Inter și Milan zâmbesc câștigând la photo finish

Nerazzurri de la Pioli l-au cucerit pe Udine într-o revenire (1-2) și au găsit golul victoriei de la Joao Mario în minutul 88: a fost a patra victorie consecutivă care a redeschis speranțele Europei pentru Inter – Milanul lui Montella a suferit dar în minutul 88 ° Bacca deblochează rezultatul care le permite rossonerilor să rămână în zonele superioare ale clasamentului.

Milan zâmbește la photo finish. Atât Milan, cât și Inter inaugurează noul an cu victorii pe cât de dureroase, pe atât de importante, atât din punct de vedere al clasamentului, cât și al moralului. Eșuarea meciurilor cu Cagliari și Udinese, de fapt, ar fi însemnat un pas clar înapoi din toate punctele de vedere, fără dacă și dar. În schimb, amândoi, într-un fel sau altul, au smuls cele 3 puncte și pot trăi o săptămână de mare seninătate.

E greu de spus dacă una dintre cele două victorii valorează mai mult decât cealaltă: clasamentul ar spune că Inter are mai multă nevoie de succes, dar Milan a avut un joc pe care nu l-ar putea rata, altfel ambițiile le-ar fi reduse. Meciul de la San Siro a fost decis printr-un gol al lui Bacca aproape în timp (88’), o lăbuță la un assist al lui Lapadula care le-a oferit rossonerilor 3 puncte chiar când speranțele se stingeau la cronometru.

Rămâne o performanță contradictorie: mai mult decât bună în prima repriză, dezamăgitoare în a doua. De data aceasta însă, spre deosebire de ce s-a întâmplat cu Roma și Atalanta, episodul potrivit a întors în favoarea bărbaților lui Montella, mai mult decât bucuroși să inaugureze 2017 cu o victorie foarte importantă.

„Încă cred că Milan a dominat – a comentat antrenorul. – Am văzut o mulțime de lucruri pozitive chiar dacă nu am șutat prea mult pe poartă, a trebuit să fim mai rapizi și să deblocăm jocul mai repede. Nu a fost ușor, după ce toate echipele dinaintea noastră s-au chinuit și asta nu poate fi o coincidență: primul meci al anului este mereu așa. Berry? Nu este strălucitor, ci decisiv, a dovedit-o încă o dată și face parte din proiectul nostru”.

Duminică de bucurie tot la Inter, unde se sărbătorește a patra victorie consecutivă. Totuși, acesta de la Udine, în comparație cu cei cu Genoa, Sassuolo și Lazio, a venit din spate, mărturisind că lotul lui Pioli, pe lângă tehnică, și-a găsit în sfârșit și caracter. Trecând în spate după un gol al lui Jankto (17’), nerazzurrii au reușit, de fapt, să reacționeze și să joace fără să piardă capul, în ciuda faptului că Udinese a dat dovadă de mult mai multă reactivitate în prima repriză.

Totuși, la finalul primei reprize, așa cum prevede cea mai veche lege a fotbalului („gol ratat, gol primit”), egalarea lui Perisic a readus totul în echilibru, un fulger care a schimbat orice scenariu și a reînviat ambițiile nerazzurrilor ( 47' ). De altfel, în repriza secundă echipa lui Pioli a reușit să se dezvolte de la distanță și a găsit o victorie foarte importantă, semnată din nou de Perisic, de data aceasta cu o lovitură de cap la un assist al lui Joao Mario (86’).

„Suntem o grupă competitivă, putem juca împotriva oricui – cuvintele antrenorului Inter. – Mai avem de îmbunătățit unele situații: nu putem greși atitudinea inițială, meciurile nu pot fi întotdeauna îndreptate. Dar strângem din dinți, ținem și ne-am creat oportunitățile potrivite de a câștiga. Acesta este fundamental, acesta trebuie să fie punctul la care să lucrăm în continuare”.