Milan îl prinde din nou pe Inter în minutul 97: primul derby chinezesc se încheie 2-2

Un gol de Zapata din ultima suflare îi permite Milanului să facă o revenire senzațională – Inter își mănâncă mâinile pentru că nu a terminat jocul și a fost prea îndepărtat în finală.

Un film derby pentru prima dată al chinezilor. Golul lui Zapata în minutul 97 a început creditele de la final la un joc nebun și captivant, mai ales, în final, pentru suporterii și jucătorii Milan.

Da, pentru că Inter a văzut meciul scăpat de sub control când părea că l-au câștigat deja. Două la zero pe finalul primei reprize, cu un unu-dou Candreva-Icardi care părea că l-a uimit pe Milan, suficient de strălucitor pentru prima jumătate de oră și în schimb părea resemnat după dubla avansă a lui Inter.

În repriza secundă, nerazzurri s-au descurcat împotriva unui Milan demoralizat, în care doar intrarea bună a lui Deloufeu și Locatelli a dat semne de viață, și a irosit câteva ocazii, dintre care una destul de senzațională cu Perisic.

Apoi, aproape de nicăieri, Romagnoli a marcat 2-1, dând viață unui final palpitant și plin de răsturnări de situație. Până la golul din ultima suflare a lui Zapata, care i-a făcut pe Montella și echipa sa să aplaude ca pentru o victorie și i-a făcut pe Icardi și pe nerazzurri să plângă. Primul derby chinezesc se încheie la egalitate, și poate pe bună dreptate.