Inter, final amar: 2-1 pentru Chievo

Două lui Obinna răsturnând poarta lui Andreolli – În primul rând, rezultatul i-a nemulțumit pe Samuel, Cambiasso, Zanetti și Milito, în ultimul lor meci pentru nerazzurri.

Nimic de declarat. Chievo-Inter se încheie 2-1, dar până la urmă parcă nici nu a existat niciodată. De altfel, la capitolul clasament, meciul Bentegodi nu schimbă nimic, în afară de statistică. Gazdele câștigă, două goluri de la Obinna răsturnând poarta lui Andreolli, rezultat care nu-i face decât să nemulțumească pe Samuel, Cambiasso, Zanetti și Milito, în ultimul lor meci pentru nerazzurri. Să spun adevărul, până și Moratti a întors din nas, prezent în tribuna de la Verona, un pic ca un tată la rămas-bun de la fiii săi preferați. Dar acest Inter a mers mai departe și, să fiu sincer, nu acum. Alegerile lui Thohir sunt clare, nerazzurrii vor trebui să se concentreze pe jucătorii tineri începând cu vara viitoare. Cu Mazzarri pe bancă, ça va sans dire.

„Nu am fost niciodată un antrenor care să caute contracte – a explicat antrenorul la conferința de presă. – Trebuie să redeschidem cu entuziasm, indiferent de aceste lucruri. Reînnoirea este ultimul lucru care mă interesează, trebuie să vorbesc bine cu clubul pentru că a fost un an dificil, s-au întâmplat atât de multe lucruri pe care trebuie să le gestionăm toți împreună. Trebuie să vorbim și apoi să începem din nou cu mare entuziasm”. Pe scurt, WM sugerează dorința lui de a continua în Nerazzurri, dar numai cu condiția unor investiții de un anumit tip. Gânditorii obișnuiți obișnuiți o văd ca pe o lipsă de curaj, dar el nu crede așa.

„Anul trecut la Napoli am avut cel mai bun an al carierei mele când mi-a expirat contractul – a explicat el. – Și atunci, când am ajuns aici, fanii îmi ceruseră Europa. De aceea consider sezonul pozitiv, și pentru că s-au întâmplat atâtea lucruri. Reînnoirea nu schimbă nimic, la anul voi reveni și voi încerca să fac tot ce pot”. Așadar, sezonul se încheie aici, cu o înfrângere irelevantă care însă lasă un gust amar în gură.

Inter a vrut să-și întâmpine „eroii” într-un mod diferit, fie și doar pentru a închide mai bine un mare ciclu de victorii atât de îndepărtat în timp, dar apoi nu atât. Și în schimb meciul cu Chievo se încheie cu înfrângere, fiica unui fost nerazzurri care nu este deloc regretat, spre deosebire de argentinienii foarte decorați. Victor Obinna, 9 apariții și 1 gol Inter, în 2008/09, a fost cel care a stricat petrecerea organizată de Andreolli, ironic un alt fost al meciului. Fundașul, după două lovituri de lemne ale gazdelor în prima repriză (Paloschi și Lazarevic), îl găsește pe joker în minutul 41 cu un voleu frumos cu piciorul drept, sărbătorit cu mare sobrietate, ca de obicei.

Spre deosebire de nigerian, care în minutul 73 a egalat meciul cu un șut în diagonală care l-a batjocorit pe Carrizo și s-a bucurat de parcă ar fi fost o finală a Ligii Campionilor. Nu este așa, dar nu contează. Obinna este taxat și în minutul 90 găsește 2-1 cu un șut frumos din afara careului care îl aruncă în aer pe Bentegodi. Chievo este în siguranță, Inter este în Europa League. Verdicte deja scrise, care nu schimbă judecata asupra unui anume sezon pentru nerazzurri. Obiectivul Europa a fost atins, dar numai cu salariul minim. Suficient pentru a salva banca lui Mazzarri, dar nu pentru a-i lega inextricabil viitorul de banca Inter.