Milan câștigă și fuge, Napoli ok, Roma furioasă

Rossonerii lui Pioli îl cuceresc pe Marassi și își consolidează liderul în clasament: avantajul de 5 puncte față de Inter rămâne neschimbat – Napoli marchează goluri la Crotone – Otrăvuri asupra Roma-Sassuolo, care se încheie 0-0 cu gafe senzaționale ale arbitrului care îl trimite pe Pedro și apoi Fonseca

Cursa continuă. Milan câștigă și la Genova și consolidează liderul în clasament cu 26 de puncte, cu 5 pe Inter și cu 6 pe Napoli și Juventus. Succes complicat pentru rossoneri și nu numai datorită solidității Sampdoriei, confirmată a fi greu de învins. De altfel, cântăresc și oboseala post-Europa League și, mai ales, absențele lui Ibrahimovic și Kjaer, la care s-a adăugat și cea a lui Bennacer. Însă liderii au demonstrat de mult că sunt o echipă, capabilă să depășească dificultățile cu organizarea jocului și cu sufletul, precum și cu maturitatea potrivită. Câștigarea meciurilor murdare, după cum știm, face diferența între un clasament bun și unul excelent, restul, pe lângă piesele campioanelor, nu poate fi făcut decât de grupa, condusă foarte bine de Stefano Pioli.

„Le-am spus băieților că suntem o echipă adevărată, a fost prima dată când am jucat fără Ibra, Kjaer și Bennacer, în plus, acestea sunt cele mai dificile meciuri după cupe – a comentat Pegs – Cea mai bună calitate a acestui grup este că profită de toate situațiile, chiar și de cele negative, pentru a-și dovedi valoarea. Vrem să câștigăm fiecare meci, știm că nu va fi posibil, dar trebuie să avem entuziasmul de a face față fiecărui meci.”

Victorie murdară și foarte importantă a lui Marassi, propiciată de penalty-ul lui Kessié de la finalul primei reprize (45’): brațul lui Jankto, pe cât de naiv, pe atât de curat, a deblocat un meci greu și echilibrat, în care fiecare minge a fost transpirată de startul la finalizarea. În repriza secundă Ranieri, la fel ca luni trecută la Torino, a întors echipa cu câteva înlocuiri (care au devenit trei înainte de minutul 60) iar Sampdoria a intrat pe teren cu altă atitudine, punând în dificultate Milan. Totuși, întrucât era inevitabil să fie, a început să mai găsească spațiu: într-una dintre acestea a fost golul lui Castillejo (77’), care a intrat cu câteva secunde mai devreme în locul lui Saelemaekers, pentru a profita de un asista de la Rebic și l-a învins pe Audero. Joc închis? Nicio sansa. Sampdoria a făcut 1-2 cu Ekdal (82’), după care au provocat un fior uriaș în ultima acțiune a meciului: din păcate pentru ei (și evident norocul lui Milan) lovitura de cap a lui Ekdal, de această dată, a fost terminată sus, sancționând astfel victoria rossonerilor.

Succes important si pentru Napoli, care îl îngroapă pe Crotone sub o avalanșă de goluri și se dă pe locul trei în clasament, la egalitate cu Juve. O performanță bună cea a azzurrilor, împotriva unei echipe care a jucat mult mai mult decât spune rezultatul final. De altfel, în prima repriză, calabrezii l-au pus în dificultate de mai multe ori pe Napoli, obligându-l pe Ospina să facă o salvare bună și frânând jocul lui Gattuso, cel puțin până când calitatea a preluat conducerea. Golul lui Insigne (31'), propiciat de un joc grozav a lui Zielinski, a spart echilibrul şi când Petriccione, la începutul reprizei secunde, a fost eliminat pentru un fault asupra lui Demme, meciul a trecut la vale. Golul lui Lozano (58') a închis-o, înainte ca Demme (76') şi Petagna (91') să rotunjească definitiv rezultatul, semnând pokerul albastru.

„Meciurile sunt toate dificile, mai ales în Serie A, felicitări echipei pentru felul în care s-a descurcat – analiza Gattuso – Cred că rezultatul este o minciună, ne-a pus Crotone în dificultate, am profitat când mai erau zece. Acum să trecem la joi, cu Real Sociedad vom juca pentru primul gol al sezonului, ceva important împotriva unui adversar dificil”.

Remiză fără gol în schimb în meciul dintre Roma și Sassuolo, sfidând toate previziunile din ajun. Era rezonabil să ne așteptăm la un meci plin de distracție, dar meciul s-a dovedit a fi lipicios și blocat, parțial din cauza ploii care a căzut pe gazonul Olimpico, parțial din cauza expulzării lui Pedro în minutul 41, pe care „l-a condiționat inevitabil ( în urma episodului, Fonseca a fost dat afară pentru proteste). De remarcat, de asemenea, un gol anulat de ambele părți (Mkhitaryan pentru un fault al lui Dzeko, Haraslin pentru offside), un cartonaș roșu ratat pentru Obiang și un posibil penalty pentru o atingere cu brațul lui Ayhan pe o centrare Pellegrini. Pe scurt, nu au fost goluri dar cu siguranță nu au lipsit controversele.

„Nu mi-a plăcut arbitrajul, nu înțeleg primul fault lui Pedro, cum se poate da un cartonaș galben în această situație – a mârâit el Fonseca – După aceea mă gândesc la fault lui Obiang și la penalty-ul nea dat, pot să înțeleg că arbitrul nu vede, dar astăzi Varul este acolo... Sunt foarte mândru de echipă, am făcut un joc foarte bun chiar și cu un singur om. jos. Am avut principalele șanse de a marca, menținând mereu o bună organizare defensivă, fără a oferi ocazii lui Sassuolo”.

În schimb, Udinese-Atalanta nu s-a jucat: ploaia torenţială, de fapt, a făcut imposibilă desfăşurarea meciului, obligându-l pe arbitrul La Penna să-l amâne pentru o dată ulterioară (vom vorbi despre asta în ianuarie). Mai bine pentru cei din Bergamo, care au putut astfel să se odihnească în vederea Amsterdamului, ceva mai puțin pentru Lega Calcio, nevoiți să facă față încă unui eveniment neașteptat în acest sezon.