Inter câștigă greu, Milan ko cu Sampdoria

Inter a câștigat la doar două minute de la final împotriva lui Genoa, grație unei lovituri de cap a lui D'Ambrosio, dar nerazzurri s-au luptat dincolo de cuvenții, chiar dacă au rămas pe locul trei în clasament – ​​Milan a fost din nou dezamăgit, pierzând la Marassi cu 2 la 0 împotriva unui excelenta Sampdoria

Inter a câștigat doar în finală învingând Genoa cu 1-0 la San Siro, în timp ce Milan a căzut din nou în deplasare, pierzând rău la Marassi unde Sampdoria i-a pedepsit cu 2-0.

Inter a jucat prost la San Siro împotriva unui Genoa bun, care a rămas în 9 jucători din cauza unei duble descalificări, iar o egalitate ar fi fost mai corectă dar au reușit să câștige o victorie murdară cu un gol la două minute de la D'Ambrosio care a adus. acasă cele trei puncte care permit echipei lui Spalletti să rămână pe locul trei la doar două distanțe de Juve și Napoli.

Și mai dezamăgitor a fost Milanul lui Montella, care a pierdut puternic la Marassi împotriva unei excelente Sampdoria care i-a redus și i-a învins cu 2-0 cu goluri în repriza secundă de la Zapata și Alvarez. Este a doua înfrângere a rossonerilor în deplasare, după cea și mai ruinoasă de la Roma împotriva Lazio.