Milan o depășește pe Inter care îl urmărește pe Cagliari

Rossonerii au revenit pentru a învinge Chievo cu 3-1 cu două goluri de la Bacca și unul de la Lapadula și o depășesc provizoriu în clasament pe Inter care sunt nevoiți să câștige astăzi la Cagliari dacă vor să-și mențină viu visul european.

Milan a revenit în zona europeană, Inter vrea să revină cât mai curând. În campionatul de duminică, nerazzurri (dar și Atalanta și Lazio) de la Pioli sunt nevoiți să câștige la Cagliari (15) pentru a nu fi depășiți de verii lor rossoneri, în prezent pe locul șase după scorul de 3-1 cu Chievo de aseară. Trei puncte fundamentale pentru oamenii lui Montella, blocați de mult într-un egal care ar fi complicat foarte mult cursa pentru Europa League. „Meciul a fost în sus, dar mereu sub control – analiza antrenorului Milan. – Am fi putut lua conducerea deja la finalul primei reprize, nu spun că ne-am dominat adversarul pentru că Chievo ne-a pus în dificultate, dar cred că victoria a fost meritată.” Protagonistul de necontestat, la bine și la rău, este Carlos Bacca: dota lui a fost decisivă pentru rezultat și a ratat și penalty-ul de la finalul primei reprize care a complicat destul de mult viața coechipierilor săi. În orice caz, bilanțul columbianului se încheie pe o notă pozitivă: cele două goluri ale sale (24’ și 70’) au permis mai întâi deblocarea jocului și apoi au îndepărtat spectrul egalului. De altfel, după 1-0, Chievo găsise 1-1 cu De Guzman, trimis la fața locului printr-o decizie destul de generoasă a arbitrului Maresca (42’).

Dar apoi Bacca, după ce a ratat mai multe ocazii (mai presus de toate, penalty-ul de la finalul primei reprize), a reușit să găsească avantajul pentru a face 2-1, ca apoi să se bucure de golul final de 3-1 al lui Lapadula de pe bancă. ( 82', alt penalty). Un succes care îi aduce pe rossoneri la 50 de puncte, cu 2 mai mult decât Inter-ul lui Pioli, chemat deloc surprinzător să răspundă la Cagliari. „Când urmărești, toate sunt meciuri cheie – a glosat antrenorul nerazzurri. – Trebuie să transformăm dezamăgirea de duminica trecută în hotărâre, obiectivul nostru este locul al treilea și asta nu trebuie să se schimbe atâta timp cât există șanse de a-l atinge. Zvonurile despre viitorul meu? Este inevitabil ca ei să fie acolo, dar nu-mi iau deloc seninătatea.” Cu toate acestea, victoria lui Napoli de ieri le complică destul de mult visele de glorie, ceea ce este un alt motiv pentru a cuceri Cagliari și măcar să rămână în urma rivalilor. Pioli va confirma 3-4-2-1 din ultimele săptămâni cu Handanovic în poartă, Murillo, Medel și Miranda în apărare, Candreva, Gagliardini, Kondogbia și D'Ambrosio la mijloc, Banega și Perisic în spatele singuratului atacant Icardi. Rastelli va răspunde cu un 4-3-2-1 care îl va vedea între posturi pe Gabriel, Isla, Pisacane, Bruno Alves și Murru în defensivă, Dessena, Barella și Ionita la mijloc, Joao Pedro și Sau în sprijinul lui Borriello. .