Juve, Dybala vor anula Doha. Spalletti deranjează Roma la Genova

Campioanele Italiei vor să uite rapid înfrângerea din Supercupa Italiei, dar trebuie să se confrunte cu acerba Bologna a lui Donadoni: nu va mai fi Buffon (influențat), excluzându-se pe Evra (la start), Dybala din primul minut – Roma se confruntă cu greu departe de Marassi unde Genoa a învins deja Juve și Milan, dar cuvintele lui Spalletti sunt cele care stârnesc discuții („Gata să antrenezi pe oricine, chiar și Juve”).

Revenind la Juve. Deci pentru a câștiga, pentru că adevărata anomalie a anului 2016 nu este atât în ​​dezvoltarea sa, cât în ​​final. Înfrângerea de la Doha a enervat și a lăsat câteva urme în mediul înconjurător, cel puțin conform zvonurilor din jurul lui Vinovo, care spun despre o anumită intoleranță în fața izbucnirii (televizate) a lui Allegri. „Nu s-a întâmplat nimic senzațional, doar o explozie a unui antrenor căruia îi pasă de meseria lui – a explicat antrenorul. – Se pot pierde și jocurile, dar am părăsit terenul după 35 de minute, asta m-a înfuriat foarte tare. Dar am citit atât de multe lucruri absurde, sunt fericit să fiu la Juventus și sper să rămân acolo cât mai mult." Toate rezolvate pe scurt, cel puțin în cuvinte. Pentru că atunci, ca întotdeauna în fotbal, rezultatele vor decide ce să facă, mai ales într-un club precum cel alb-negru, care este extrem de antipatizat de conceptul de înfrângere. Apoi mai este piata transferurilor, nu atat intrata (dupa Rincon va sosi un alt mijlocas dar nu se grabeste) cat iesirile. Evra pare din ce în ce mai aproape de Valencia (alternativ există Manchester United), Real Madrid îl țintește periculos pe Paulo Dybala: subiecte fierbinți care nu-l lasă în pace pe Allegri. „Sunt împotriva pieței transferurilor din ianuarie, toate aceste zvonuri nu fac decât să creeze instabilitate – a recunoscut antrenorul. – Cu cât vorbește mai puțin, cu atât mai bine, atunci vom vedea ce se întâmplă”. Mai bine să ne gândim atunci la Bologna și la meciul de diseară (20.45): toată lumea ia de la sine înțeles, antrenorul lui Juventus nu. „Angajamentele după opriri sunt întotdeauna complicate – a explicat el. – În plus, ne-au creat mereu probleme, trebuie să fim foarte atenți pentru că este important să păstrăm neschimbat avantajul față de romi”. Juve o va face față fără Buffon (neconvocat) și cu un 4-3-1-2 care îi va vedea în poartă pe Neto, Lichtsteiner, Rugani, Chiellini și Asamoah (Evra, în așteptare, nici măcar nu va fi pe bancă) în apărare Khedira, Marchisio și Sturaro la mijloc, Pjanic în prima linie în spatele cuplului de atac Higuain-Dybala. 4-3-3 în schimb pentru Bologna lui Donadoni care va încerca lovitura cu Mirante între posturi, Krafth, Maietta, Gastaldello și Masina în spate, Donsah, Nagy și Dzemaili la mijloc, Rizzo, Destro și Krejici în trident ofensiv. . Bianconerii vor ieși pe teren cunoscând deja rezultatul Romei, angajată după-amiaza (15) la Marassi cu Genoa. Meci în deplasare perfid pentru oamenii lui Spalletti: de fapt, rossoblui știu să se transforme la propriu atunci când joacă pe propriul stadion. „Au învins deja pe Milan și Juventus” a oftat antrenorul, conștient de delicatețea meciului de astăzi. Cu toate acestea, mai presus de toate declarația sa despre un posibil viitor în alb-negru a ținut instanța, o deschidere curajoasă (dar complet legitimă) care a provocat inevitabil (și va continua să provoace) discuții. „Asta este treaba mea, dacă mă cheamă să antrenez, merg peste tot”, a explicat el în sala de presă. – Discursul este valabil pentru Juventus, dar și pentru Fiorentina, Inter și Milano”.

Roma va înfrunta Genoa fără Salah (Cupa Africii) și de aceea va reveni la un 3-4-2-1 cu Szczesny în poartă, Rudiger, Fazio și Juan Jesus (Manolas este convocat, dar nu merge bine) în apărare, Bruno Peres, Strootman, De Rossi și Emerson la mijloc, Nainggolan și Perotti pe trocar în spatele atacantului singuratic Dzeko. Clasic 3-4-3 pentru Genoa lui Juric, care va încerca încă un scalp excelent cu Perin între posturi, Izzo, Burdisso și Munoz în spate, Lazovic, Rigoni, Cofie și Laxalt la mijloc, Ninkovic, Simeone și Ocampos în trident ofensiv. Trei puncte de la Marassi ar fi fundamentale pentru giallorossi și nu doar pentru preajma Juve: Napoli, cu victoria de aseară, i-a cuplat de fapt la 38. Succesul echipei lui Sarri a fost departe de a fi ușor, ajungând doar în câteva secunde. din sfarsit si plina de controverse. La 2-1 de la San Paolo, pe lângă golul lui Tonelli din minutul 95, decizia arbitrului Di Bello de a-l scoate pe Silvestre pentru a doua abatere, a doua care sa dovedit a fi inexistentă (61', fundașul nu a atins-o pe Reina). Și astfel Sampdoria, care a trecut în avantaj în minutul 30 datorită unui autogol al lui Hysaj, s-a trezit în 10 în cea mai mare parte a reprizei secunde sub asalturile lui Napoli, hotărâți să răstoarne meciul. Blucerchiatii, autori ai unei performanțe grozave, au rezistat până în minutul 83: în mod ironic, Gabbiadini a marcat golul de 1-1, tocmai acum când l-au cumpărat pe Pavoletti (pe bancă pentru tot meciul). În finală apoi, grație celor 5’ din timpul adăugat, iată golul decisiv al lui Tonelli, sosit cu doar un moment înainte de fluierul lui Di Bello. Care, desigur, a ajuns în punctul de mirare al unui Ferrero furios hotărât să „se răzbune” în fața microfoanelor. „El a hotărât acest meci, Silvestre nici nu s-a atins de Reina – s-a repezit președintele. – Nu poți strica un meci cu o astfel de decizie, ne-am fi putut spune înainte și nu ne-am prezentat. Trebuie să se oprească, trebuie să se schimbe sistemul: să punem moviola pe teren și să-i trimitem acasă pe acești arbitri”.