Inter și Roma se ridică din nou, Milan ko

Inter câștigă prima victorie a erei De Boer la Pescara – Într-un climat suprarealist și după o ploaie care a făcut ca meciul de la Olimpico să fie suspendat pentru o oră, Totti intră la Roma și îi trage pe giallorossi la victorie (3-2) cu un assist pentru Dzeko și un penalty în minutul 91 – Milan învins de Udinese în zona Cesarini: 0-1

L "Inter este deblocat, Milan își vede din nou fantomele obișnuite. Milanezii au avut două fețe duminică, ca întotdeauna în acest campionat. Astăzi nerazzurri sunt cei care zâmbesc, fie că doar pentru că câștigarea la Pescara a fost de o importanță fundamentală și asta, indiferent de joc, rossonerii se întorc în schimb să-și ofere cea mai proastă față și să-și lingă rănile după înfrângerea cu Udinese.

Încă o dată, Mauro Icardi a fost decisiv: căpitanul, protagonist în vara unui dus-întors cu clubul care-l displacuse de unii dintre suporteri, a readus-o pe Inter într-o noapte foarte grea, poate decisivă în continuarea anotimpul . Dacă nu ar fi fost acolo (pe lângă obișnuitul mare Handanovic) am fi vorbit despre o criză nesfârșită, despre un De Boer dezorientat, despre o echipă deja prea departe de primele poziții.

Dar în fotbal, după cum știm, golurile contează și Icardi știe să le înscrie foarte bine. Și așa, chiar în momentul în care Inter le-a văzut pe vrăjitoare, a luat-o în centrul scenei cu o dublă ca mare atacant, dându-i lui De Boer 3 puncte de platină. Pescara luase conducerea în minutul 63 prin Bahebeck și părea capabilă să ia acasă întregul premiu, dar aici a venit primul șut al lui Maurito, care a făcut o treabă grozavă transformând un assist al lui Banega în gol (77’).

Și apoi, după mai multe ocazii de ambele părți (mai ales Verre și Palacio), iată concluzia finală cu un șut de la o pasăre de pradă din zonă, adevărată marcă a repertoriului său (91’). „Am cedat prea mult, dar de data aceasta am văzut în echipa mea dorința de a câștiga – a explicat De Boer. – Cred că până la urmă succesul nostru este legitim, am reușit să creăm mult și să exploatăm greșelile Pescarei. Handanovic și Icardi au fost extraordinari, sunt foarte mulțumit de performanța lor”.

Starea de spirit din casă este categoric diferită Milano, unde după lauda dinainte de pauză a venit o trezire dură. De altfel, la San Siro, Udinese a fost cel care a luat cele 3 puncte, la finalul unui meci obositor fără fulgerări deosebite. Se aștepta mult mai mult de la rossoneri, fie și doar pentru că în testele anterioare s-au văzut lucruri pozitive în fața porții. În schimb, grație absenței lui Niang, stria s-a terminat rapid și Udinese, foarte atent în faza defensivă, a reușit să exploateze o ingeniozitate finală (și o abatere decisivă) pentru a câștiga meciul.

Singurul gol de pe tabela de marcaj a fost marcat de Perica (88’ cu o atingere nefericită a lui Abate) iar Montella, în ciuda lui, a fost nevoit să facă față primei înfrângeri pe teren propriu din sezon, a doua incluzându-se vreodată pe cea de la Napoli. „Nu suntem mulțumiți de rezultat, am primit un gol simulat la câteva minute de la final – gândurile antrenorului rossonerilor. – În aceste meciuri ai nevoie de un fulger, de un episod, de un strop de noroc: noi, în schimb, nu am reușit să găsim niciodată schimbarea de ritm și ne-am adaptat la ritmul impus de Udinese. Este păcat să nu fi deblocat cursa mai devreme, dar vom lucra cât putem de bine pentru a îmbunătăți și acest aspect.”

Vincenzo Montella va trebui să o facă repede, pentru că acum începe un ciclu de fier: Sampdoria, Lazio, Fiorentina și Sassuolo sunt deja pregătite să profite de orice derapaj de la Rossoneri. De Boer va avea de-a face și cu un super meci: duminică viitoare, la San Siro, vor sosi Juventus cu Higuain, Dybala, Pjanic etc. Dar cele 3 puncte de la Pescara, dacă nu altceva, îi vor permite să trăiască o ajun ceva mai liniștită.

Împreună cu Inter Roma, care a învins Sampdoria după ploaia care a oprit meciul de peste o oră. Mulțumită atemporalului Totti, care a transformat penalty-ul decisiv în minutul 91 și care l-a asistat anterior pe Dzeko pentru egalarea după ce Muriel (gol de capodopera) și Quagliarella le-au adus ligurienilor în avantaj, răsturnând golul inițial al lui Salah.