Juve scurtează distanța față de Scudetto, Napoli presează

Cluburile încheie 2018 cu două victorii. Campioni de iarnă bianconeri, dar Bologna ne-a dat greu. Varul a fost contestat și golul anulat în minutul 92 împotriva Sampdoriei. Allegri: „Acum ne lipsesc 37 de puncte”. Azzurri obosit fără Koulibaly și Insigne

Fără răsucire, dar multe, multe, frisoane. Juventus și Napoli încheie 2018 cu două victorii și o bună doză de frică: merit al Sampdoriei și al Bologna, bun la joc în ciuda inferiorității obiective și a unor situații de arbitraj, menite, ca întotdeauna, să stârnească discuții.

La Torino s-a organizat un adevărat „Show de Var”, arbitrul Valeri fiind protagonist în trei episoade: cele două penalty-uri acordate, câte unul pe fiecare parte, pentru handbaluri de Emre Can și Ferrari și golul anulat în timpul opririi lui Saponara pentru ofsaid. . Îndoielile, în ciuda celor mii de reluări, rămân înainte de toate asupra acestei ultime decizii, mai ales având în vedere importanța acesteia: era minutul 92 și ar fi fost 2-2 Sampdoria.

„Pedeapsă discutabilă și puțin ajutor din Var”, tweetul otrăvitor al blucerchiaților, înaintea unei retrageri dictate mai mult de bunul simț decât de o adevărată schimbare de părere („ne cerem scuze, nu am fost foarte lucizi”), mărturisind că nici măcar nu. mișcarea lentă pe teren, dacă este folosită astfel, reușește să-i pună pe toți de acord. „Dacă există, este corect să-l folosești – a trecut peste cap Allegri la conferința de presă. – Am început bine, dar după penalty ne-am încurcat imediat. Am devenit nervoși, în schimb ar fi trebuit să continuăm să jucăm calm și senin. A fost important să terminăm bine, dar nu a fost ușor, dar acum suntem la 37 de puncte de Scudetto.”

Analiză adevărată cea a antrenorului lui Juventus, de ce după avantajul flash al lui Cristiano Ronaldo (2') jucătorii săi au adormit puțin, atât de mult încât au egalat cu obișnuitul Quagliarella, deși la penalty (33’). Punct decisiv și în repriza secundă, când CR7, după ce a spart bara la un șut deviat de Audero, a găsit 2-1 Juve chiar de la unsprezece metri, până la fiorul final semnat de Saponara. Pe scurt, un meci zguduitor până la final, exact ca la Napoli unde un Bologna surprinzător s-a predat abia în minutul 88.

Blues obosit și mai puțin strălucitor decât de obicei, un pic pentru absențe grele ale lui Koulibaly și Insigne (în cazul în care contestația va fi respinsă vor rata și împotriva Lazio), parțial din cauza atitudinii precaute a oaspeților, care a complicat desfășurarea manevrei. Încă o dată, atacanții au decis și nu contează dacă Lorenzinho, din motive evidente, nu a putut participa la ultima performanță a anului: s-au ocupat de asta în locul lui. Milik și Mertens, primul cu bretele (16’ și 51’) ceea ce îl aduce la 10 puncte în clasamentul marcatorilor, al doilea cu jocul care i-a adus dureroasa finală 3-2 (88’). Între golurile lui Santander (37’) și Danilo (80’) și un blocaj bolognez care părea destinat să reziste, împiedicând Napoli să rămână +5 la Inter și minus 9 la Juve: ar fi fost o mare problemă, dar Mertens , din fericire pentru Ancelotti, a pus totul în ordine.

Este un moment special al sezonului, puțini oameni joacă fotbal strălucit – gândul antrenorului albastru. – Bologna a jucat foarte bine și ne-a făcut viața grea, dar am dat dovadă de caracter. Suntem în linie cu obiectivele noastre: am făcut o prima manșă grozavă și am diluat puțin cursa lui Juve”. Pe această ultimă parte, să spun adevărul, s-ar putea discuta, nu atât pentru demeritul lui Napoli, cât pentru progresul zgomotos al alb-negru. Scudetto pare destinat să rămână în alb-negru, Azzurrii au sarcina de a nega pe toată lumea și de a realiza o ispravă care ar intra pe bună dreptate în istoria fotbalului.