Italia-Germania 0-0: super Belotti nu este suficient

Performanță bună a azzurrilor, care totuși nu reușesc să câștige meciul amical de la San Siro și din cauza unui vârf de ghinion: în cea de-a 82-a acțiune mare a lui Belotti, dar mingea lovește bara – Cu douăzeci de minute înainte ca nemții să anuleze golul pentru îndoială de ofsaid

„Și dacă am fi neutri am spune că italienii aproape că merită golul”. Asta a spus un comentator al primului canal public german după postarea lovită de Belotti la 82. Până la urmă, însă, Italia-Germania nu a depășit un egal 0-0 și chiar și adversarii noștri au de ce să se plângă, în condițiile în care în minutul 62 tușierul a anulat pentru offside un gol al lui Volland, care cu siguranță a fost dincolo de albastru. linia defensivă.dar probabil și în spatele liniei mingii.

Până la urmă, însă, se poate spune că Gianpiero Ventura este mulțumit de prestația echipei sale. Omul meciului a fost Belotti, care pe lângă faptul că s-a apropiat de a marca meciul, a alergat și s-a sacrificat timp de 90 de minute. Răspunsuri excelente și de la Rugani și Romagnoli, care i-au înlocuit în apărare pe accidentați Barzagli și Chiellini alături de Bonucci.

„Rezultatul este acesta și trebuie acceptat – a comentat antrenorul albastru -. Am făcut un meci bun și am primit puțin. Vorbim de echipa campioană mondială și nu am cedat nimic. Dincolo de post, am avut patru, cinci situații în superioritate numerică pe care le-am fi putut exploata mai bine”.