Inter, Atalanta și Lazio câștigă toate: este deja o provocare pentru Juve

Victorie incredibilă pentru Inter împotriva Fiorentinei – Atalanta lichidează Bull, iar Lazio cucerește Cagliari.

Nebunul Inter lovește din nou. Nerazzurrii iau acasă 3 puncte la finalul unui joc care se limitează la absurd, pe care nici măcar finala pirotehnică de 4-3 nu le poate explica pe deplin. Provocarea San Siro, de fapt, a cunoscut diverse faze în cadrul acesteia, în care Inter și Fiorentina au schimbat mereu rolul de victimă și de făptuitor. Până la urmă, așa cum se întâmplă adesea în astfel de cazuri, schimbările au fost cele care au făcut diferența, pe lângă episoade, cu Conte capabil să treacă peste Iachini. Desigur, asta ar putea însemna și că alegerile inițiale, dacă nu greșite, au fost cel puțin discutabile, dar rezultatul, după cum știm, are întotdeauna ultimul cuvânt și, prin urmare, Inter are dreptate să sărbătorească, deși cu rezerve.

Multe erori defensive, de fapt, vor trebui reduse la rubrica „distrageri la început de sezon”, altfel va fi dificil să concurezi pentru titlu. Este suficient să ne uităm la ce s-a întâmplat în minutul 3 cu ocazia golului lui Kouamé (el și Bonaventura, uitați de apărarea Inter, liberi să paseze mingea la doi metri de Handanovic) pentru a explica greutățile nerazzurrilor, mai ales că de atunci Biroul profesorului un Ribery chiar somptuos. Între timp, Inter transformase deja meciul dintre finalul primei reprize (45'+2' Lautaro) şi începutul celei de-a doua (52' autogol al lui Ceccherini după un şut al lui Martinez însuşi), dar francezii , care a primit ovație de la San Siro din Milano cu mai mult sau mai puțin în urmă cu un an, a decis să preia scaunul și să încânte încă o dată pe scara fotbalului.

Mai întâi l-a trimis pe Castrovilli în poartă pentru 2-2 (57’), apoi a făcut același lucru cu Chiesa pentru depășire (63’), în final s-a repetat cu Vlahovic în minutul 81, de data aceasta însă fără să găsească colaborarea potrivită ( croatul a șutat rău în lateral). SfAr fi fost 4-2, sau mai bine zis punctul de exclamare pe triumful violet, în schimb s-a dovedit a fi ușile glisante ale meciului: în acel moment Conte, care introdusese artileria grea (în interiorul lui Vidal, Nainggolan, Hakimi, Sensi și Sanchez) l-a învins pe Iachini, vinovat că l-a înlăturat pe Majestatea Sa din câmpul Ribery, dar și Chiesa, Kouamé și Bonaventura. Și astfel meciul, până acum în mâinile Fiorentinei (chiar dacă Dragowski salvase rezultatul de mai multe ori), a fost complet inversat, Inter reușind să găsească egalarea cu Lukaku (87’) înainte chiar să preia conducerea cu D'Ambrosio ( 89’): în ambele cazuri decisiv Sanchez, creierul acțiunilor în cauză, care a preluat cu puțin timp înainte locul unui Perisic petrecut.

„Cele trei puncte sunt importante dar apoi trebuie să faci evaluările corecte – Analiza lui Conte -. Am marcat 4 goluri și am creat multe alte ocazii, am adus mulți bărbați în față și am creat dificultăți Fiorentinei și acest lucru este pozitiv, totuși nu am fost atenți și buni să ne pregătim pentru contraatacurile lor: trebuie să atacăm cu un anumit număr. de oameni dar ne apărăm cu tot atâtea, eram deranjați și plătiți pentru asta. Oricum am fost mândru de caracterul arătat de băieți, acum trebuie să continuăm așa și să le oferim fanilor noștri mai multă bucurie”. Simone Inzaghi și Gasperini trebuie să fi gândit la fel, ale căror echipe continuă să impresioneze an de an. Lazio a cucerit Cagliari cu o performanță de mare caracter, dând dovadă de calitate și prospețime atletică: pe scurt, tot ce lipsea după izolare, când programul încărcat se dovedise a fi un adversar de netrecut.

Problema ar putea apărea din nou după pauză cu startul Ligii Campionilor, dar între timp biancoceleștii au început să pună fân în fermă cu un frumos 2-0 în Sardinia, semnat de Lazzari (4’) și obișnuitul Immobile ( 74'). Început excelent și pentru Atalanta lui Gasperini, care și-a organizat obișnuitul mare spectacol pe terenul de la Torino, cu o finală de 4-2 care chiar stă strâns în lumina oportunităților foarte numeroase create. Și să ne gândim că meciul s-a colorat imediat cu o grenadă cu poarta lui Belotti (11’), dar apoi Gomez a preluat scaunul, mai întâi cu egalarea (13’), apoi cu pase decisive pentru Muriel (21’) și Hateboer (42’). ). Mult joc ofensiv și ceva inevitabil agățat în spate: așa a venit manșa secundă a lui Gallo Belotti (43′) pentru a redeschide jocul, cel puțin în teorie. Pentru că la antrenament în repriza secundă o singură echipă a fost pe teren, De Roon găsind scorul de 4-2 și Toro lui Giampaolo (a doua înfrângere în tot atâtea meciuri) resemnându-se să învingă.

O sâmbătă plină de goluri (20 numărând și 3-2 lui Benevento la Sampdoria) și divertisment, aperitivul perfect pentru o duminică care se anunță la fel de distractivă, luptată și, mai presus de toate, total imprevizibilă.