Inter: 5-1 la Cagliari și +1 la Milan

Inter depășește Cagliari, înscrie cinci goluri, dă spectacol și îl depășește pe Milan în clasament, lăsând o ușă deschisă pentru Liga Campionilor

Inter revine pe drumul cel bun. Nerazzurrii au trebuit neapărat să câștige la Cagliari pentru a răspunde lui Napoli și Milano: misiune îndeplinită și grozavă. Scorul de 5-1 al lui Sant'Elia redă de fapt entuziasm și energie unei trupe care s-a răcit puțin după înfrângerea cu Roma și se sperie de rezultatele de sâmbătă.

Stefano Pioli s-a ocupat să pună lucrurile la loc, necruțător în fața așa-zișilor mici: de când este prin preajmă, Inter a pierdut doar ciocniri directe cu cei mari, în timp ce pur și simplu au fost nemilos în toate celelalte meciuri.

„Poți avea succes demonstrând că ai învățat din greșelile tale – analiza antrenorului. – Am fost atenți, eficienți, am creat multe și poate am fi putut chiar să concedă ceva mai puțin. Capul este cel potrivit, acum să ne gândim la Atalanta”.

Da, pentru că duminica viitoare la San Siro va avea loc o ciocnire directă cu oamenii lui Gasperini și nerazzurri (cei de la Milano, bineînțeles) vor sosi înviorați de victoria bună de ieri. O după-amiază care a început cu fiorul (occasionissima de la Joao Pedro pe 0-0) dar apoi a decăzut grație marelui filon al lui Perisic, care s-a confirmat de neoprit în zilele pozitive.

Croatul a deblocat meciul cu un picior stâng care l-a învins pe Gabriel (34’), permițând astfel Inter să gestioneze mai bine acoperirea spațiilor. În minutul 39, Banega a dublat avantajul dintr-o lovitură liberă, apoi Borriello l-a înșelat pe Sant'Elia cu o lovitură frumoasă de cap (42').

Părea preludiul unei reprize secunde zdruncinate și zguduitoare, dar nimic nu poate fi mai greșit: nerazzurri au fost stăpâni absoluti pe teren și au folosit restul de 45 de minute pentru a rotunji scorul.

Perisic a restabilit imediat distanța cu un șut din interior (47’), apoi Icardi și-a adus echipa în sus cu 4-1 transformând un penalty (primul din era Pioli) pe care l-a obținut el însuși. Gagliardini a semnat chiar finala de poker cu un drept de la distanță: primul său gol în Serie A, care se va confrunta duminică cu o provocare în meciul cu foștii săi colegi de echipă Atalanta.