Inter și Milan caută confirmare, dar ai grijă la Sampdoria și Pescara

Nerazzurri de la De Boer, întăriți de încrederea companiei, caută confirmarea lui Marassi după succesul împotriva lui Toro, dar trebuie să se confrunte cu o Sampdoria uluită de Juve, dar dornică să compenseze - Milan vrea în schimb să reia cursa găzduind fostul Pescara lui Oddo.

Legenda "core 'ngrato" loveşte din nou. După Josè Altafini, care a marcat împotriva lui Napoli în primul său meci cu Juventus, istoria se repetă cu Gonzalo Higuain, autorul golului decisiv din finala de 2-1 de pe Stadion. Pipita a decis un meci foarte frumos și echilibrat, reiterând o regulă fotbalistică pe cât de banală, pe atât de adevărată: meciurile se câștigă cu campioni. Și așa Doamna ia acasă o confruntare directă nu decisivă, dar cu siguranță importantă, lansând încă un semnal de forță întregului campionat. Napoli alunecă la minus 7, Roma, în cea mai bună ipoteză (adică învingându-l pe Empoli), va putea reveni la minus 2: pe scurt, nimeni, nici măcar de data aceasta, nu-l poate alunga pe Juventus de pe tron. „Este o victorie importantă, am adus acasă un meci direct dificil împotriva unei echipe care joacă foarte bine – a gândit Allegri. – Nu am avut nevoie să vorbesc cu Higuain, știam că va juca un meci bun și m-a răsplătit cu golul decisiv.” Napoli se întoarce acasă cu al șaselea knockout consecutiv pe Stadion (un adevărat tabu pentru azzurri) dar, paradoxal, pot trage și ceva pozitiv din asta. Echipa lui Sarri a jucat cu mare personalitate, a pus Juve în dificultate, a fost aproape de a remiza de câteva ori și probabil a meritat și el. Totuși, Higuain a făcut diferența, cineva care a jucat în albastru anul trecut și care acum poartă în schimb alb-negru.

„Și-a făcut treaba, dar rămâne un băiat de care sunt foarte îndrăgit – a comentat antrenorul napolitan. – Din ce am văzut pe teren, nu meritam înfrângerea, dar din păcate am primit două greșeli mari și împotriva lui Juve ajungi să plătești scump pentru ele”. După o primă repriză foarte echilibrată, meciul a explodat literalmente în repriza secundă. Bonucci s-a ocupat să-l „despuie”, cu amabila colaborare a lui Ghoulam: algerianul a desfundat o minge servind, în ciuda lui, pasul fundașului Juventus (50’). Dar Napoli nu a cedat și într-adevăr 4 minute mai târziu a găsit egalarea cu Callejon, servit foarte bine de Insigne și la fel de eficient în a-l îngheța pe Buffon de la câțiva pași (54’). De atunci, multe ocazii de ambele părți, până la jocul decisiv al lui Higuain: în minutul 70, Pipita a găsit pe piciorul stâng o minge respinsă de Ghoulam (întotdeauna el!) și i-a aruncat-o pe umerii Reinei, înainte de a ridica brațele. în scuze față de vechii lui fani. Atitudinea lui Insigne la momentul schimbului cu Jackets a fost categoric mai puțin cordială: atacantul napolitan a bătut multă vreme împotriva lui Sarri, meritând astfel mustrarea după meci. „Când îl înlocuiesc, trebuie doar să tacă – a mârâit antrenorul. – Dacă e ceva de clarificat, o facem în următoarele zile”. Cele în care Juventus și Napoli vor reveni să se gândească la Liga Campionilor, o vitrină cel mai bine glazurată de un meci bun, care este bine pentru întreaga imagine a fotbalului nostru.