Juve: 1-1 la Udine, dar +8 la Roma

Fostul Udinese de la Delneri a ținut Juventus la egalitate, 1-1, după ce a preluat conducerea în minutul 37 al primei reprize cu Zapata – În a doua repriză, campioana Italiei a forțat echipa să egaleze cu Bonucci în urma unei lovituri libere a lui Dybala – conducerea Juve în clasamentul urcă la 8 puncte peste Roma

Juve câștigă și când egalează. De altfel, remiza 1-1 de la Udine nu poate fi interpretată ca un pas greșit, nici după înfrângerea Romei de sâmbătă sau cea a lui Napoli săptămâna trecută împotriva Atalantei. Bianconerii câștigă un punct pe secundă și astfel aduc avantajul la 8 lungimi: nu este încă timpul să vorbim despre matematică dar Scudetto este cu siguranță din ce în ce mai aproape.

„Clasamentul este excelent, dar asta nu înseamnă că am câștigat deja – a glosat Allegri la conferința de presă. – Ar fi fost important să câștigăm la Udine, dar am venit din multe meciuri solicitante și ne-au pus în dificultate jucând foarte bine. Acceptăm această remiză, la urma urmei, ai nevoie de puncte pentru a ajunge până la capăt”.

Echipa lui o știe bine, atât de mult încât până ieri nu remizaseră niciodată în ligă. „Prima dată” valorează însă aproape la fel de mult ca un succes, tot prin prisma excelentă a performanței lui Delneri de la Udinese, care a ieșit pe teren să joace cu armele și a reușit să o pună cu adevărat în dificultate pe Doamnă.

Gazdele au dat dovadă de o mai mare prospețime fizică și psihică decât rivalii lor, nu întâmplător au luat conducerea primul cu Zapata, bun la săritura lui Bonucci și la batjocorirea lui Buffon cu un șut sub picioare (37’). În repriza secundă, Juventus a încercat să preia ritmul și să-i pună pe friulieni acolo, dar fără să se facă deosebit de periculoși, cel puțin până în minutul 60.

În acel moment Bonucci a preluat scaunul, răscumpărând greșeala din prima repriză cu o lovitură de cap pentru a face 1-1. În alte momente, probabil, bianconerii ar fi apăsat pe accelerație pentru a finaliza revenirea, având în vedere clasamentul actual, însă, chiar și un egal este bine și de fapt forțarea finală a fost hotărât mai puțin „rea” decât de obicei.

Mai rămâne un punct în clasament, dar mai presus de toate un +8 pe Roma care vorbește de la sine. Scudetto este încă de luat, dar Lady este tot mai aproape de a-l cusă înapoi pe piept.