Inter eşuează, Insigne îl salvează pe Napoli

Avansuri în clarobscur pentru cele două nume mari: Nerazzurri knock-out acasă cu Parma, Napoli a găsit victoria abia în finală după knockout-ul de la Genova - Pentru Spalletti doar 4 puncte în 4 jocuri în timp ce Ancelotti a făcut pereche momentan cu liderii Juve care, însă, ai un joc în mai puțin

Sâmbătă avansează în clarobscur pentru cei doi mari jucători implicați, Napoli și Inter. Cu câteva zile înainte de debutul în Liga Campionilor (competiție în care nerazzurri revin după 6 ani și în care Icardi nu a mai jucat), o oprire proastă pentru oamenii lui Spalletti, învinși acasă de Parma (0-1), în timp ce Napoli își reia cursa după prăbușirea de la Genoa împotriva Sampdoriei dinaintea pauzei și o învinge pe Fiorentina, față de care anul trecut nu marcase decât 1 punct în două jocuri, marcând zero goluri și luându-și probabil rămas bun de la Scudetto în manșa secundă de la Florența.

Dar răzbunarea azzurrilor a fost servită: meciul a fost dureros, bărbații conduși de Ancelotti încă nu par în vârful jocului sau al condiției lor atletice, dar o inspirație de la Insigne în repriza secundă dă cele trei puncte. Puncte care îi permit lui Napoli să urce în clasament, cu 9 puncte în patru meciuri. Un scor acceptabil, care probabil nu va fi suficient pentru a închide Juventus încă din această zi dar care cu siguranță îi readuce pe napolitani pe drumul cel bun, mai mult dintr-un calendar nu foarte simplu: Lazio, Milan, Sampdoria și Fiorentina în primele patru zile. , toate echipele din Europa sau Almost.

Cu siguranță este mai puțin bine pentru Inter, care acum are doar patru puncte după patru meciuri: două înfrângeri, un egal și o singură victorie (împotriva Bologna, care a marcat 3 punct și 1 goluri în 0 meciuri) pentru echipa milaneză, în ajunul lui. revenirea cu nerăbdare în Liga Campionilor. Parma își găsește astfel prima victorie și are acum aceleași puncte ca Inter, patru.