stâng pentru a face 2-0.

„Trebuie să ne îmbunătățim în faza de scor, între oportunitățile create și exploatate ne-am înrăutățit statisticile – a recunoscut el Allegri în conferința de presă – sunt mulțumit de felul în care am jucat și m-am distrat, ca la Salerno. Până la urmă, rezultatele contează, dar văzând că ratăm atâtea goluri, înseamnă că nu putem decât să ne îmbunătățim. Morata? Nu mă hotărâsem să-l înlocuiesc, doar că atunci a fost avertizat, a tot protestat, așa că în acel moment am preferat să-l scot, nu s-a întâmplat absolut nimic. Dimpotrivă, îmi pare rău pentru că Alvaro a făcut un meci bun din punct de vedere tehnic, chiar dacă nu a reușit să marcheze.”

A găsit trei în schimb acolo Lazio, capabil să cucerească cealaltă parte a Genovai, sau cea a Sampdoriei Sampdoria, cu o performanță care a fost în sfârșit convingătoare. Sarri avea nevoie de ea ca de aer, pentru că înfrângerile cu Juve și Napoli și egalul îndrăzneț cu Udinese, pe lângă înrăutățirea clasamentului, făcuseră multe umbre asupra proiectului său.

Aveam nevoie de un răspuns pozitiv din partea echipei și antrenorul a obținut-o, și datorită unor alegeri puternice, dar probabil necesare: mai ales schimbarea de poartă dintre Reina și Strakosha, cu albanezul ca mare protagonist. Pe scuturi, atunci, de obicei imobil, autorul unei bretele între 17’ și 37’ e Milinkovic-Savic, care, însă, a pătat prestația bună (gol în minutul 7 și assist pentru Ciro) fiind expulzat pentru proteste pe cât de inutile, pe atât de nocive, și mai mult cu meciul închis în esență.

Sarri va trebui, astfel, să renunțe la el pentru meciul de duminică viitoare cu Sassuolo și poate chiar la Immobile însuși, care a ieșit la pauză cu o problemă la genunchi. Inferioritatea numerica nu a afectat insa meciul, deoarece Sampdoria, autoarea unei prime reprize groaznice, s-a trezit prea tarziu, gasind golul de 1-3 abia in minutul 89 cu Pescăruși: D'Aversa, în vizorul criticilor și fanilor, va juca pe banca în derby-ul cu Genoa de vinerea viitoare, cu Stankovic gata să preia conducerea.

Revenind la Lazio, însă, putem spune că reacția a fost foarte pozitivă, chiar dacă, înainte de a ne entuziasma, vor fi necesare confirmări suplimentare. „Sunt momente în care echipa face lucrurile care i se cer și curse în care se întoarce – cuvintele antrenor alb-albastru - Depinde de ce? Din faptul că nu ne antrenăm niciodată, lucrez mai ales cu filmări, acum sunt regizor de televiziune. Milinkovic? Și-a pierdut cumpătul, la fel ca arbitrul: ar fi putut evita să-l dea afară. Încă? Trebuie să înțelegem dacă tocmai a luat o lovitură sau a suferit o încordare, dacă este o lovitură și-ar putea reveni foarte repede”. La Lazio toată lumea își dorește, pentru că golgheterul din ligă (13 goluri ca Vlahovic) este absolut esențial.