Juve și Inter zboară și acum au coborât cu Liga Campionilor

Juve cucerește Bergamo recuperând Atalanta și învingându-i în finală cu goluri de la Higuain și Dybala – Inter îl învinge pe Bull și rămâne lipit de lideri – meciurile din Champions League din timpul săptămânii.

Totul ca înainte. Juventus și Inter coboară pe deal în ziua 13 cu două victorii foarte importante, păstrând astfel ordinea clasamentului neschimbată. Succese care cântăresc, și pentru că meciurile din deplasare de la Bergamo și Torino au fost înfricoșătoare și promiteau multe bătăi de cap. De fapt chiar așa a fost, mai ales pe stadionul Gewiss: dacă în jurul minutei 70 cineva ne-ar fi spus că Juve ar fi reușit să câștige meciul, probabil l-am fi crezut nebun. De altfel, Atalanta, pe lângă faptul că era în avantaj cu un gol, a fost stăpânul absolut al terenului, atât de mult încât golul de 1-0 semnat de Gosens (56’) a fost chiar strâns pentru ea. Dar apoi, ca aproape întotdeauna în campionat, campionii alb-negru au preluat scaunul, capabili să răstoarne complet un scenariu care părea deja scris cu trei piese. Încă o dată, cuplul Higuain-Dybala s-a dovedit a fi de un nivel absolut, atât de mult încât au reușit să câștige meciul aproape singuri.

Aproape, tocmai pentru că uitarea penalty-ului ratat de la Barrow (16’) ar fi de neiertat, precum și uitarea super salvarii lui Szczesny pe Pasalic și salvarea lui De Ligt pe Hateboer. Atalanta a recriminat apoi și pentru câteva decizii arbitrului: o atingere cu brațul lui Emre Can considerată nepedepsită și una a lui Cuadrado asupra acțiunii care a dus la scorul de 2-1 al lui Higuain, evident scăpat de fluierul lui Rocchi. Situații, în special cea de-a doua, în cel mai bun caz, fiice ale unei după-amiezi nefericite în care Juve, în ciuda unei performanțe modeste, a reușit să găsească oricum o modalitate de a lua toată prada. „A fost un meci dificil, am început bine dar ne-am pierdut după penalty – a explicat Sarri -. Atalanta a luat meciul în mână și am luat cu merite conducerea, apoi am egalat pe un joc încurcat și am avut meritul de a crede că putem câștiga. A domina jocul împotriva lor a fost dificil, toată lumea va suferi pe acest teren”.

Gasperini era în starea opusă, nevoit să se descurce o pierdere în ciuda performanței puternice a echipei sale. „Am fost foarte buni pentru că am jucat continuu, chiar dacă nu am profitat de ocazii importante – a oftat antrenorul. – Am cedat foarte puțin la Juve care este foarte puternică și chiar și în repriza secundă, după conducere, am avut jocul în mână. Punctul de cotitură a fost tragerea ocazională a alb-negrilor. În mod clar Juve sunt foarte cinice, mult mai mult decât noi, dar poate că acesta a fost cel mai bun joc al Atalantei din sezon”. Vina nerazzurrilor a fost să nu închidă jocul exploatând una dintre numeroasele ocazii create, greșeală care a început în prima repriză cu Barrow, nefericit în a trimite penaltyul primit de Rocchi la brațul lui Khedira peste bară, și a continuat în a doua repriză, cu excepția golului lui Gosens.

Juve a rămas astfel în picioare iar la momentul potrivit a dat loviturile, dezlănțuind infamul HD. H pentru Higuain, capabil să marcheze de două ori între minutul 74 și 83 (primul cu o deviere de la Toloi, al doilea ca adevărat atacant de zonă), D pentru Dybala, splendid în a-și asigura victoria cu o finală de 3-1 după un cursă groasă. Succesul lui Inter, în schimb, a fost hotărât mai puțin suferit, capabil să cucerească Torino fără dificultăți majore, mai mult pe un teren mai asemănător cu o piscină decât cu un teren de fotbal. Totuși, potopul care a lovit capitala piemontezei nu i-a împiedicat pe oamenii lui Conte să concureze, dimpotrivă: meritul cel mai mare al acestei victorii trebuie căutat în faptul că s-au putut adapta, forțând grenadele să se deschidă și să cedeze spații care s-au dovedit ulterior. a fi fatal.

Și apropo de perechi de goluri, după ce l-am lăudat pe cel de la Juventus ar fi o nebunie să nu-l lăudăm pe Lautaro Martinez și Lukaku, acum o adevărată propoziție pentru toată lumea. Cu cei doi pe teren, de fapt, e ca și cum ai începe cu cel puțin un gol înainte, cu consecința logică a unei călătorii incredibile până acum, formată din 11 victorii din 13 disponibile, așa cum nimeni nu a reușit vreodată ( inclusiv Mourinho) în epoca celor 3 puncte. Meci abordat deja în minutul 12 când Toro, distras poate de accidentarea care tocmai i-a apărut lui Belotti (înlocuit ulterior de Zaza), a fost chiar surprins de o amânare a lui Sirigu: o lovitură de cap a lui Vecino în contra și un gol al lui Lautaro în contraatac. Cu avantaj, Inter a reușit să se lase jos și să aștepte grenadele, fără a renunța la a răni în față. Sirigu a salvat pe Lukaku, dar la colțul următor nu l-a putut opri pe De Vrij, care a ieșit la stâlpul îndepărtat pentru 2-0 (32’).

Toro a avut un val de mândrie dar în drum l-au găsit pe un mare Handanovic, spectaculos în scoaterea din poartă a unei mingi faultat de Godin: ar fi putut fi episodul care a redeschis meciul, dar nu a fost așa. Iar când Lukaku a găsit 3-0 (54') la începutul reprizei secunde, Conte a putut să se bucure şi să se bucure de cele 3 puncte, chiar dacă accidentarea lui Barella (problema la genunchi) îi va crea probleme de antrenament în continuare, mai ales cu play-off-calificarea de la Praga la ușă. „Sper să nu fie nimic grav, este un jucător foarte important pentru noi – a oftat Conte. – Trebuie să continuăm să muncim și să depunem tot posibilul, urgența este acolo, dar prefer să le mulțumesc băieților mei pentru lucrurile excepționale pe care le fac. Lautaro și Lukaku sunt tineri și au încă un potențial mare în față, mă bucur pentru că pe lângă goluri reușesc mereu să ajute echipa. E bine, a câștigat acest meci a fost foarte important.”

Acum capul merge în Liga Campionilor, cu Juve deja calificată, dar urmărind primul loc împotriva lui Atletico Madrid și Inter chemată să cucerească Praga pentru a rămâne în cursă. Din weekendul viitor, însă, va fi în continuare cap la cap, întotdeauna fără bariere.