Inter, Milan și Roma: două remize și totul ca până acum în cursa Ligii Campionilor

Remiza dintre Inter și Roma (1-1) și cea a Milanului din Parma (1-1) lasă totul neschimbat în cursa Ligii Campionilor cu Inter al treilea, Milano al patrulea și Roma al cincilea

Totul ca înainte. Ziua care promitea să răstoarne, sau măcar să direcționeze, zona Champions League s-a încheiat exact așa cum începuse, adică cu Inter pe locul trei, Milan al patrulea și Roma al cincilea minus unu.

Toate acestea sunt rezultatul a două remize foarte diferite: singurul lucru în comun între egalul 1-1 de la San Siro și cel de la Tardini, de fapt, este rezultatul final. Pentru economia locurilor trei-patra, evident, este cea mai mare pondere a egalității dintre Inter și romi, fie și doar pentru implicarea (aproape) egală a ambilor.

Aproape între paranteze nu este o greșeală de tipar, ci o consecință logică a clasamentului, în condițiile în care nerazzurri, după finala de 1-1, păstrează locul trei în timp ce giallorossi nu reușesc să se înscrie pe locul patru.

Mai trebuie spus că Roma, în lumina performanțelor, mai ales în prima repriză, se întorc acasă cu capul sus și cu convingerea că locul în Liga Campionilor, dacă lucrurile rămân așa, nu va scăpa. ei pentru mult timp: să văd Milanul decolorat din Parma să crezi... Tocmai rossonerii sunt cei care trebuie să răsufle uşuraţi, mai ales după ce am văzut prima repriză a oamenilor lui Ranieri la Inter, care s-a încheiat cu un avantaj de gol (El Shaarawy în minutul 14 cu un splendid șut cu piciorul drept) care, dacă s-ar fi confirmat, ar fi însemnat depășire.

Dar nerazzurri, aliniați într-un 4-2-3-1 cu Lautaro pe teren și Icardi pe bancă, au reușit să reacționeze în cel mai bun mod posibil și să evite astfel o înfrângere care ar fi pus sub semnul întrebării nu doar locul trei. , dar și zona Ligii Campionilor: lovitura de cap a lui Perisic (61’), în schimb, a readus ierarhiile în casele de start, garantând Inter un loc al treilea greu de înlăturat și Romei un al cincilea încă de trăit.

„Rezultatul este corect, au fost șanse pentru noi dar am lăsat spațiu, fără să stăm în ordine – analiza lui Spalletti. – Seamănă puțin cu călcâiul lui Ahile, dar e în regulă, Roma a făcut un meci bun. În repriza a 2-a am fost mai ordonați, am fi putut face mai mult, am pierdut anumite mingi, nu ca Inter. Un rezultat prețios pentru modul în care a fost pus”. „A fost un joc intens, dificil, Inter trece printr-un moment excelent și nici noi nu suntem mai puțin chiar dacă nu suntem atât de bine pe cât mi-aș dori”, a repetat Ranieri. – Am venit aici să încercăm să câștigăm, am fi putut capitaliza mai mult și am fi putut contraataca mai mult, în repriza secundă am fost prea strânși în propria jumătate, dar venind la San Siro și luând un punct încercând să câștigăm până la final încă se poate. sa fii acolo".

Rezultatul de la San Siro îl face pe Milan să răsufle uşurat, care se menţine pe locul patru în ciuda greşelii lui Parma. De fapt, egalul 1-1 de la Tardini nu a fost de bun augur, dar apoi au sosit vești bune de pe celelalte terenuri (inclusiv victoria lui Chievo asupra Lazio) și Paștele lui Gattuso a recăpătat în mod magic o aparență de sărbătoare. Desigur, continuând astfel le va fi greu pentru rossoneri să poată păstra zona Campionilor. cu atât mai mult cu cât duminică vor fi așteptați de provocarea foarte insidioasă de la Torino lui Mazzarri, toate cu o semifinală a Cupei Italiei la mijloc care promite o cheltuială enormă de energie.

La Parma s-a confirmat că echipa lui Gattuso nu este bine, nici psihic, nici fizic: nu este cea mai bună pentru cei care trebuie să experimenteze o goană finală în care fiecare punct s-ar putea dovedi, evident, decisiv. Ar fi fost rezonabil să ne așteptăm la o abordare la nivel înalt, dar rossonerii au făcut o greșeală senzațională în prima repriză, care s-a încheiat fără măcar să înscrie gol. Din fericire, Donnarumma a salvat echipa de câteva ori și rezultatul a rămas la 0-0. Și astfel, când Suso și Castillejo au făcut neașteptatul 1-0 (70’), Milan și-a alimentat speranțe legitime de a aduce acasă 3 puncte foarte grele, poate decisive pentru locul patru. În minutul 87, însă, Bruno Alves i-a aruncat în aer pe Tardini cu o lovitură liberă perfectă, iar rossonerii s-au trezit cu un egal care, în acest moment, părea mai degrabă o înfrângere.

Rezultatele celorlalți au îmbunătățit puțin lucrurile, dar Gattuso nu poate fi fericit, cel puțin nu în totalitate. „Există regretul pentru victoria care a disparut, dar am avut norocul să găsim avantajul, apoi am făcut o ingeniozitate și a sosit remiza – cuvintele antrenorului. – Mă așteptam la mai mult, știam ce dificultăți vom întâmpina și în schimb aveau mai multă furie decât noi. Este un pic de îngrijorare dar nu sunt disperat, acum trebuie să privim înainte”.