Inter-Roma, o remiză care i se potrivește doar Lazio. Milan datează din urmă

Remiza de la San Siro lasă un gust prost în gura atât Inter-ului, cât și Romei, care s-au înfruntat frontal, fără a reuși să se impună – Lazio a profitat de asta, câștigând cu 5-1 împotriva lui Chievo și cuplând Inter pe locul trei – Milan cucerește Cagliari într-o revenire

O remiză care este bună pentru toată lumea, dar care nu face pe nimeni fericit. Într-adevăr, să privești atent există un mare câștigător după remiza 1-1 dintre Inter și Roma și este Lazio a lui Simone Inzaghi: rezultatul de la San Siro, combinat cu înfrângerea cu 5-1 a lui Chievo, îi permite să-i ajungă din urmă pe nerazzuri în clasament, cu posibilitatea, în cazul unui succes în adaosul de miercuri împotriva lui Udinese, să-i detașeze și ocupa locul al treilea în cei singuratici.

In trei zile se vor intelege multe lucruri in conditiile in care giallorossii vor fi si ei pe teren, angajati la Marassi cu Sampdoria: o victorie i-ar aduce si la 43 impreuna cu Inter, cu rezultatul ca cursa Ligii Campionilor avea să devină și mai incertă și mai interesantă.

Toate acestea sunt rezultatul și San Siro, un rezultat care lasă un gust amar în gura tuturor: nerazzurri, care au găsit golul în final, dar după ce au pierdut mai multe ocazii, giallorossi, care, în ciuda suferinței, au păstrat totuși avantajul. pentru aproape toată cursa. Se poate spune că cele două echipe au împărțit în esență meciul, cu Oamenii lui Di Francesco mai mult pe minge în prima repriză e cele ale lui Spalletti în a doua.

Nu este o coincidență că și cronologia obiectivelor a urmat acest scenariu: avantajul Romei în minutul 31 cu El Shaarawy, bun și rece în a profita de o greșeală a lui Santon și l-a învins pe Handanovic cu o atingere moale, Inter remiza în minutul 86 cu Vecino, chirurgical în a profita la maximum de asistența lui Brozovic cu un gore de neoprit. „Suntem Inter, trebuie să avem curajul să concuram în condiții de egalitate împotriva adversarilor de acest nivel – analiza lui Spalletti. – Dacă mergem cu teamă pe teren nu vom primi nimic, cel mai mult contează să devenim conștienți de forța noastră așa cum am făcut-o în repriza secundă”. Paharul pe jumătate plin și pentru Di Francesco, care în orice caz ia un punct foarte greu de la San Siro, de altfel într-o săptămână groaznică în ceea ce privește piața transferurilor. „Dacă vrei să vorbim despre asta, trebuie să o faci cu clubul – trecut peste antrenor. – Știu doar că Dzeko este jucătorul meu și îl voi desfășura, apoi vom vedea. Am avut un meci excelent pentru 70', din păcate apoi am căzut: ar fi trebuit să profităm mai bine de dominația din prima repriză”.

Cei care zâmbesc la sfârșitul acestei zile sunt cu siguranță Milan, care a reluat campionatul exact așa cum îl terminase înainte de pauză, adică prin câștig. Desigur, succesul împotriva lui Cagliari nu este suficient pentru a îmbunătăți un clasament mult sub așteptările sezoniere, dar ne permite să privim viitorul cu mai mult optimism. Echipa este din ce în ce mai bună din punct de vedere atletic, în plus Gattuso pare să fi găsit în sfârșit un tip unsprezece pe care să se bazeze. Dovada stă în faptul că, pentru prima dată în acest sezon, rossonerii au reușit să vină din spatele unui adversar și să aducă acasă o victorie după ce au coborât. Golul lui Barella din minutul 8 (o greșeală a lui Donnarumma) a prefigurat o seară neagră, dar Milan nu s-a rătăcit și după ce și-a construit câteva potențiale ocazii de gol a găsit episodul care le-a permis să răstoarne scenariile. Faultul lui Ceppitelli asupra lui Kalinic a permis a Kessie a făcut 1-1 pe penalty (35’), apoi aceiași doi jucători au fost și ei protagoniști la golul de 2-1, croatul asistă și ivorianul finalizând (87’).

În repriza secundă, meciul a continuat pe limita echilibrului, până când rossonerii au coborât la 10 pentruexpulzarea lui Rodriguez. Rezultatul a fost un final dureros, Cagliari (depășit și de semaforul roșu al lui Barella, deși doar în timpul adăugat) apropiindu-se de egalare cu o lovitură de cap a lui Pavoletti după ce meciul s-a încheiat practic. Până la urmă, însă, Milan a câștigat și acum cuvântul criză se poate întoarce cu adevărat în pod. „Sunt fericit pentru că creștem și jucăm fotbal bun”, a spus Gattuso. – Acum trebuie doar să ne gândim meci cu meci, apoi peste ceva timp vom vedea unde am reușit să ajungem”.