Milan câștigă derby-ul și redeschide cursa pentru Scudetto: regretă Inter. Roma și Lazio cu două viteze

Inter domină derby-ul della Madonnina timp de 70 de minute, dar apoi un dot de la Giroud răstoarnă rezultatul și dă peste cap clasamentul - Roma furioasă pentru un gol al lui Zaniolo anulat în minutul 91 - Lazio cucerește Florența

Milano redeschide campionatul. Acolo victorie în derby îi permite să treacă la minus 1 în clasamentul de la Inter și dacă este adevărat că nerazzurri mai au un joc de recuperat, este și adevărat că sâmbăta viitoare vor avea de-a face cu Napoli de Spalletti, celălalt mare câștigător al zilei. Lupta Scudetto readuce așadar viață, tocmai în meciul în care părea să se fi încheiat definitiv. În cea mai mare parte a meciului, de fapt, Inter-ul lui Inzaghi a dominat și a fost singurul de vină că nu a găsit golul secund. Ar fi fost semnul exclamației de pe derby și, probabil, de campionat; in schimb, Milan a rezistat pana cand, asa cum se intampla uneori in fotbal, a gasit episodul care a schimbat totul. „Sunt prea fericit, am o echipă care nu renunță niciodată, copii care vor să-și depășească limitele – s-a bucurat el Pegs -. Aceasta este o victorie care trebuie să ne dea convingere, știind în orice caz că avem aceleași puncte ca în sezonul trecut și deci mai sunt multe de făcut”.

„Am văzut un derby dominat în lung și în lat, cu singurul defect de a nu fi marcat al doilea gol: pierderea așa doare, e o lecție grea și arzătoare – a replicat el. Inzaghi -. Jucătorii mei s-au nervos la 1-1 pentru că a fost un fault evident asupra lui Sanchez, dar acolo trebuia să fim 2 sau 3-0. Dacă joci de 10 ori, pierzi doar un meci ca acesta...”.

Deci coperta serii o ia Giroud, care de ieri își scrie oficial numele în istoria Milanului. Până la acest derby, de fapt, numărul 9 de la AC Milan nu reușise niciodată să afecteze sezonul, limitându-se la câteva goluri sporadice, fără să schimbe totuși vreun echilibru. A făcut-o ieri, chiar în cel mai important meci, transformând astfel regretele pentru absența lui Ibrahimovic într-o grămadă de îmbrățișări, reale (de la Pioli și tovarășii săi) și virtuale (de la toți fanii).

De fapt, el și Diaz, celălalt factor mare al acestei victorii, au condus meciul pentru Milan: intrarea lui pe teren în locul unui Kessié uzat, de fapt, a dat curaj echipei, până acum la cheremul unui superior hotărât. Inter. Daca prima repriza s-a incheiat doar 1-0 (gol de la Perisic in minutul 38) se datoreaza in principal lui Maignan, foarte bun in mai multe ocazii, sau, in functie de punctul tau de vedere, impreciziei nerazzurrilor, cu adevarat hafani in devorând numeroase goluri. Oricum, nici ei nu credeau că derby-ul s-ar putea schimba senzațional culoarea, dar în ultimul sfert de oră a preluat scaunul Giroud, care a găsit primul 1-1 cu un plus de jaf (75’, acțiune născută dintr-un contact cu Sanchez judecat obișnuit de arbitru), apoi a inventat un 1-2 cu o piesă ca un mare atacant care l-a omorât pe De Vrij și, mai ales, un Handanovic care nu a fost fără greșeală (78’).

În finală, foarte emoționat ca orice derby care se respectă (Hernandez eliminat în plină refacere), nu au fost ocazii deosebite și rezultatul a rămas așa, Milan luând 3 puncte fundamentale, atât pentru clasament, cât și pentru moral.

Același lucru, deși cu proporțiile cuvenite, se poate spune și despre Lazio, care îndepărtează Florența cu un 0-3 senzațional. Meciul Franchi a părut foarte echilibrat, în schimb biancoceleștii l-au cucerit fără dacă și dar, anihilând un Fiorentina zdruncinat evident de rămas-bunul lui Vlahovic. Cabral și Piatek își vor înscrie golurile, nu există nicio îndoială în acest sens, deci să spunem că absența nu va lăsa urma, dar vom trece, așa cum am văzut aseară. Golurile din repriza secundă de la Milinkovic-Savic (52’), Immobile (70’) și autogolul lui Biraghi (81’) au fost decisive, pentru a certifica starea mai mare de sănătate, fizică și psihică, a echipei lui Sarri, la care protestul fanilor împotriva lui Lotito nu pare să fi avut niciun efect, dimpotrivă. „Piața este acum închisă, îi avem pe acești băieți și am senzația că cresc rapid – comentariul mulțumit al antrenorului Biancoceleste -. Mă distrez în timpul săptămânii, acum va începe din nou un tur de forță bun și va fi mai greu, dar senzațiile rămân pozitive”.

Sâmbătă de furie și controversă în schimb pe cealaltă parte a capitalei, sau cea galbenă și roșie. Acolo Roma, de fapt, nu a reușit să depășească remiza 0-0 împotriva Genoa, dar a fost finalul jocului, caracterizat de Golul lui Zaniolo a fost anulat pentru o greșeală a lui Abraham asupra lui Vasquez și expulzarea ulterioară a atacatorului pentru proteste.

Decizie care va stârni discuții, nu există nicio îndoială în privința asta, dar care una peste alta, în fotbalul de pe vremea Varului, ar putea fi acolo: totuși, vai să-i spun Specialului, protagonist al unei izbucniri dure (încă un alt de sezonul) în post-joc. „Nu vreau să comentez, pot vorbi despre meci, dar nu despre gol sau semaforul roșu pentru Zaniolo – cuvintele lui la conferința de presă – Dacă acestea sunt indicii pe care le au arbitrii atunci trebuie să schimbăm numele al acestui sport, nu mai este fotbal. Dacă arbitrul a greșit și a fost nevoit să evalueze golul, el va fi primul nemulțumit și pentru noi este deja vu.

S-a întâmplat de multe ori în timpul sezonului, „Romii în ochii puterii sunt mici”. Concepte foarte puternice, care însă nu sunt suficiente pentru a explica locul al șaptelea în clasamentul giallorossi, la patru puncte de Atalanta, clasată pe locul patru, dar cu încă două jocuri: zona Campionilor acum este o himeră și, în acest ritm, și procesul de creștere a echipei lui Mou riscă să devină așa.