Inter: e doar 1-1 cu Genoa, sunt necesare întăriri în ianuarie

Nerazzurrii au nevoie de câteva ajustări, dar semnificative: un atacant care să-i lase oarecare aer pe Milito (chiar ieri Livaja a arătat că nu este încă pregătit), un mijlocaș cu picioare bune și, eventual, un fundaș.

Un toast ruinat. 2012 s-a terminat prost pentru Inter, care nu a trecut de un egal 1-1 la San Siro cu Genoa penultima în clasament. „Rezultatul nu este pozitiv – a comentat Stramaccioni imediat după meci – dar trebuie să felicit echipa pentru că suntem într-un moment anume: această pauză vine la momentul potrivit. Acum să luăm o pauză și apoi ne întoarcem pe drumul cel bun, sunt toate condițiile pentru a avea un 2013 grozav”. Binecuvântată odihnă așadar, dar același lucru se poate spune despre piața de iarnă, tot mai aproape și asemănătoare cu un panaceu. Nerazzurrii au nevoie de câteva ajustări, dar semnificative: un atacant care să-i lase oarecare aer pe Milito (chiar ieri Livaja a arătat că nu este încă pregătit), un mijlocaș cu picioare bune și, eventual, un fundaș.

„Deputatul Milito poate completa un pachet evitând să arunce o centrare către un băiat de 20 de ani pentru gol greșit și dând posibilitatea de a schimba fața atacului – a recunoscut Stramaccioni. – Mijlocașul este o altă chestiune, în anumite meciuri foarte echilibrate calitatea în față poate fi suficientă, în altele, cu adversari mai închiși, cine poate da linii de pasă mai dificile poate face diferența”.

Ieri, doar ca să dau un exemplu, a fost tocmai un astfel de meci, în care insuficiența tehnică a mijlocului terenului nerazzurri a avut greutatea unui balast pe manevra generală. În prima repriză Cassano a încercat să aprindă lumina, dar jucătorul de la Bari nu poate rezolva întotdeauna singur meciurile și astfel aproape că nu au fost șanse să înscrie. Genoa s-a ocupat apoi să-i pună viața grea lui Inter, care s-au închis în propria jumătate cu ideea de a acoperi toate spațiile. Stramaccioni, care prevăzuse un astfel de meci, a încercat să-l surprindă pe Delneri introducându-l pe Alvarez în locul lui Pereira, dar mutarea nu a mers și argentinianul a avut și o problemă musculară deja în prima repriză.

În repriza secundă, antrenorul Inter a încercat să amestece cărțile: Juan Jesus în interiorul lui Chivu, cu românul avansat la mijloc ca pe vremea lui Mancini. Dar, în afară de oportunitatea lui Palacio, nerazzurrii au produs puțin sau nimic. Și așa, când în minutul 77 Genoa a trecut incredibil de în avantaj cu Immobile (dribling pe Ranocchia și un șut care l-a surprins pe Handanovic), cortina părea să fi căzut într-adevăr la San Siro. Speranțele s-au reaprins în minutul 85, grație unei lovituri de cap a lui Cambiasso, bun la exploatarea unui asist de la clopotniță de la Cassano și la învingerea lui Frey.

Cu puterea nervilor și a inimii, nerazzurri chiar au încercat să câștige și chiar ar fi reușit dacă Livaja nu ar fi devorat la propriu un gol cu ​​un gol nepăzit. „Nu pot să arunc crucea unui tânăr de 20 de ani” a oftat Stramaccioni, care acum speră la un cadou de la Moratti. Președintele, plecând din San Siro, a recunoscut neconsolat că „poate că 9 puncte de la Juve sunt prea multe”. Probabil că are dreptate, dar să arunci prosopul în decembrie este mult mai rău decât să continui să speri.