Milan ratează pauză, dar Juve și Inter nu profită de ea

Surprinzătorul Verona îl oprește pe Milan la egalitate (2-2), implacabilul Caicedo își bate joc de Juve (1-1), iar Atalanta îl blochează pe Inter (1-1): doar victoriile în deplasare ies din ploaia de egaluri a Romei și Napoli.

Milan ratează evadarea, Juventus și Inter nu profită de ea. „Duminica marilor”, în balanță, zâmbește doar la Napoli și Roma, singurele care au cucerit cele 3 puncte din primii 10 în clasament. Desigur, Verona, Lazio și Atalanta cu siguranță nu se poate spune că sunt nemulțumiți, motiv pentru care regretul îi privește în principal pe Pioli, Pirlo și Conte, deși în moduri diferite. De altfel, antrenorul rossonerilor a apucat egalarea în finală, în timp ce ceilalți doi s-au lăsat atinși: feluri diferite de a privi paharul, oricât de departe de a fi plin.

Il Milano și-a dorit un succes pentru a șterge înfrângerea împotriva Lillei, dar mai ales pentru a câștiga mai mult teren în clasament. Misiune eșuată, chiar dacă finala de 2-2, după cum s-au dovedit lucrurile, este mai bună decât nimic. După mai puțin de 20’, de fapt, liderii erau deja în jos cu două goluri, unul marcat de Verona (6’ Barak), celălalt, în ciuda ei, singură (19’ autogol de la Calabria). Părea o altă seară proastă, a doua la rând după cea de joi, dar de data aceasta Milan a avut meritul de a nu se prăbuși, revenind la joc de parcă rezultatul nu ar fi fost încă compromis. Și, de fapt, nu a fost, pentru că Magnani i-a întors favoarea Calabriei, deturnând o atingere fără ambiții deosebite a lui Kessié (27’) în poarta sa, readucându-i pe rossoneri în joc.

Bineînțeles, a trebuit să așteptăm repriza secundă pentru a vedea o presiune demnă de remarcat, când echipa lui Pioli l-a închis pe Juric în propria jumătate, dar s-au confruntat cu un mare Silvestri, autor a numeroase salvari decisive. În minutul 65 episodul care ar fi putut schimba meciul, și anume penalty-ul acordat lui Kessié pentru un fault al lui Lovato, dar Ibrahimovic a avut în ultimul timp mai mult de o problemă de la punctul de pedeapsă, după cum a demonstrat lovitura de la colț de ieri, a treia din minge. sezon . Joc bântuit pentru Milan și pentru omul simbol al lor, care în minutul 76 a lovit colțul de sus în urma unui corner și în minutul 89 a fost fluierat o atingere cu brațul care a anulat golul de 2-2 împotriva Calabriei. Totuși, suedezul are șapte vieți și așa, în minutul 93, iată lovitura care l-a lăsat uluit pe Silvestri, evitând cel puțin înfrângerea.

„Nu suntem mulțumiți pentru că am vrut să câștigăm, dar oboseala este acolo și se face simțită – analiza de Pegs – Dar sunt mulțumit de reacția unei echipe grozave: am tras la poartă de 25 de ori, am creat ocazii, am demonstrat încă o dată că avem atributele”.

Duminică a regretelor mari, după cum am menționat mai devreme, tot pentru Juventus și Inter, oprită în finală de Lazio și Atalanta. În special, remiza 1-1 de la Roma este cea care strigă după răzbunare, pentru că biancoceleștii l-au apucat chiar în minutul 95, valorificând perfect ultima minge a meciului. Așa că Doamna, care deja aștepta cu nerăbdare succesul semnat de Cristiano Ronaldo (7’), a trebuit să se mulțumească cu încă o remiză, a patra în șapte zile. Clasamentul este afectat de asta și dacă astăzi Curtea Federală de Apel ar fi de acord cu Napoli asupra evenimentelor din 4 octombrie trecut (anulând, prin urmare, 3-0 de la masă), ar deveni și mai rău.

„Am făcut un joc bun, dar campionatele se câștigă cu detalii – a explicat el Pirlo – Nu am reușit să gestionăm mingea în finală, când se întâmplă asta se poate întâmpla să cedem: ar fi trebuit să fim mai agresivi”.

Ca să fie mai rău accidentarea lui Ronaldo, care a ieșit în minutul 76 cu o problemă la gleznă: examenele din următoarele ore vor spune dacă este o simplă lovitură sau ceva mai rău, dar între timp Juve, agățată de starul lor mai mult ca niciodată, se confruntă cu ore întregi de anxietate.

Același lucru se poate spune și despre Lazio, mulțumiți de rezultat, îngrijorați ancheta asupra haosului tampon. Intre timp insa Inzaghi continuă să facă minuni, cel mai recent ieri când a oprit-o pe Juventus datorită unui gol al lui Caicedo. „Momentul este cu adevărat dificil, dar băieții s-au autodepășit – a confirmat antrenorul biancoceleste – Această echipă are o inimă mare, acum sper doar că pauza ne va ajuta să găsim din nou câțiva jucători”.

Mai puțin îndrăzneț, dar la fel de vibrant, remiza dintre Atalanta și Inter, care închide o lună de octombrie cu adevărat complicată pentru Conte. De altfel, echipa sa a câștigat doar unul dintre cele opt meciuri disputate între ligă și Liga Campionilor, în schimb a acumulat cinci egaluri și două înfrângeri. Chiar și ieri au fost detaliile care au făcut diferența, Inter neputând valorifica golul lui Lautaro (58’): Vidal și Barella ar fi putut să dubleze și să închidă jocul, în schimb Atalanta a găsit plasa prin Miranchuk (79’), aruncat chiar înainte în luptă de Gasperini.

„Există un pic de regret, dar ne lipsea doar rezultatul – gândul la poveste – Am eșuat prea mult în fața poartă, dar celor care spun că sunt mai reflexiv și că am o furie mai puțin competitivă, vă sfătuiesc să scoateți vinul de pe masă, lichiorurile și ucigașul de cafea”.

Clima mult mai senină pt Napoli și Roma, care au învins, respectiv, Bologna și Genova. Gattuso și Fonseca se aduc astfel la 14, relansându-și candidaturile respective în zona Scudetto / Champions, dar mai presus de toate se pregătesc să petreacă o pauză liniștită, ceea ce este deloc evident în două medii notoriu electrice. Albaștrii au smuls cele 3 puncte la finalul unui joc ciudat, au reușit fără probleme deosebite timp de 70’ și au suferit în schimb în finală, cu rossoblu periculoși de mai multe ori. O lovitură de cap a lui Osimhen în minutul 23 a fost decisivă, singurul gol dintr-un meci distractiv jucat în ritm bun de ambele părți, până la ultimele ființe provocate de Orsolini și Palacio.

„Sunt prea multe controverse, suntem o echipă puternică – a comentat Gattuso – Când joci prost, eu sunt primul care îmi arată fața. Aceasta este o echipă care trebuie să fie mereu la fața locului, atunci când suferă lovituri trebuie să reacționeze imediat. Sunt mulțumit de tot ceea ce facem.”

Zi pozitivă, așa cum am spus anterior, și pentru Roma, de succes și convingător la Genova. Vedeta absolută, în ziua în care Dzeko a lipsit, Henrikh Mkhitaryan, chiar autor al unui hat-trick, primul de când a jucat în Italia. Armenianul, până acum unul dintre cei mai buni mijlocași din ligă, a demolat Genoa în minutele 47’, 67’ și 85’, zădărnicind astfel egalarea de moment a lui Pjaca (50’) și lansând echipa sa în fruntea clasamentului. Și aici, însă, este valabil discursul făcut anterior pentru Juve și Napoli, în condițiile în care astăzi se va discuta și contestația împotriva 0-3 a Veronei: dacă ar trece teza Giallorossi, Fonseca ar putea conta pe încă un punct.

„Trebuie să ne gândim la o cursă la un moment dat – a trecut cu ochi antrenorul – Scopul nostru este încă să facem mai bine decât sezonul trecut, lucrăm în acest sens”. Acum două săptămâni libere pentru echipele naționale, după care campionatul va reveni la viață cu un meci mare (Napoli-Milan) și multe alte provocări interesante. Și pentru că, așa cum am înțeles în mare măsură, anul acesta este mai bine să nu luăm nimic de bun.