Inter din ce în ce mai anti-Juve, egală cu Roma

Manita nerazzurilor la Genova: Barcelona ajunge marți la San Siro – Roma rămâne în continuare în afara zonei europene, la Florența se încheie 1-1 cu golul lui Veretout din penalty și egalarea lui Florenzi în ultimele minute.

Inter i-a răspuns lui Napoli și din punct de vedere al numărului de goluri, cinci în victoria cu 5-0 asupra Genoa, în timp ce Roma nu a putut să se relanseze și a continuat să navigheze într-o stare de semicriză, alternând performanțe bune, mai ales în Europa, cu eșecuri neașteptate precum înfrângerea pe teren propriu împotriva lui Spal și înfrângerea de astăzi cu Fiorentina, cu un egal smuls în ultimele minute care îi face să piardă nu doar trenul scudetto, acum deja plecat, ci și contactul cu zona Ligii Campionilor. Fiorentina, în schimb, rămâne în zona europeană care după remiza lui Franchi sunt pe locul șase la 16 puncte, la puncte egale cu giallorossii dar plecând de la așteptări mai mici.

Inter se pregătește în cel mai bun mod posibil pentru superprovocarea cu Barcelona, ​​care în realitate are puține de spus pentru că ambele echipe au calificarea aproape în buzunar și ar fi nevoie de o jumătate de miracol ca nerazzurri să cucerească primul loc: senzația. este cine va merge mână în mână cu catalanii la comandă și cu echipa lui Spalletti ferm pe locul doi, într-o grupă care părea mai mult decât prohibitivă în ajun. Spalletti reușește să-l lase pe atacantul Icardi să se odihnească timp de 90 de minute, în locul lui Martinez care însă irosește ocazia să strălucească și nu găsește golul. Golurile sunt de la Gagliardini, două goluri pentru el, Politano, Joao Mario și revigoratul Nainggolan, care solicită astfel să-și găsească un tricou de titular în Liga Campionilor, marți, la San Siro.