Inter, egal amar cu Cagliari (2-2) și Europa se îndepărtează

Un egal (2 la 2 cu Cagliari) care valorează foarte puțin pentru Inter: acum locul trei în clasament – ​​unde se află Lazio – este la 9 puncte distanță – Regret lui Stramaccioni: „Egal are gust amar” – Dar nu este clar de ce jucători vechi acum epuizați (Cambiasso, Zanetti și Stankovic) continuă să joace în timp ce tinerii jucători (Obi și Poli) rămân pe bancă

O remiză care valorează foarte puțin, poate chiar nimic. Sâmbăta lui Inter a fost marcată de cenușie, o continuare demnă a unui sezon cu adevărat trist. Pentru a crede serios într-un loc în Liga Campionilor era nevoie de o victorie, în schimb a sosit o remiză fără rost, tot (dacă nu mai presus de toate) în lumina rezultatelor rivalilor. De altfel, odată cu succesul Lazio și Udinese, locul trei este la 9 puncte distanță, prea mulți ca să mai credem, și chiar și Europa League este destul de departe. Matematica spune că orice este posibil, dar performanțele lui Inter (indiferent de rezultate) dezvăluie contrariul. Greu de urcat în clasament cu acest ritm, și pentru că cei care aleargă (precum Obi și Poli) continuă să fie pe bancă. Stramaccioni nu este de vină, dar în acest sens trebuie să facă mai mult. Promovarea lui la prima echipă trebuia să fie o trambulină pentru tinerii nerazzurri, în schimb diverșii Cambiasso, Stankovic și Zanetti joacă mereu. Am vrea să știm de ce.

MECI

Așa cum era de așteptat în ajun, Stramaccioni confirmă 4-3-3 cu care a învins Genoa, cu Guarin în sus și Lucio și Julio Cesar în jos. Moștenirea fundașului brazilian îi revine lui Ranocchia, pentru care Stramaccioni petrecuse cuvinte importante în ajun. Cu toate acestea, tânărul fundaș central nerazzurri nu i-a răsplătit, ratând marcajul lui Astori deja în minutul 5. Cagliaritanul găsește poarta cu un voleu spectaculos, Inter trebuie să urmărească deja. În realitate, suferința nu durează mult, foarte puțin într-adevăr, pentru că un minut mai târziu vine tragerea la sorți. Zarate de la marginea zonei de pescuit Milito în centru, controlul Prințului și minge în spatele lui Agazzi: 1-1 și minge în centru. Apărările cu siguranță nu sunt impecabile, dar jocul este distractiv și mulțimea de la Trieste se bucură de asta. Premisele excelente, însă, ajung să trădeze așteptările: singurele pericole vin de la Cambiasso (lovitură de cap doar pe lângă) și Nainggolan, care sare trei oameni și șutează de la distanță, găsind o replică excelentă de la Castellazzi. Prima repriză se încheie astfel 1-1, fără emoții deosebite. În repriza secundă Stramaccioni încearcă să crească ritmul echipei sale introducându-l pe Poli în locul lui Guarin, încă departe de cea mai bună condiție. Totuși, Cagliari împinge și în minutul 16 găsește noul avantaj: o centrare din dreapta a lui Conti care îl prinde pe Pinilla la marginea ofsaidului. Atacantul chilian a intrat cu capul și l-a învins pe nevinovat Castellazzi, apoi a alergat să aplice sub curba rossoblu, ridicându-și ușor tricoul. Arbitrul foarte puternic Guide trage al doilea cartonaș galben, Cagliari se regăsește în 10 bărbați. Decizie foarte discutabilă, precum și regula. Inter nu are de gând să piardă și, la fel ca în prima repriză, egalează la câteva minute după cădere: Forlan îl servește pe Cambiasso în centrul zonei, Cuchu controlează între Canini și Ekdal și îl bate pe Agazzi cu un șut murdar. Remiza este servită, rezultatul nu se va schimba niciodată.

REACȚIILE

Regret mult în mediul Inter pentru ceea ce, în general, este o oportunitate pierdută în lupta pentru zona europeană. „Cu siguranță remiza are un gust amar pentru că am încercat să câștigăm până în ultima secundă, așa cum a demonstrat golul lui Ranocchia în finală. – a spus Stramaccioni la conferinta de presa – Practic a fost un alt meci plin de viață cu un Cagliari excelent și un Inter bun. Ne-am descurcat bine uneori, dar nu am reușit să menținem aceeași intensitate pentru ambele reprize”. Antrenorul Inter a vorbit apoi despre obiective, care se pot schimba după această tragere la sorți, reiterând conceptele deja exprimate în ajun: „Mi se pare că există un mare echilibru în ligă, cu multe meciuri imprevizibile de acum până la final. Raționăm joc cu joc fără să facem mese”. De aceeași părere și căpitanul Zanetti, destul de amarat de rezultatul final: „Azi a fost o ocazie ratată, dar e ok, menținem egalul chiar dacă am avut șanse să câștigămMatei 22:21