Inter, Milano și Roma aleargă, Lazio nu

Cu o victorie clară cu 5-0 în fața Sampdoriei, Inter a reluat cursa pentru intrarea în zona Ligii Campionilor dar și Roma (victorii 2-0 la Crotone) și Milan (victorie acasă cu Chievo 3-2) nu au cedat – Jumătate de pas fals Lazio care împotriva Bologna nu trece de egalitate

Roma, Inter și Milano câștigă, Lazio se oprește. Liga Campionilor vede astfel o schimbare a ierarhiilor, cu nerazzurri încă o dată pe locul patru, iar biancoceleștii ieșiți din „pătratul magic”, mai mult cu rossoneri care le răsufla pe gât. Pe scurt, rezultate importante, cu o mențiune importantă pentru Inter. 0-5 cu care a cucerit Marassi este cel mai puternic semnal al întregii zile, parțial datorită dimensiunii rezultatului și parțial datorită valorii adversarului.

Până ieri Sampdoria, între zidurile amicale ale stadionului său, își făcuse un clasament respectabil, apoi nerazzurrii au ajuns să-l demoleze fără dacă, și sau dar. Pe scuturi, ça va sans dire, Mauro Icardi, autor a 4 din cele 5 goluri totale ale meciului (primul a fost marcat de Perisic în minutul 26). Penalty (30'), călcâi (31'), jaf (44'), contraatac (51'): argentinianul şi-a etalat întregul repertoriu pentru a-i răspunde lui Sampaoli, vinovat că nu l-a convocat la naţională, şi a relansat Inter. în clasament.

„Săptămâna trecută am vorbit de proastă calitate pentru a-i provoca puțin pe băieți, mi-au dat răspunsul corect – a comentat Spalletti. – La urma urmei, cu complimente indiferent că nu câștigi jocuri, de fapt este cel mai bun mod de a le pierde”.

Victoria ne permite să rămânem în slipstream Liga Campionilor, și pentru că marja de eroare este foarte mică în această cursă. De altfel, la succesul nerazzurrilor au răspuns și ceilalți concurenți, inclusiv Milan. Meciul pentru rossoneri a fost cu siguranță mai dificil decât se aștepta: pe hârtie meciul de acasă cu Chievo părea evident, dar în schimb a fost nevoie de mult efort pentru a câștiga cele 3 puncte.

După golul lui Calhanoglu (10’) care prefigura o după-amiază la coborâre, veronezii au inversat rezultatul cu două goluri strânse ale lui Stepinski (33’) și Inglese (34’), pentru un 1-2 cu adevărat senzațional. În repriza secundă, însă, Milan, deși cu mai puțină strălucire decât de obicei, a reacționat și, grație curajului lui Gattuso (la un moment dat a optat pentru un 3-3-4 ultraofensiv) și bună folosință a Varului, a întors. jocul din jur.

Cutrone la marginea ofsaidului (53’, monitorul a fost decisiv) și André Silva de la mică distanță au făcut meciul 3-2, înainte ca Kessié să rateze penalty-ul de poker în timpul opririi. „Știam că vom suferi, din fericire, ne-a funcționat – analiza lui Gattuso. – Momentan dacă vrem să mergem în Liga Campionilor trebuie să ne asumăm riscuri, nu putem face nimic rău. Acum vine o pauză care va fi folosită pentru a recupera energie, trebuie să ne odihnim”.

Cine călătorește cu vântul în vele este, fără îndoială, Roma lui Di Francesco, acum din nou complet în cursa pentru podium. Succesul lui Crotone confirmă locul trei în clasament și îți permite să închizi cât mai bine o săptămână triumfală, înnobilată de calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Un gol în fiecare repriză a fost suficient pentru ca Scida (El Shaarawy în minutul 38 și Nainggolan în minutul 74) să găsească cele 3 puncte, în mijlocul multor comploturi bune și a câtorva căderi de tensiune care i-au determinat pe calabrezi să redeschidă meciul, păcat totuși (pentru ei) că obișnuitul mare Alisson s-a înfruntat împotriva lui (decisiv pe Trotta când era încă 0-1).

„Am arătat că creștem, dar trebuie să avem mai multă continuitate – a avertizat Di Francesco. – În orice caz, sunt mulțumit, echipa a făcut ce am cerut.” Pe scurt, echilibrul se schimbă, totul cu o zi mai puțin. Nu orice detaliu, într-o cursă foarte echilibrată menită să se decidă tocmai asupra acestora.