Inter, scudetto foarte aproape. Milan și Juve nu mai câștigă

A zecea victorie consecutivă pentru Inter care se află acum la un pas de Scudetto și pentru că Milan și Juve nu mai știu să câștige și chiar riscă să-și pună în pericol intrarea în următoarea Liga Campionilor

Fuga spre victorie. Titlul celebrului film cu Sylvester Stallone și Pelé se potrivește acum perfect momentului lui Inter foarte repede spre al 19-lea campionat, primul după 11 ani de așteptare. Succesul lui Bologna, combinat cu remizele lui Milan și Juventus, sapă o adevărată brazdă asupra urmăritorilor lor: aceștia sunt acum cu 8 puncte în fața rossonerilor și dacă miercuri ar sosi o altă victorie, în timpul suplimentar împotriva lui Sassuolo, ar chiar devin 11, 12 având în vedere confruntările directe în favoare. Pe scurt, senzația este că doar matematica ne împiedică să sărbătorim definitiv triumful nerazzurrilor, și pentru că, în timp ce Inter nu știe decât să câștige, concurenții lor se chinuie, atât de mult încât trebuie să se calibreze mai ales pe calificarea în Liga Campionilor, care este departe de a fi evident. Același lucru este valabil și pentru Milan, oprit de Sampdoria, dar mai ales pentru Juventus, depășit de Atalanta și vizat de Napoli. Pentru nerazzurri, așadar, drumul pare asfaltat, în perfect stil Conte.

De fapt, această echipă îi seamănă al naibii de mult, în mentalitatea de învingător, în soliditatea, în spiritul de sacrificiu care îi determină pe toți să lupte cu dinți și unghii pentru a apăra rezultatul, fără să se gândească la altceva. Nici ieri scenariul nu s-a schimbat, Inter l-a lăsat pe Bologna să joace și apoi i-a lovit la momentul potrivit (Lukaku în minutul 32), în cele din urmă purtând casca într-o repriză secundă pentru o luptă, evident câștigată. Este al zecelea la rând, în ciuda controverselor (în decembrie, după eliminarea din Liga Campionilor, mulți i-au cerut capul lui Conte) și a necazurilor corporative, departe de a fi rezolvate dincolo de ceea ce s-a întâmplat în cursul săptămânii. „Mai sunt zece jocuri de jucat, încă nouă. Drumul este lung, mai sunt 30 de puncte și știm foarte bine asta campionatul italian este dificil – l-a glosat pe antrenorul nerazzurri, înainte de a se descheia puțin -. Pe măsură ce cursele scad, e inevitabil să începem să vedem ceva, clubul m-a chemat să schimb povestea ultimilor ani, acum ar fi bine să aduc ceva important într-un sezon dificil și să le dau satisfacție suporterilor”.

Gol din ce în ce mai aproape, tot din cauza greșelii lui Milan. Ocazie pierdută pentru rossoneri, care încep goana care le va decide prost sezonul. Evitarea înfrângerii este cu siguranță cea mai bună veste a zilei, în rest, totuși, avem de-a face cu un vis de campionat care, cu excepția răsturnărilor senzaționale, se instalează definitiv, dar mai ales cu victoriile tuturor urmăritorilor, care îl sug pe Diavol. cursa Ligii Campionilor. Milan a apărut încă de la început obosit și fără idei, secătuit de pauză pentru naționale, în contrast cu o Sampdoria curajoasă și compactă, hotărâtă să smulgă miza maximă. Și așa, după o primă repriză cu o nuanță puternică Sampdoria, Quagliarella a marcat în minutul 57, rezultat al unei greșeli a lui Hernandez, dar și al unui joc de clasă și instinct al atacantului. La scurt timp, însă, Silva, deja avertizat, a fost exclus pentru un fault naiv și Milan, puternic în superioritate numerică, a reușit măcar să ridice centrul de greutate și să-și creeze niște ocazii.

Hauge a egalat pe una dintre acestea (87'), iar în finală rossonerii au fost chiar aproape de depășire cu Kessié, oprit la stâlp doar când Audero l-a învins. Cu toate acestea, ar fi fost prea mult, așa cum însuși Pioli a recunoscut la sfârșitul jocului. „Am făcut prea puțin, am jucat cu puțin ritm și cu o abordare greșită – a confirmat antrenorul -. A fost un meci complicat pentru noi, mă așteptam la un alt fel de atitudine. Acum trebuie să revenim imediat la o stare bună și să demonstrăm că putem începe din nou în modul corect”. Același raționament trebuie să fie valabil și pentru Juventus, care a ieșit din derby cu o remiză care are gust de supă. Anumit, a fi evitat înfrângerea este ceva în sine, mai ales avand in vedere cum a iesit situatia, dar egalul 2-2 cu Toro inseamna depasirea Atalanta si cuplarea lui Napoli. Zona Ligii Campionilor este, așadar, zgomotos în pericol, atât de mult încât meciul de miercuri împotriva azzurrilor devine chiar fundamental: de fapt, dacă ar merge prost, bianconerii ar avea adevărate probleme. Și să ne gândim că derby-ul începuse cu Chiesa găsind 1-0 după doar 13’, dând ideea unei echipe gata să reacționeze după knock-out-ul cu Benevento și controversele aferente.

Însă un obiectiv nu este suficient pentru a anula probleme care se prelungesc de un sezon întreg și astfel Taurul, odată înlăturată lovitura, a încărcat cu capul în jos, găsind în Sanabria omul ideal pentru a-l înjunghia pe Juve. Să spun adevărul, și Szczesny a contribuit mult la dotaj, mai întâi favorizând tap-in-ul remizei cu un rebound cam așa la un șut de la distanță al lui Mandragora (27’), apoi fiind prins în bară de un lovitură puternică, dar nepretențioasă a paraguayanului însuși (46’). Repriza secundă s-a transformat astfel într-o căutare frenetică a golurilor care însă, așa cum se întâmplă adesea în momente ca acestea, nu au ajuns niciodată, până când Ronaldo, servit de Chiellini la marginea ofsaidului, a găsit 2-2 cu o lovitură de cap strânsă (79'). ). În finală, emoții de ambele părți, cu Bentancur lovind bara și Szczesny răscumpărându-se, cel puțin parțial, cu două salvari bune la obișnuitele Sanabria și Baselli. De remarcat este și a contact foarte suspect între De Ligt și Belotti la începutul meciului: imaginile lasa mai mult de o indoiala asupra deciziei arbitrului de a nu acorda penalty grenadelor.

„Din păcate ne complicăm singuri jocurile, am început bine mergând înainte, apoi ne-am lăsat reluați – analiza lui Pirlo -. Ne-am gândit că putem avea un alt tip de repriză secundă, dar în schimb am coborât și lucrurile s-au complicat. Trebuie să înțelegem că nu putem rămâne concentrați nici măcar o secundă, pentru că de fiecare dată când pierdem mingea primim goluri: nu suntem mulțumiți de cum merge sezonul, continuăm să pierdem puncte importante.” Greșeli de remediat cât mai curând posibil, începând de miercuri: pentru că timpul de remediere este evident din ce în ce mai mic.