Napoli nu se lasa si revine la -6 de la Juve

Performanță convingătoare a lui Napoli care a învins Verona cu 3-0 chiar și fără Higuian: Gabbiadini, Insigne și Callejon au marcat golurile napolitane – A ajunge la Juve, care menține un avantaj de 6 puncte, rămâne dificilă, dar echipa lui Sarri își acoperă spatele ținând Roma la distanță de siguranță de pe locul doi

Napoli o pune pe Juventus din nou în vizorul lor. Puțin neclar de la cele 6 puncte distanță, poate, dar cel puțin vizibil, cel puțin la nivel matematic. E greu să te gândești la Scudetto, dar cu siguranță nu este vina azzurrilor, care au ajuns la 70 de puncte și au fost aproape întotdeauna capabili să-și facă datoria. „Problema” este reprezentată de Juve, în prezent echipa cu cea mai bună serie de rezultate utile consecutive din toate principalele campionate europene. În orice caz, matematica încă lasă o fereastră deschisă și Napoli are tot dreptul să se uite în ea, cu atât mai mult după ce și-a făcut datoria ca ieri.

Scorul de 3-0 cu Verona poate părea evident, dar nu a fost, pentru adversar (acum la un pas de Serie B) și mai ales pentru climatul intern, care a fost deloc pașnic după săptămâna de controverse. Nu că victoria ar fi restabilit complet calmul (tăcerea totală a presei, de exemplu, continuă nedesfiată), dar cu siguranță ajută la depășirea amărăciunii lui Udine și să așteptăm cu nerăbdare meciul de la Milan cu puțin mai multă încredere, adevărat. și chiar răscrucea sezonului. La San Paolo, ochii, mai degrabă decât pe teren, s-au concentrat pe tribună, unde a stat un anume Higuain, în prima din cele 4 zile ale sale de descalificare.

Azzurri i-au arătat solidaritate și afecțiune cu cântece și măști personalizate, apoi s-au concentrat pe teren și pe Manolo Gabbiadini, chemat la grea sarcină de a nu-l face pe Pipita să regrete. Iar numărul 23 cu siguranță nu a trebuit să aștepte, rupând impasul cu o lovitură de cap în minutul 33. Cu un avantaj de un gol și hotărât superior la nivel tehnic, Napoli a putut juca pe margine, tot pentru că Insigne, chiar la sfârşitul primei reprize şi-a dublat avantajul pe penalty (47', fault de Souprayen asupra Callejon).

Scorul de 3-0 a sosit la jumătatea reprizei secunde cu Callejon, care a făcut bine să termine o acțiune bună a lui El Kaddouri și a găsit plasa care a sigilat rezultatul. Victorie convingătoare, precum și un mesaj tare și clar către întreg campionatul: Napoli este încă acolo și nu are intenția de a renunța.