Italia, dubla lui Balotelli extinde Malta

Azzurrii termină antrenamentul cu două goluri de la SuperMario Balotelli în prima repriză: trei puncte fundamentale ajung în cursa către Cupa Mondială 2014 din Brazilia, dar jocul bun este departe - Buffon salvează un penalty, iar maltezul a lovit și el. bară transversală – Prandelli: „Am fost prea lenți”.

Rezultate maxime cu efort minim. Italia aduce acasă trei puncte fundamentale în perioada premergătoare Cupei Mondiale 2014 din Brazilia, fără să obosească prea mult. Ieri seară, o dotă în prima repriză a lui SuperMario Balotelli a fost suficientă pentru a aranja modesta (dar mai mult decât dispusă) Malta.

Primul gol vine după câteva minute de la un penalty: El Shaarawy zăcând în zonă (clar cristalul), Balo de la fața locului la deplasare. Perfect. Cel de-al doilea gol, în schimb, este mult mai spectaculos: De Sciglio (care joacă cu încrederea unui veteran) strânge perfect o minge lungă, se demarcă și o pune înapoi pentru placa deschisă a lui SuperMario, care înscrie cu precizie la distanță. post. După dublare, plictiseala a intrat pe teren, azzurrii limitându-se să verifice în timp ce adversarii alergau cu un angajament lăudabil.

Totuși, printre golurile italiene, maltezii se apropiaseră de două ori de egalitate. Pentru a evita senzaționalul 1-1, s-a gândit întâi Buffon, care a salvat fără prea mari probleme un penalty prost aruncat, apoi transversala, care a oprit un șut frumos din exterior.

„Știam că nu găsim spațiu, am fost prea lenți în construcție și de aceea am avut dificultăți, deși am păstrat posesia mingii pe tot parcursul jocului - a comentat antrenorul albastru, Cesare Prandelli - a fost o lipsă de intensitate. în stadiul final. A fost prea multă distanță între fundași și mijlocași, iar vântul afectează pasările pe distanțe lungi. A fost important să câștigăm, am făcut unele lucruri bine, altele nu. Ce putem aduce acasă din ultimele două meciuri? Performanța excelentă împotriva Braziliei și a acestor trei puncte. Știm că, atunci când sunt echipe organizate și agresive, trebuie să fim mai rapizi în manevrare”.