Juve, mare succes la Florența și locul doi singur. In extremis Roma îl depășește pe Lecce

Cucerind Florența cu primul gol al lui Miretti în Serie A, Juve rămâne în urma lui Inter și se distanțează de rivalii săi din Liga Campionilor - victorie rocambolescă pentru Roma care cu Lukaku a luat cele trei puncte într-o revenire împotriva Lecce.

Juve răspunde. THE Bianconerii cuceresc Florența cu o cursă perfectă stilul Allegri și s-au întors la doar două puncte în spatele liderilor Inter, așteptându-i să-i provoace în confruntarea directă de pe Stadion din 26 noiembrie. Un succes în primul rând din punct de vedere al mentalității, pentru că dacă jocul ultra-defensiv cu siguranță nu poate lua ochiul, nu același lucru se poate spune despre sacrificiul de sine și spiritul de sacrificiu al grupului, capabil să-și apuce al cincilea lanț complet în ultimele șase jocuri, toate fără a primi gol.

Duminica campionatului a fost un cadou mari emoții și la Roma, unde gialloroșii au reușit să-l învingă pe Lecce la finalul unui meci nebunesc, dat peste cap ca un șosete în timpul prelungirii: acum Mourinho este la doar patru puncte de Liga Campionilor și se poate pregăti pentru derby-ul de duminica viitoare cu mult mai multă seninătate.

Fiorentina – Juventus 0-1, Miretti și o mare apărare sunt suficiente pentru a-i cuceri pe Franchi

Așa că să începem cu marele meci de la Franchi, care a avut loc regulat în ciuda controverselor din ajun. Evenimentele meteorologice tragice, de fapt, l-au determinat pe președintele Regiunii Toscana Giani și pe primarul Florenței Nardella să ceară amânarea, amânând totuși la decizii ale Ministerului de Interne. După-amiaza decizia finală de a juca, datorită vremii bune și lipsei absolute de piedici în calea activităților de salvare, după cum se subliniază în comunicatul de presă al Observatorului: o alegere neîmpărtășită de ultrași a Curvei Fiesole, care a abandonat meciul în semn de protest.

Cuvântul a trecut astfel la câmp, cu Juventus imediat viclean și capabil să profite de o lipsă de atenție din partea departamentului defensiv al Violei, prea moale în Triunghiul Rabiot-Kostic-Miretti care a dus la 0-1 alb-negru (10'). Avantaj imediat și posibilitatea de a se gândi în primul rând la apărare: Allegri nu putea să ceară ceva mai bun, și pentru că Juve-ul lui este hotărât în ​​largul său atunci când alții trebuie să joace jocul. Ideal ar fi o cale de mijloc, dar în momentul de față Doamna a găsit această rețetă câștigătoare și culege roade cursă după cursă, în primul rând datorită unui departament înapoiat care se limitează la impenetrabil. Acolo Fiorentina a încercat din toate punctele de vedere, după cum arată datele privind posesia mingii (68% la 32) și șuturile generale (25 la 4), dar în general Szczesny a trebuit să efectueze o singură salvare reală (lovitură liberă a lui Biraghi), la fel ca colegul său Terracciano (șutul de la șeful Cambiaso). Allegri așa că o ia acasă a patra victorie consecutivă, al cincilea în ultimele șase jocuri, toate fără a primi gol, cu locul doi atașat (minus 2 de la Inter) și un avantaj frumos față de Atalanta, clasată pe locul cinci (7 puncte).

Allegri mulțumit: „Victorie căutată și dorită, meciurile se aduc acasă chiar și cu suferință”

Sunt mulțumit de cele trei puncte și de performanță, băieții au căutat și și-au dorit victoria împotriva unei mari Fiorentine – analiza lui Antrenorul lui Juventus -. Am făcut o treabă bună la poartă, am suferit mai mult în prima repriză, apoi în repriza secundă Szczesny nu a făcut nicio salvare în ciuda multor centre și am ratat și câteva contraatacuri periculoase. Am jucat un meci tehnic cu Verona, aici a fost diferit, dar meciurile se câștigă și prin suferință și cu o fază defensivă excelentă. Trebuie să privim întotdeauna înainte, dar acest lucru nu trebuie înțeles greșit: nu e nevoie să vorbim despre obiectivul campionatului, Inter, Milano și Napoli sunt în fața noastră.”

Roma – Lecce 2-1: Mou în genunchi până în minutul 92, apoi Azmoun și Lukaku înnebunesc Olimpico

Le emoții mai puternice duminică însă au sosit dinolimpic, unde un Roma-Lecce teoretic „liniștit” s-a dezvăluit în schimb complet Folle. Era deja clar în minutul 5 că nu va fi un meci liniar Falcone a salvat un penalty de la Lukaku: acolo am văzut prima „uşă glisantă” a după-amiezii, cu apulienii prinzând curaj minut după minut. Roma, condusă de creativitatea lui Dybala, a fost aproape de a marca de câteva ori în prima repriză, dar fără să găsească și Lecce a luat act de acest lucru, rămânând în joc și atacând pe contraatac.

În repriza secundă meciul părea să-și fi pierdut din energie, până când minutul 71: Ruptura Banda pe stanga e tap-in câștigător de către Almqvist, în avantajul răsunător al oamenilor lui D'Aversa. Roma la un pas de abis, cu Lecce aproape să-și dubleze avantajul cu Strefezza și un sentiment de neputință, Olimpico aplauda mai mult dintr-un act de credință decât dintr-o convingere reală. Mourinho, pierdut pentru pierdut, i-a aruncat pe Azmoun, Belotti și Renato Sanches în luptă cu Dybala și Lukaku și mutarea, un adevărat all-in, s-a dovedit a fi câștigătoare. În minutul 91, Azmoun a găsit-o il primo poartă Italian cu o lovitură frumoasă de cap, dar apoteoza a sosit trei minute mai târziu când Lukaku, declanșat de Dybala, a scăpat de Touba și a aruncat-o în poartă minge de răsunător 2-1, provocând literalmente explozia Olimpico-ului.

Mourinho sărbătorește: „O victorie sinceră, în cariera mea nu am avut niciodată un public ca acesta”

„În ultimele minute am fi putut pierde cu 2 sau 3-0, dar în schimb am câștigat – comentariul euforic al Mourinho -. Echipa era dezechilibrată în acel moment, băieții sunt extraordinari la fel ca și publicul: această legătură nu este normală când echipa gazdă este cu 1-0 în jos cu zece minute de la final, această pasiune între suporteri și jucători, meritul le revine. Nu se întâmplă des ca Lazio, Atalanta, Milan și unii dintre Juve și Fiorentina să piardă puncte, de data aceasta s-a întâmplat și nu am putut irosim această situație. Aceste trei puncte au fost importante pentru noi, acum suntem mai aproape de echipele care au ambiții de rang înalt. Lukaku? Doar cei care dau penalty-uri ratează penalty-uri, este un băiat ultra-emotiv, sensibil și când ratează un penalty în primul minut inima îi plânge și sufletul îi plânge. Acesta este motivul pentru care golul de la final nu ar fi putut fi mai bun, pentru că acum va putea să doarmă mai bine și sunt foarte fericit pentru asta”.