Inter și Roma, încă două flop-uri: De Boer și Spalletti sub acuzație

Remiza nerazzurilor (1-1) acasă cu Palermo datorită lui Icardi, în timp ce Roma cu un avans de două goluri i-a lăsat pe Cagliari să li se alăture – De Boer continuă să facă alegeri neconvingătoare, iar Spalletti nu reușește să calmeze Roma după dezastrul Ligii Campionilor.

Încă două flop-uri. Inter și Roma au fost chemate să câștige pentru a-și alunga fantomele, dar în schimb încheie această primă fază a campionatului cu îndoieli și mai mari decât înainte. Cele două remize cu Palermo și Cagliari nu pot atrage decât critici și nemulțumiri, fie din cauza inconsecvenței adversarilor (rosanero-ul lui Ballardini sunt departe de a fi irezistibili), fie din cauza incapacității de a gestiona meciuri care au fost deja câștigate (aici referința e tot pentru giallorossi).

Sub acuzație, așa cum se întâmplă adesea în astfel de situații, antrenorii ajung: Frank De Boer și Luciano Spalletti chiar au mult de lucru dacă vor să lupte pentru vârf. Olandezul, în ciuda tuturor justificărilor cazului (a ajuns încă acum 20 de zile), continuă să facă alegeri care nu conving, toscanul, în schimb, nu reușește să insufle liniște într-un grup calitativ foarte valabil, dar prea fragil la nivel mental.

„Nu sunt mulțumit, dar am văzut în continuare îmbunătățiri față de înfrângerea cu Chievo – a explicat el. DeBoer –. Am creat multe și am avut ghinion: am fi putut câștiga cu 4-1”. În schimb, din roata San Siro a ieșit doar o remiză și o revenire. După o primă repriză gri, nerazzurrii au trecut chiar în spate din cauza unui gollonzo de la Rispoli, care a avut norocul să găsească devierea decisivă de la Santon (48').

si asa celInter, deja lipsit de strălucire anterior, s-a trezit nevoit să urmărească un adversar modest, dar bine organizat tactic de Ballardini. Lucrurile s-au îmbunătățit odată cu intrarea lui Candreva și aici intervine principala critică: este posibil ca fostul jucător de la Lazio să nu-și găsească tricou din start? A lui a fost centrarea care i-a permis lui Icardi să găsească 1-1 (72’), mereu a lui care a putut duce la 2-1 al lui Eder, a cărui lovitură de cap a ieșit pe spate.

Huuielile de la San Siro contrastează cu ceea ce s-a întâmplat în pre-meci: entuziasmul din timpul prezentării lui Joao Mario prefigura o duminică cu totul diferită...

Puțin de râs chiar și acasă Roma, unde pentru a enusa oară avem de-a face cu o adevărată întrerupere colectivă. Giallorossi au început bine la Cagliari: nici la 5', iar Perotti a făcut 1-0 dintr-un penalty. Rossoblu au reacționat și au fost aproape de egalarea cu Borriello, a cărui lovitură de cap a lovit bara după un Szczesny învins, dar apoi echipa lui Spalletti și-a dublat avantajul la începutul reprizei secunde cu Strootman, bun la finalizarea unei acțiuni splendide a lui Salah-Dzeko (46). ').

Joc pe gheață? Nicio sansa. De altfel, cu Roma pe teren, se putea întâmpla orice și golul lui Borriello (56’) a reînviat fantomele obișnuite. Și așa, după o a doua repriză dureroasă, sosește egalarea lui Sau (87’), o glumă completă care costă puncte în clasament și moral. „Încă o dată am fost fragili – a recunoscut el Spallete –. Nu am atins echilibrul potrivit, liniștea, uneori dăm dovadă de lipsă de personalitate. Adversarii reușesc mereu să-și recapete curaj și vina este doar a mea.

Acum va fi o pauză și cine știe dacă Inter și Roma, după mulți internaționali implicați, s-ar putea să nu-și mai poată găsi liniște. Ar fi cu adevărat fundamental, pentru că din septembrie nu vor mai fi permise pași greșiți.