Italia învinge Israelul cu 3-1, dar ce luptă

Pellè și Candreva par să închidă meciul după o jumătate de oră, dar Chiellini îl redeschide declanșând acțiunea porții israeliene și fiind expulzați – În finală Immobile marchează punctul knockout – Spania este într-o lună.

Începe cu bine drumul Italiei către Cupa Mondială din Rusia 2018. În primul meci din grupa de calificare, azzurrii au învins Israelul cu 3-1 la Haifa, obținând primul succes al erei Ventura după înfrângerea dintr-un amical împotriva Franței.

Pellè a deschis scorul, iar după un sfert de oră a marcat cu ușurință centrarea lui Antonelli din stânga. În jumătatea de oră a primei reprize, Candreva a transformat un penalty primit pentru un fault asupra lui Bonaventura, reușit să scape rapid pe aripă.

Pare terminat, dar nu este. Chiellini se ocupă de repunerea în joc a adversarilor noștri, care pierde mingea în dezlegare înainte de pauză și declanșează atacul adversarului. Mingea aterizează pe picioarele lui Ben Haim, care inventează un lob câștigător din vârful careului.

În minutul 54, același fundaș central Juve și-a încununat performanța de coșmar, fiind eliminat pentru suma de cartonașe galbene. În acel moment, încep minute de suferință autentică pentru azzurri, care totuși rezistă și în finală reușesc să înscrie lovitura cu Immobile, capabil să descarce o minge trimisă înapoi de Buffon și prelungită de Pellè în poarta cu piciorul drept.

„Chiellini este un jucător care face două greșeli în 5 ani, și-a epuizat bonusurile, acum sunt într-un butoi de fier – a glumit Ventura la finalul meciului -. Verratti este un jucător de mare adâncime, a ajuns la șase zile după ce a fost o lungă perioadă de timp și a demonstrat că este o componentă importantă a acestei echipe”.

Într-o lună ne așteaptă Spania, care ieri a distrus Liechtensteinul cu 8-0.