Napoli este acolo, a învins-o pe Catania cu 2-1

Echipa lui Benitez găsește golul în minutul 15 cu Callejon, care trimite mingea sub răscruce cu aplauze piciorul stâng – Cinci minute mai târziu Marek Hamsik, ca să nu fie mai prejos, folosește același picior pentru a dubla și a-l doborî pe San Paolo cu un alt gol splendid – Totul pare ușor, dar Catania nu este de acord și în minutul 25 marchează prin Castro.

Napoli este acolo. Roma și Juventus au fost avertizați, echipa lui Benitez nu a ratat nicio bătaie și și-a găsit a 9-a victorie în ligă în fața Cataniei, a treia la rând după cele obținute cu Torino și Fiorentina. Meciul de ieri a fost ușor pe hârtie, dar mulți s-au întrebat dacă Napoli va face față în mod corect, fără a fi condiționat de iminentul (și decisiv) meci al Ligii Campionilor împotriva lui Marsilia. Răspunsul a venit după doar 20 de minute, când Callejon și Hamsik au condus deja meciul. Care apoi s-a redeschis datorită golului lui Castro, dar mai mult pentru statistici decât pentru ceea ce am văzut pe teren.

Benitez îi odihnește pe Mertens și Inler, în rest bărbații sunt cei deja văzuți la Florența, cu excepția descalificatului Maggio. Și singura veste proastă a serii a venit de la înlocuitorul său Mesto: în minutul 7 fundașul s-a accidentat la genunchi și a fost nevoit să părăsească terenul. Dar Napoli este seara și în minutul 15 găsește golul cu Callejon, care trimite mingea sub răscruce cu aplauze piciorul stâng. Cinci minute mai târziu, Marek Hamsik, ca să nu fie mai prejos, a folosit același picior pentru a-și dubla avantajul și a doborî San Paolo cu un alt gol splendid.

Totul pare ușor, dar Catania nu este de acord și în minutul 25 Castro înscrie golul care pune totul sub semnul întrebării. De atunci, însă, există doar Napoli, atât de mult încât adevărata provocare devine cea dintre Higuain și Andujar. Pipita încearcă să înscrie din toate punctele de vedere, dar portarul Cataniei, tot compatriotul său, închide poarta. Oportunitățile au venit și de la Callejon, Albiol și Hamsik, dar rezultatul nu s-a schimbat niciodată. Azzurrii câștigă cu 2-1, obținând astfel trei puncte foarte importante. În primul rând pentru a răspunde lui Juventus, care cucerise Parma cu câteva ore mai devreme, apoi pentru a pune ceva presiune pe liderii Roma. Napoli este acolo, și cum dacă există!