Inter și Milan, dublă victorie în Liga Campionilor

Învingându-i pe ucrainenii lui Șahtior lui De Zerbi, Inter s-a calificat în optimile de finală ale Ligii Campionilor, dar cea mai incredibilă performanță a fost cea a lui Milan, care a câștigat la Atletico Madrid cu un gol de la Messias în ultimele minute și a reaprins speranța de a se califica în optimile de finală

L "Inter tu iei optimile, the Milano sper din nou. Milan a trebuit să câștige și așa a fost, dar dacă pe succesul nerazzurrilor împotriva lui Șahtior au fost puține îndoieli, nu același lucru se poate spune despre cel al rossonerilor a Madrid, considerat de mulți un miracol și în schimb devenit realitate. Acum, la o zi de la finalul fazei grupelor, echipa lui Inzaghi este deja calificată în timp ce cea a lui Pioli, o dată trecută pentru mulți, vede zgomotos lumina la capătul tunelului.

O întreprindere care trebuia să fie și o întreprindere a fost, pentru că astfel poate fi considerată a succes la Wanda Metropolitano împotriva campioanelor Spaniei, mai mult fără Leao, Tomori, Maignan, Calabria și cu un Ibra la mijloc de serviciu. Dar acest Diavol, până acum știm, reușește să scoată resurse pretutindeni, chiar și pe cele mai neașteptate: și așa, în noaptea dinăuntru sau din afară, cu victoria ca singurul rezultat posibil, iată că vine glumetul Messias, aruncat pe masă de la Pegs pentru un all-in incredibil.

Oricine nu văzuse meciul s-ar putea gândi la un Milan privat; cu toate acestea, rezultatul este echitabil pentru că reflectă ceea ce s-a întâmplat pe teren, unde Atletico Madrid de la Simeone, poate cu presumpție, s-a gândit mai mult la gestionarea remizei decât la căutarea victoriei. Între timp, de fapt, Liverpool a trecut de Porto (2-0, goluri de la Thiago Alcantara și Salah) și cartușele salvate de Cholo in vederea meciului Dragao, constient ca cu un punct i-ar fi eliminat pe rossoneri.

Calcul greșit, pentru că Pioli, după o primă repriză echilibrată, a ridicat centrul de greutate, urmând să-i scoată pe spanioli în propria jumătate, fără a permite totuși vreo reluare. Și apoi, în timpul jocului, iata schimbarile de la banca, cu Messias, Florenzi, Bakayoko și Ibrahimovic (cel din urmă înlocuindu-l pe accidentat Giroud, care a ieșit cu o problemă musculară) pentru a da viață manevrei ofensive.

În minutul 72 primul semn de pericol a venit de la Bakayoko, al cărui șut a fost salvat pe linie de Savic, dar a fost în minutul 87 când rossonerii au luat miza: asistarea sărutului lui Kessié și Lovitura de cap câștigătoare a lui Messias, care a înghețat de câteva minute un Mitropolit Wanda deja tăcut.

„Băieții au făcut o performanță importantă, au dat dovadă de personalitate și curaj – a exultat Pioli – A fost un meci greu, dar câștigat pe merit pentru intensitatea, calitatea și mentalitatea pe care le-am pus pe teren. A fost corect să sărbătorim cu ei la final. Dificultățile din grupă erau evidente, dar speram să merg la ultimul meci cu încă patru puncte. Ne-a lipsit ceva din cauza unor situații nefavorabile, dar acum ceea ce contează pentru mine este performanța echipei, împotriva unui adversar foarte puternic pe un teren foarte complicat. Mesia? A lui este o poveste frumoasă, dar este doar începutul, ne va putea da o mână mare”.

Acum capul este deja pe 7 decembrie, când Milan va juca o calificare care ar fi un miracol. Va fi necesar să-l învingi pe Liverpool la San Siro, condiție sine qua non pentru orice raționament, și ca Porto să nu câștige împotriva lui Atletico Madrid: un egal ar fi ideal, în timp ce o victorie spaniolă ar deschide calculele la golaveraj, la momentul favorabil lui Pioli pentru un singur gol.

Conturi care nu vor serviInter-ul lui Inzaghi, de ieri oficial până în optimile de finală. 2-0 pe Șahtior, de altfel, a fost însoțită de victoria cu 3-0 a lui Real Madrid în fața Sheriffului, pentru o combinație perfectă care va transforma meciul de la Bernabeu într-un catwalk, în care se va juca doar primatul lotului. Pe scurt, misiune îndeplinită, în ciuda unei prime reprize vrăjite care reaprinsese coșmarurile trecutului în nerazzurri.

Da, pentru că Inter, ținând cont și de meciurile de anul trecut și de cel din septembrie, a avut nevoie de 7 ori și jumătate (aproximativ 330 de minute) pentru a trece cu pumnul în poartă pentru ucraineni, vrăjiți până în minutul 61 când Dzeko a găsit în cele din urmă golul de 1-0 cu un șut frumos de la margine. Bosniacul, excesiv de risipitor în prima repriză (și cu el și Lautaro și Barella), s-a repetat apoi în minutul 67 cu un tap-in cu capul la un asist al lui Perisic, punând astfel capăt blestemului numit Shakhtar, dar mai sus. toate dăruind Inzaghi meritau o calificare.

„Este o mare realizare, discutasem despre asta cu tot clubul în ziua în care am semnat contractul, Inter o aștepta de mult – comentariul mulțumit al echipei. Antrenor nerazzurri – Aveam nevoie de această victorie, după o astfel de primă repriză, cu multe ocazii, eram tot 0-0 și era puțină tensiune, primul gol al lui Dzeko a fost eliberator. Suntem într-un moment bun, dar sunt multe meciuri și capcane după colț, cu siguranță am câștigat două meciuri fundamentale cu Napoli și Shakhtar, dar drumul este încă lung”.

Acum câteva zile libere, după care Inter și Milan vor reveni pe teren în weekend contra veneţia, e Sassuolo, cu siguranță puțin mai obosit, dar împrospătat de această mare miercuri din Liga Campionilor.