Inter, iată cum se face. Nerazzurrii câștigă la Verona și zâmbesc din nou

Nerazzurri cuceresc Chievo și câștigă din nou – Ranieri izbucnește în plâns: „A fost o emoție minunată” – 0-2 este o victorie care ridică moralul în vederea unui angajament european care merită un sezon.

Numiți-le lacrimi eliberatoare! Ochii strălucitori ai lui Claudio Ranieri fac mai mult de o mie de cuvinte. Inter și antrenorul lor au avut o nevoie absolută de a reveni la căi de câștig, mai ales cu patru zile înainte de meciul cu Marsilia, care va decide cea mai mare parte a sezonului. Nerazzurri i-au lăsat pe Bentegodi cu trei puncte de aur, și nu contează dacă jocul a mai lăsat de dorit, cel puțin în repriza secundă: sunt nopți în care rezultatul contează mai mult decât orice, iar noaptea trecută a fost una dintre ele.

MECI

De data asta fără pretactici. Claudio Ranieri a decis să joace meciul așa cum se aștepta în ajun: 4-3-1-2, cu Sneijder în spatele lui Milito și Forlan. Bancă a confirmat și pentru „senatorul” Cambiasso, singura surpriză a fost folosirea lui Zanetti la mijlocul terenului, mișcare care s-a dovedit a fi de succes. Spre deosebire de ultimele ieșiri, Inter a început imediat în forță, atât de mult încât după doar 14 minute au putut deja să meargă înainte: handbal al lui Acerbi în zonă, penalty sacrosant. Milito s-a lăsat însă hipnotizat de Sorrentino, lăsând clar încă o dată (dacă mai era nevoie) că acesta nu este sezonul nerazzurrilor. Acest lucru a fost confirmat câteva minute mai târziu, când Sneijder a lovit bara transversală cu portarul bătut. Inexact și nefericit, dar totuși un Inter bun. Care a alergat un singur pericol în tot jocul, în minutul 42: Pellissier a avut mingea de conducere pe picior, dar nu a reușit să o transforme, și pentru că a fost deranjat suspect de Lucio în suprafața de pedeapsă.

Inter în repriza secundă a fost cu siguranță mai puțin strălucitoare decât în ​​prima (influențele lui Pazzini și Cambiasso pentru Forlan și Poli), dar au avut meritul de a nu ceda nimic adversarului. În ciuda acestui fapt, însă, ocaziile au dispărut și a trebuit să așteptăm minutul 84 pentru a vedea una demnă de remarcat: lovitura liberă a lui Sneijder respinsă de Sorrentino, tap-in-ul lui Cambiasso direct în sectorul deplasărilor. Dar tocmai când părea că Inter se confruntă cu încă o ocazie pierdută de a reveni la căi de victorie, a venit avantajul: o lovitură de colț și o lovitură de cap câștigătoare a lui Samuel. Nici măcar nu e timpul să sărbătorim și iată al doilea gol, cel eliberator, cu Milito gata să repare greșeala din prima repriză.

Multe emoții, toate în finală și Claudio Ranieri nu a suportat: lacrimile eliberatoare spun multe despre starea de spirit a antrenorului Inter. Pe scurt, o victorie care ridică moralul, în perspectiva unui angajament european care merită un sezon. La San Siro va ajunge marți Marsilia, care a pierdut și ieri (1-0 împotriva lui Ajaccio, a 4-a înfrângere consecutivă!) dar care va putea câștiga putere cu rezultatul primei manșe. Va fi nevoie de o companie, dar Inter o poate face.

REACȚIILE

Nu înșela obișnuitul „spirit britanic” cu care s-a prezentat în fața camerelor, Claudio Ranieri a fost la fel de încântat și de bucuros pe cât nu l-am mai văzut de mult: „Emoția de la final de joc? A fost o emoție minunată, având în vedere cum a fost. Sunt foarte mulțumit de cum a mers și de cum au reacționat oamenii mei după penalty-ul ratat. Dar acum este timpul să ne gândim la Marsilia”. Va fi suficientă o victorie pentru a reduce la tăcere zvonurile pieței, care îl văd deja cu valiza în mână? „Vorbesc cu Moratti în fiecare săptămână, am un sentiment bun cu el. Știm ce avem de făcut, sunt senin și vede că sunt lucid”. Apropo, președintele a fost ieri în galerie. Ultima dată când a urmat-o pe Inter în deplasare în campionat, fusese noaptea de la Novara, ceea ce a dus la demiterea lui Gasperini.

Cineva calomniase pentru asta, dar ieri seara lucrurile au ieșit altfel și Moratti și-a arătat satisfacția înainte de a pleca din Bentegodi: „Rezultatul a fost foarte important, echipa părea că crește, iar marți este un foarte important în Liga Campionilor: asta. este ceea ce înseamnă aceste două obiective. Sunt mișcat ca Ranieri? Nu, nu m-am mișcat, dar am fost foarte mulțumit pentru că era o perioadă în care totul nu funcționa. Mă bucur să-l văd așa, înseamnă că îi pasă. Acum să ne gândim la Marsilia, avem nevoie doar de lucruri pozitive. Regasit la sfarsitul sezonului? Vom evalua...”. Mai întâi este de jucat un optimist din Liga Campionilor, care ar putea schimba cu adevărat perspectivele.