Juve Caporetto la Monza și Allegri se clătinește: Milan, Inter și Roma sunt și ei knock-out. Napoli și Atalanta pereche de cap

Napoli îl depășește pe Milan și devine primul cu Atalanta, care a învins Roma - Juve elimină și ea la Monza: Allegri pe bancă până la Cupa Mondială, apoi vom vedea - Inter e și ea rău

Nu s-a întâmplat de șapte ani. De fapt, pentru a găsi Milan, Inter și Juventus învinși în aceeași rundă, trebuie să ne întoarcem la sezonul 2015/16, mai exact la a șasea zi de meci, când rossoneri, nerazzurri și bianconeri au pierdut împotriva Genoa, Fiorentina și Napoli. . Alte ori, fără îndoială, totuși revenit la știri într-o duminică incredibilă, în care Pioli, Inzaghi și Allegri au fost nevoiți să se încline în fața lui Spalletti, Sottil și Palladino, deci la Napoli, Udinese și Monza. Și dacă la asta adăugăm victoria Atalantei asupra Romei lui Mourinho, iese la iveală o imagine aproape unică, care dă o idee bună despre un campionat la fel de nebun și distractiv ca întotdeauna.

Milano-Napoli 1-2, Politano și Simeone lansează Azzurri

Să începem cu superprovocarea de la San Siro dintre Milano și Napoli, care i-a văzut pe azzurri triumfând grație golurilor lui Politano (55’ din penalty) și Simeone (78’). Așadar, lăbuța lui Giroud din minutul 69, care părea că a condus meciul spre egalitate, a fost inutilă: lovitura de cap a lui Cholito a pus capăt fiecărei discuții, oferindu-i lui Spalletti o victorie foarte grea atât în ​​ceea ce privește clasamentul (Napoli este acum primul împreună cu Atalanta). si morala. Să spun adevărul, Milan a jucat bine, mai ales în prima repriză care ar fi meritat să meargă înainte dacă Meret nu ar fi salvat cu două salvari grozave pe Giroud și Krunic.

În repriza secundă, însă, Napoli a știut să ia un start puternic și în minutul 50 a găsit episodul potrivit cu Kvaratskhelia, pricepută la obținerea penalty-ului (fault de Dest) transformat de Politano. Rossonerii nu au cedat și după ce s-au apropiat de egalarea cu Messias (o altă salvare grozavă a lui Meret) l-au găsit cu Giroud, la capătul unei acțiuni splendide începute de De Ketelaere și terminată de Hernandez, înainte de tap-in-ul francezului. . Totuși, Simeone s-a ocupat să strice planurile de revenire ale Diavolului, foarte bun la transformarea unei centrari a lui Mario Rui într-o săgetă otrăvită pentru Maignan, care era absolut nevinovat. Kalulu a dat ultimul fior, lovind transversala cu poarta larg deschisa la cateva minute de la final: ar fi fost 2-2, in schimb Napoli sarbatoreste, primul si din ce in ce mai lansat spre visul Scudetto.

De Laurentiis: „Victorie a tenacității, să ne bucurăm de ea!”

„O victorie a suferinței și a tenacității – comentat prin Twitter de Aurelio De Laurentiis -. Să ne bucurăm de acest meci minunat! Du-te la Napoli pentru totdeauna!!”. „Acest Napoli are foarte multă calitate, dar asta nu e tot: este și efort, sacrificiu și dorință de câștig – a continuat Simeone, eroul meciului -. Scudetto? Trăim în fiecare zi cu dorința de a ne îmbunătăți, suntem un grup tânăr și vrem să dăm totul, doar la asta ne gândim”.

Pioli: "Când joci atât de bine, nu poți pierde..."

Clima opusă la Milano, unde ne lingăm rănile după o înfrângere greu de digerat, în virtutea unei performanțe la înălțimea așteptărilor, în ciuda absenței lui Leao. „Când o echipă joacă așa nu poate pierde, dar vom învăța din această seară să fim mai concreti – analiza lui Pioli -. Am pierdut pentru că nu am pus determinarea necesară în ambele domenii, în ciuda unei performanțe mai bune decât Napoli. Păcat că am pierdut runda neînvinsă cu o performanță ca asta, e greu să atribui ceva apărării, e mai mult regret că am marcat un singur gol”.

Udinese-Inter 3-1, Inzaghi acuzat din nou pentru înlocuiri

Prezentasem deplasarea de la Udine ca un examen foarte important pentru Inter, care sunt chemați să câștige pentru a pune capăt definitiv crizei de acum câteva săptămâni. Răspunsul a fost însă dezastruos, pentru că nerazzurrii au căzut dezastruos sub loviturile lui Sottil, foarte bun să construiască (împreună cu acel bătrân vulpe Marino) o echipă tânără, dar dură, capabilă să doboare adversarii atât din punct de vedere atletic, cât și tehnic. vedere .

Fără complimentele cuvenite friulenilor, totuși, este corect să se îndrepte atenția asupra lui Inzaghi, vinovat de managementul meciului cel puțin îndoielnic: înlocuirile lui Mkhitaryan și Bastoni în minutul 28 al primei reprize au fost senzaționale pentru că au fost cartonași, deoarece a fost cel al lui Dzeko (cel mai bun al lui) pentru un Correa evanescent. Cea mai proasta mutare a venit insa in minutul 79 cu intrarea lui De Vrij in locul lui Acerbi, in conditiile in care olandezul a jucat un rol negativ in episodul care a dus la golul lui Bijou, decisiv pentru victoria lui Udinese. Oamenii de la Inter au retrăit astfel un film văzut deja cu Lazio, Milan și Bayern, sau mai degrabă văzându-și echipa prăbușindu-se de îndată ce întâlnesc un adversar de nivel, sau în orice caz mai sănătos.

Inzaghi se apără: „Schimbări? au fost avertizați…”

„Suntem incapabili să dăm continuitate, sunt trei meciuri la rând în deplasare în care luăm conducerea și pierdem cu 3-1, asta nu e bine – a oftat Inzaghi – Cu siguranță trebuia să facem mai mult și mai bine, i-am schimbat pe Bastoni și Mkhitaryan. pentru că au fost cartonași și pentru că Udinese a câștigat toate duelurile, o zguduire pentru a schimba lucrurile. S-au abordat mai bine în ciuda obiectivului nostru inițial, trebuie să medităm la această înfrângere proastă pentru că cu siguranță este meritată”.

Monza-Juventus 1-0, Allegri din ce în ce mai pe grătar

Cealaltă înfrângere zgomotoasă a zilei este cea a lui Juventus, învinsă tot de Monza (ex) ridicând spatele. Istoric ko cel al lui Brianteo, pentru că îi vede pe moșieri cucerind primele 3 puncte din istoria lor în Serie A, demonstrând o Doamnă în cei mai mici termeni, care a apărut aproape în dezordine. Alibiul absențelor este încă acolo, dar devine din ce în ce mai slab, înfrângere după înfrângere: e în regulă că lipsesc mai mulți jucători importanți, dar Monza nu a furat nimic, într-adevăr în general ar fi putut să preia conducerea mai devreme, în timp ce bianconerii au. practic nu a fost niciodată capabil să creeze pericole.

În vizor, și nu e nimic nou, există mereu Allegri, mai ales după diversele declarații (unele neautorizate de companie) lansate în ultimele zile. Juventinii îi strigă acum capul și clubul, în ciuda negărilor obișnuite, nu știe să se miște, prizonier al unui contract prea oneros pentru a fi rupt. Angel Di Maria ajunge să-i țină companie lui Max, așteptat ca salvator al țării și protagonist în loc de un gest de reacție pe cât de stupid, pe atât de nociv: expulzarea a lăsat-o pe Juve în 10 pentru mai mult de o vreme, în plus, va ne împiedică să fim acolo atât împotriva Bologna, cât și, aproape sigur, împotriva Milanului.

Allegri suspendat, deputatul Landucci vorbește: „Expulzarea a afectat meciul”

„Cu siguranță trebuie să facem mai bine, dar expulzarea a condiționat meciul – a subliniat Landucci, asistentul suspendatului Allegri -. Di Maria a fost hărțuit și s-a îndrăgostit, știm că Izzo este un jucător care folosește aceste tactici, chiar dacă ei îmi spun că expulzarea a fost corectă. E timpul să discutăm puțin și să facem fapte, a fost greu să te trezești după lovitura rea ​​de miercuri. Acest lucru a avut impact, dar încă sunt scuze și nu avem nevoie de ele acum: trebuie să ne ridicăm și să pedalăm”.

Roma-Atalanta 0-1: Gasp se bucură, Mourinho eliminat și furios

Rezultatele surpriză s-au încheiat duminică cu victoria Atalantei lui Gasperini, capabilă să cucerească Olimpico și să ocupe primul loc în clasament, deși în coabitare cu Napoli. Succes de prestigiu pentru Zeita, care acum a devenit cinica si nemiloasa ca marile: paradoxul, de fapt, este ca a reusit sa atinga anumite culmi abia acum si nu in anii fotbalului spectacol.

„A purta tricoul roz este deja o mare satisfacție, chiar dacă știm că nu vom câștiga Giroul”, a explicat cu satisfacție Gasperini folosind o metaforă ciclistă, dar golul lui Scalvini (35’) confirmă încă o treabă excelentă făcută cu tinerii jucători, în ciuda diferențelor destul de evidente de opinii cu noua proprietate.

Clima de la Roma este hotărât mai tensionată, unde trebuie să facă față unei înfrângeri grele pentru ambițiile echipei, mai mult într-una dintre cele mai bune performanțe ale sezonului, net de valoarea adversarului. Mourinho, exclus pentru proteste în repriza secundă (nu va fi pe bancă împotriva lui Inter), nu a luat-o deloc bine, după cum se vede din declarațiile sale.

„A fost cel mai ușor meci de câștigat, am avut controlul pentru 90′ – gândul Special One -. A fost un penalty foarte clar asupra lui Zaniolo în prima repriză, am încercat să vorbesc cu Chiffi după meci și l-am întrebat de ce nu a fluierat. Dacă îmi spui că nu există niciodată penalty dacă jucătorul nu se aruncă la pământ, atunci trebuie să schimb atitudinea cu jucătorii mei și să le spun să se arunce, altfel nu ne vor da...”.

Acum două săptămâni libere, (deși majoritatea jucătorilor vor fi ocupați să călătorească în jurul lumii cu echipele naționale), după care ne vom scufunda în ultimul tur de forță al anului calendaristic, înainte de a face loc Cupei Mondiale. Va fi bine să respire adânc, cel puțin pentru cei care vor putea, pentru că atunci va începe o lună fără pauze, în care vor ieși primele verdicte, într-un sens sau altul.