Italia, flop senzațional: Cupa Mondială în pericol

Naționala Ventura ratează cu desăvârșire prima manșă a play-off-ului pentru a merge la Cupa Mondială din Rusia 2018: Suedia câștigă cu 1-0 la Solna, pentru azzurri doar o postare de la Darmian în repriza secundă, dar foarte puține acțiuni interesante și nu un alt șut la poartă – meci retur de luni la Milano: este nevoie de o firmă pentru calificare.

Flop Italia. Singura dată când echipa națională de fotbal nu s-a calificat la Cupa Mondială a fost acum aproape 70 de ani, în 1958: după prima manșă a playoff-ului de repechaj de la Rusia 2018, însă, istoria riscă serios să se repete și să se răstoarne – luni seara la San Siro – Victoria cu 1-0 a Suediei la Solna nu va fi deloc ușoară. Mai ales dacă Italia lui Ventura nu schimbă drastic registrul: dincolo de recriminările pe faptul că și Suedia a făcut puțin (dar încă mai mult decât Italia...) și despre presupuse erori de arbitraj (suedezii au avut un joc foarte dur, dar fără improprii flagrante). ), rezultatul primei manșe a fost legitim și lasă puține speranțe pentru revenirea la Milano, când va fi necesar să câștigăm cu o marjă de două goluri pentru a evita rușinea de a nu participa la Cupa Mondială de fotbal, pe care ne-am ridicat. de patru ori pline.

De altfel, azzurrii, care de altfel nu apăreau fizic pe minge, au evidențiat limitele obișnuite - în acest moment dramatice - în construcția jocului: Belotti și Immobile au primit foarte puține mingi și nu au tras niciodată pe poartă, singura ocazie demnă. de remarcat a fost un stâlp lovit de Darmian în repriza secundă, cu un șut din exterior, la scorul de 1-0 pentru suedezi (golul scandinav a venit dintr-un șut deviat în propria poartă de De Rossi). În rest, Italia a făcut puțin, foarte puțin, chiar reușind să fie mai puțin solidă decât solidă în apărare și lăsându-se târâtă în câteva prea multe provocări. Climatul luptei a adus beneficii fizicii gazdelor, dar cea văzută în Suedia a fost poate cea mai urâtă Italia din amintirea vie.