Turul îi aparține lui Bernal, dar Nibali câștigă cu palme în Val Thorens

Rechinul câștigă ultima etapă alpină scurtată la doar 59 km de distanță – Bernal își controlează rivalii, iar Parisul îl așteaptă astăzi în tricoul galben pentru a sărbători primul triumf al Columbiei în Tur – Thomas și Krujiswjick pe podium cu el – Alaphilippe alunecă pe locul cinci loc dar toată Franța îl aplaudă

Astăzi în parada de pe Champs Elysées Egan Bernal el va fi marele protagonist primul columbian care a câștigat Turul, al treilea cel mai mic în istoria învingătorilor de la Grande Boucle. Va exista timp și spațiu pentru a sărbători noul talent al ciclismului mondial Ani 22 realizat a câștigat deja în acest sezon Paris-Nisa și Turul Elveției și că a concurat în Tur doar pentru că o accidentare în pregătirea pentru Giro l-a împiedicat să lupte pentru tricoul roz.

Cu siguranță vom vorbi mult despre Bernal dar ieri, ultima etapă alpină redusă din cauza riscului de alunecări de teren la doar 59 km după eliminarea Cormet de Roselend, pe urcarea interminabilă spre linia de sosire la 2365 de metri. Val Thorens capacul o ia Vincenzo Nibali cu un atac solitar de peste 15 km care l-au determinat să-și pună sigiliul de campion într-un Tur imediat complicat pentru el, a cursat aproape fără tragere de inimă până a fost supus unor critici excesive la care a răspuns ieri singur. Este adevărat că, la fel ca Simon Yates în cele două succese ale sale, Rechinul s-a bucurat de o libertate pe care n-ar fi avut-o dacă ar fi luptat pentru podium, dar a fost frumos și emoționant să-l vezi revenind la victorie apărând atacul lui. urmăritorii săi.practic toți primii zece ai Turului cu excepția lui Julian Alaphilippe care suferea mai în spate.

La linia de sosire, Nibali, cu brațele ridicate spre cer, a avut destul timp să se distreze al șaselea său succes în Grande Boucle la patru ani după ultimul, încă în Alpi, în La Toussuire-Les Sybelles. S-a plasat la 10” în spatele lui Alejandro valverde care la rândul său a precedat Heath. Bernal a sosit imediat dupa la 17” impreuna cu Thomas: îmbrățișarea pe care galezul, înapoi pe locul al doilea în clasament, i-a oferit-o mai tânărului său însoțitor în tricoul galben în timp ce treceau linia de sosire în pereche a fost drăguță. O predare între câștigătorul Turului de anul trecut și cel de anul acesta, un gest care a pus încheierea multor controverse asupra tensiunilor pentru ierarhiile din casa Ineos, care prelungește seria succeselor moștenite de la Team Sky chiar dacă triumful lui Bernal întrerupe dominația britanică care durase din 2012 cu excepția Turului din 2014 câștigat de Nibali. Ecuador a câștigat Giroul cu Carapaz, Columbia cu Bernal Turul: nu se întâmplase niciodată ca ciclismul sud-american să cucerească tricoul roz și tricoul galben.

Al treilea care urcă pe podium împreună cu cele două nume mari de la Ineos va fi olandezul Steven Krujiswjick. Să plătească scump ultima ascensiune a fost călărețul care a inflamat Franța pe tot parcursul Turului, Julian Alaphilippe, care ajungând în vârful Val Thorens 26 la 3'17” de la Nibali a alunecat de la secunda la locul cinci precedat tot de germanul Emanuel Buchmann. Dar Alaph, dacă a pierdut podiumul, cu siguranță a cucerit inimile și afecțiunile francezilor care l-au aplaudat și l-au aplaudat ieri ca în zilele frumoase în tricoul galben. Cu Pinot – pe cât de fragil și nefericit pe atât de puternic a fost în Pirinei – Alaphilippe formează un atu de mare valoare nu numai în ciclismul transalpin, care în acest Tur a fost protagonist, așa cum nu s-a mai întâmplat de ani de zile, dar care până la urmă adună. puțin și trebuie consolat cu tricoul alb cu buline roșii al lui Romain Bardet, care în ciuda faptului că a dezamăgit, a câștigat clasamentul pe puncte al alpiniștilor.