Inter, al șaptelea sigiliu. Milan caută răscumpărare

A șaptea victorie consecutivă în ligă a nerazzurilor lui Pioli care au învins Pescara (3-0) cu goluri de la D'Ambrosio, Joao Mario și Eder și văd zona Champions League – Milan trebuie în schimb să încerce să se răscumpere pe temutul teren al Udinese, altfel la revedere vise de glorie.

Al șaptelea sigiliu pentru locul patru. Inter nu face glume și, datorită înfrângerii zgomotoase a Lazio în fața lui Chievo, face trei puncte care merită un pas înainte în clasament. Bineînțeles, minusul 2 de la Napoli este fictiv (azzurrii au încă de jucat), dar nerazzurri confirmă cu siguranță că acum sunt rude îndepărtate ale celor văzuți cu până la două luni în urmă și își lansează cu voce tare candidatura pentru Liga Campionilor. Scorul de 3-0 cu Pescara nu trebuie considerat o ispravă, Doamne ferește, după ce au câștigat 7 meciuri consecutive (9 având în vedere și Europa League și Coppa Italia) da. Totul la porțile unei săptămâni decisive, care va vedea două examene hotărât mai importante împotriva Lazio și Juventus. „Am jucat și am câștigat ca echipă, dar încă nu suntem la cel mai bun nivel – a gândit Pioli. – Pescara ne-a creat niște dificultăți, dar ne-am descurcat bun în gestionarea meciului, chiar dacă am fi putut face mai bine. Acum sosesc două meciuri importante: vom merge pe Stadion cu dorința de a câștiga, dar mai întâi va trebui să ne gândim la Lazio în Cupa Italiei”. Planul a reușit, așadar, perfect: să închizi ciclul fără „alunecări” și apoi să joci totul în săptămâna care urmează să înceapă. Nu a durat mult să deblocheze meciul de la San Siro: în minutul 23 D'Ambrosio, în urma dezvoltării unei lovituri de colț, a doborât Bizzarri pentru 1-0 care a rupt echilibrul. De atunci, Inter a reușit să gestioneze meciul fără prea multe probleme, atât de mult încât și-a dublat avantajul chiar înainte de finalul primei reprize (43', Joao Mario la un pas de la Perisic). Repriza secundă a plecat fără inele speciale, în afară de o ocazie a lui Verre și un gol al lui Eder, imediat pe fileu după ce a intrat în locul lui Perisic (Icardi, autorul asistenței, a fost însă în ofsaid). Urcarea în clasament continuă, în așteptarea mai multor probe probante care să ne poată spune ceva mai multe despre consistența reală a acestui Inter.

Astăzi, însă, lumina reflectoarelor se va muta în zona rossoneri a Naviglio, cu Milan angajat în meciul dificil în deplasare de la Udine (15). Acesta a fost un meci important și nu doar din punct de vedere al clasamentului: ultimii cinci ani (doar o victorie, 2 înfrângeri și 2 remize) au făcut ca echipa lui Montella să piardă mult teren, care tocmai fusese eliminat din Cupa Italiei. „Câștiga este fundamentală – a declarat antrenorul fără prea multe cuvinte. – Udinese nu te lasă să joci, se pricepe la contraatacuri, în plus provin din niște rezultate negative și de aceea vor dori să se răscumpere. Va fi nevoie de o performanță grozavă pentru a lua cele 3 puncte dar vrem să o facem”. Într-adevăr, un pas greșit ar avea un gust foarte amar și, pe lângă stingerea definitivă a viselor de glorie, ar limpezi cuvântul „criză”, ținut până acum departe de Milanello și împrejurimile sale. O echipă concentrată și compactă este așadar așteptată încă de la început și nu doar în repriza secundă, așa cum sa întâmplat cu Torino (atât în ​​Cupă, cât și în ligă), Napoli și Juventus. „Nu am început atât de prost ultimele două jocuri, am plătit pentru priceperea adversarilor” s-a apărat Montella, însă cifrele sunt nemiloase: dacă Milan ar fi jucat doar prima repriză ar fi pe locul 12 în clasament, cu doar 7 goluri marcate. Este nevoie urgent de o zguduire imediata, pe care antrenorul o va cauta prin 4-3-3 obisnuit cu Donnarumma in poarta, Abate, Paletta, Romagnoli si De Sciglio in aparare, Kucka, Locatelli si Pasalic la mijloc, Suso (buletin cu Deulofeu) , Bacca și Bonaventura în atac. Delneri, întors din trei înfrângeri consecutive (Inter, Roma și Empoli), va încerca să se răscumpere cu un sistem de joc egal, care îl va vedea pe Karnezis între stâlpi, Faraoni, Danilo, Felipe și Samir în spate, Fofana, Halfredsson și Jankto la mijlocul terenului, De Paul, Zapata și Thereau în tridentul ofensiv.