Inter, nimic altceva decât o revenire: doar un gri 0-0 cu Atalanta la San Siro și mai departe Europa

Nerazzurri nu și-au revenit încă din șocul de la Marsilia – Cu Atalanta ratează un penalty și nu trec de egalitate – Izbucnește cazul Forlan, care nu vrea să intre pe teren – Duminică la Torino împotriva lui Juventus

O bulion fadă, ca să nu spun nedigerabilă. Duminica care trebuia să-l relanseze în zona europeană, Inter a adunat doar un egal gri 0-0 împotriva Atalantei. Ideea este singurul lucru de salvat într-o după-amiază tristă, lipsită de goluri și de jocuri demne de remarcat, totul în numele unui climat „mi doresc, dar nu pot” care distinge sezonul nerazzurri. Europa este din ce în ce mai îndepărtată, chiar dacă o licărire de speranță rămâne vie, în condițiile în care cei din față (vezi Lazio) continuă să piardă lovituri. Dar Inter-ul văzut ieri nu dă naștere la nici un fel de vise. Dacă este cazul, va fi mai bine pentru Moratti să se concentreze deja pe sezonul viitor, pentru că e mai bine să nu se mai gândească la acesta.

MECI

Momentul culminant a venit în minutul 20 al primei reprize, când Milito a avut un penalty salvat de Consigli. Ar fi putut fi episodul de ruptură a jocului, dar în schimb a fost al al-celea semn al unui sezon cu adevărat prost. Altceva de raportat? Un penalty (senzațional!) neacordat Atalantei, pentru un fault al lui Lucio asupra lui Gabbiadini în minutul 34 al reprizei secunde, dar evident că Zeul fotbalului (jucat de arbitrul Gava), a avut milă. Este dificil să găsești altceva demn de spus, așa că este mai bine să te concentrezi pe motivele pentru încă un nou flop nerazzurri. Încă o dată Claudio Ranieri ajunge în bancă, incapabil să motiveze suficient un grup epuizat și golit. La finalul campionatului, însă, mai sunt 10 zile și clasamentul este foarte scurt: are sens să ieși pe teren în acest spirit? Atunci decizia de a se concentra din nou pe Cambiasso este inexplicabilă: argentinianul este la cel mai scăzut nivel istoric, cu el pe teren, Inter se găsește cu un om mai jos. Evident, tehnicianul încearcă să salveze ceea ce poate fi salvat punând totul pe vechea gardă, din moment ce noua nu pare să-l urmărească. Ce s-a întâmplat cu Forlan în minutul 20 al reprizei secunde este emblematic: Ranieri i-a cerut să intre și să joace pe aripă, a „refuzat” invitația, obligându-l pe antrenor să se retragă pe Faraoni. Episod grav, deloc diminuat de explicațiile antrenorului.

REACȚIILE

„L-am întrebat pe Forlan dacă poate juca acel joc, el a spus că nu. A fost sincer când mi-a spus și îi mulțumesc. Îmi doream un om capabil să sară peste adversar și să intre în apărarea Atalantei, nu avea chef”. O explicație cel puțin singulară cea a lui Claudio Ranieri, care chiar a mulțumit (!) unui jucător care a refuzat să intre pe teren. Episodul urmează apoi celui de marțea trecută, când Forlan, rechemat pe bancă în timpul Inter-Marseille, a părăsit terenul fără să dea mâna antrenorului său. Ranieri a comentat apoi prestația echipei sale: „E inutil să negi, există dezamăgire. Vrem să facem bine și nu putem. La finalul primei reprize, Președintele a venit la vestiar, ne-a taxat, dar nimic nu merge bine anul acesta. Știam că vom suferi oboseala meciului de marți din repriza secundă și am ratat și penalty-ul și nu ne-a trebuit. Acum vom pregăti meciurile de la săptămână la săptămână…”. Începând cu următoarea, la Torino împotriva lui Juventus, care pe hârtie pare o provocare imposibilă. „Vom ieși pe teren să câștigăm, vom încerca să obținem un rezultat”.