Inter-Genoa, mare debut și ploaie de goluri pentru Stramaccioni

Rookie Stramaccioni le dă un impuls nerazzurrilor care revin la victorie (5-4) asupra Genovei după o grămadă de goluri și 4 penaltyuri – SuperMilito dar nici Palacio și Gilardino nu vor rămâne uscati – Moratti visează: „Dacă Stramaccioni se descurcă bine, este rezolvă multe probleme pentru mine pentru viitor”

Le spui dacă vrei „Stramaccioni”. Iertați citatul Battistiana, dar după un meci plin de goluri (chiar 9!) precum cel de la San Siro, cel mai puțin se poate face este să dea liber creativitate. Sușurile și coborâșurile de la Milano ne lasă cu o certitudine: Inter a revenit în viață și nu contează dacă punctele slabe ale nerazzurrilor sunt încă multe. Suporterii Inter cereau doar să revină și să experimenteze un șoc de acum până pe 13 mai, Moratti pare că a ales calea cea bună pentru a-i satisface. Zona Champions League este la 7 puncte, sunt disponibile 24 de puncte: e greu, dar nu imposibil. Cu acest Milito crește stâlpul optimismului, cu această apărare scade brusc. Inter de la Stramaccioni nu oferă certitudini, dar sunt din nou nebuni. După două luni de planeitate generală, asta e deja ceva.

MECI

Așa cum era de așteptat în ajun, Stramaccioni alege 4-3-3 pentru a-l înfrunta pe Genoa lui Marino, care răspunde cu o formă în oglindă. Noutatea este toată în tridentul de atac, cu Zarate, Milito și Forlan ca arme. Alegerea dă roade, pentru că Genoa începe bine, dar se apără prost, foarte prost într-adevăr. În minutul 13 Inter a făcut ce a vrut și chiar a reușit să pună mingea în poartă: Cambiasso i-a degajat călcâiul lui Zarate, care a tăiat din dreapta spre centru, servindu-l pe Forlan. El Cacha a avut tot timpul în care a vrut să țintească și să centreze pentru Milito, care a trebuit doar să treacă cu capul în plasă. Marino se înfurie, dar cel mai rău (pentru el) urmează să vină. Într-adevăr, în minutul 27 Genoa a dat un exemplu perfect despre modul în care NU s-au apărat, ratând complet offside-ul și lăsându-l din nou pe El Principe singur în fața lui Frey. Scorul de 2-0 este un joc de copii, la fel și al treilea gol, care ajunge în 38 cu Samuel, cu poarta practic nepăzită. „Seria A asta e prea ușoară…” trebuie să fi gândit Stramaccioni, dar revine la vestiar cu un zâmbet ceva mai amar, după ce Moretti reduce diferența la o lovitură de colț. Avertismente de distragere a atenției, confirmate punctual încă de la începutul reprizei secunde. În minutul 59 Zanetti lovește mingea cu brațul, pentru Valeri este penalty: Palacio nu greșește, meciul se redeschide (3-2). Dar Inter are meritul de a nu ceda și în minutul 74 marchează un gol minunat, cel mai bun al meciului. Zarate adună mingea din centrul dreapta, converge și lovește un șut cu piciorul drept pe poartă „alla Del Piero”. San Siro explodează, Stramaccione încasează primul pariu câștigat. Dar Inter a vrut totuși să sufere și așa, la 80-a Palacio au fost uitați doar în fața lui Julio Cesar. Brazilianul îl elimină, arbitrul acordă Genoa al doilea penalty și inevitabil cartonaș roșu. Gilardino apare din penalty, întrerupând retragerea din poartă (4-3). San Siro a fost un meci nebun și 5 minute mai târziu Valeri a mai acordat un penalty, de data aceasta lui Inter, pentru un fault (îndoielnic) al lui Belluschi (expulzat) asupra lui Guarin, făcându-și debutul în Nerazzurri. Milito nu a greșit și a înscris un hat-trick pentru ridicarea moralului. Dar nebunia nerazzurrilor nu are limită și în minutul 90 mai este loc de un alt penalty, al 4-lea al meciului (!), al 3-lea pentru Genoa (!). Gilardino înscrie din nou, dar emoțiile se termină aici. Inter sărbătorește, după mai bine de două luni San Siro a revenit la o victorie acasă.

REACȚIILE

Primul care a apărut în fața camerelor este Massimo Moratti, în sfârșit fericit: „Stramaccioni a avut o parcurs bună cu Primavera, a meritat această oportunitate. Este ceva nou, chiar riscant, dar face jucătorii și cluburile responsabile. Nu este un simplu ferryman, dacă asta e bine pentru mine va rezolva multe probleme pentru viitor”. Cuvinte importante, care au făcut-o fericită pe Andrea Stramaccioni: „Cred că președintele Moratti a fost foarte fericit până la urmă, alături de restul familiei. Cred că președintele m-a ales din nebunie, pentru ceea ce a văzut în mine ca persoană și pentru ideile mele. A fost o victorie pentru lot, fiecare și-a dat contribuția, Julio care a fost nevoit să fie acolo, Chivu care a jucat pe stânga, Deki care a făcut un timp și jumătate grozav, Guarin care a preluat conducerea în timpul jocului. Este victoria tuturor. Dorința mea este să gândesc meci după meci, fără să întocmesc programe pentru că până și suporterii au auzit prea multe zilele astea. De marți dimineață ne vom gândi la următoarea cursă”.