Milan îl oprește pe Napoli și îi face fericiți pe Juve și pe Romani: Inter la Torino

La San Siro, fostul Napoli de la Ancelotti, care în cele din urmă a fost eliminat cu Fabian Ruiz, s-a aliniat într-o formație foarte ofensivă, dar nu a reușit să străpungă apărarea Milanului, care a făcut debutul fulgerător al lui Piatek – Astăzi, un meci fierbinte între Toro și Inter.

Prima rundă se încheie cu un „no contest” care îi face pe ceilalți fericiți mai presus de toate. Juventus, care în eventualitatea victoriei de astăzi asupra Lazio ar putea merge chiar cu +11 peste Napoli, cei doi romani, a căror soartă (în special cea a Romei) nu mai este legată de cea a Milanului. Deoarece egalul 0-0 de la San Siro dintre rossoneri și azzurri, pe lângă încălzește spiritele în vederea meciului de marți din Cupa Italiei, riscă să devină un ajutor pentru toți concurenții pentru a-și atinge obiectivele respective, deși cu distincțiile necesare.

Dacă echipa lui Ancelotti, de fapt, nu poate pleca acasă fericită pentru acest punct, a lui Gattuso poate zâmbi pentru că a oprit un adversar cu siguranță superior, precum și pentru a scăpa de o rundă dificilă pentru toată lumea. Pentru că dacă este adevărat astăzi Roma, Lazio și Atalanta ar putea profita de situație, mai este că toți vor avea meciuri foarte grele. Pe scurt, pentru a înțelege implicațiile reale ale acestui Milan-Napoli va trebui neapărat să așteptăm rezultatele de astăzi, dar între timp putem analiza un joc mult mai echilibrat decât spune clasamentul, între două echipe care s-au confruntat cu multe. tactici și o teamă de a pierde mai presus de voința de a câștiga.

Certo, au existat oportunități, de ambele părți, dar, în general, exista sentimentul că o egalitate, până la urmă, era răul mai mic. Acestea fiind spuse, un meci intens și luptat din primul și până în ultimul minut s-a văzut la San Siro, cu un Napoli care a luat terenul ultraatac (Insigne, Milik, Mertens, Callejon, Zielinski și Fabian Ruiz, toți din primul minut) și un Milan puțin mai isteț, cu Paquetà și Cutrone pe teren și noua semnătură Piatek pe bancă. Polonezul a trebuit să aștepte 71’ pentru a debuta și meciul său (scurt) a fost în continuare plăcut pentru atitudine și mișcări, mărturisind că de multe ori dorința face diferența mai mult decât tehnica (nu-i așa, Higuain?).

Napoli (în 10 în finală din cauza expulzării lui Fabian Ruiz, la care s-a adăugat cea a lui Ancelotti) a avut multe ocazii potențiale dar niciuna senzațională, Milan a creat mai puține dar cea a lui Musacchio în minutul 78 nu s-a transformat doar într-un gol. datorita unei super Ospina. „Am dat prima repriză, dar în a doua repriză am încercat să câștigăm, dar am fost puțin impreciși – analiza lui Ancelotti. – Expulzarea lui Fabian Ruiz m-a enervat, Am spus o vorbă urâtă și arbitrul m-a dat afară. Răbdare, am încercat să câștigăm dar nu am reușit”.

„Am jucat foarte bine în prima repriză, dar oboseala a apărut în a doua – a răspuns Gattuso. – Am avut șansele noastre, mi-a plăcut și performanța pentru că nu trebuie să uităm că ne-am confruntat cu un adversar de nivel înalt”.

A depus avansul San Siro, Milanul fotbalului se mută la Torino, unde Inter lui Spalletti va vizita Taurul lui Mazzarri (18). Un meci insidios pentru nerazzurri, chemat pentru a anula pasul greșit împotriva lui Sassuolo la casa unui adversar mereu dificil. Spalletti, care a fost învins de Mazzarri sezonul trecut, știe că va avea nevoie de un meci important de la echipa sa, altfel întâlnirea cu victoria riscă să fie ratată din nou. „Toro este o echipă foarte importantă din punct de vedere fizic – a explicat antrenorul nerazzurri. – Va trebui să știm să luptăm ca ei și să punem ceva mai mult din punct de vedere al calității, să vedem dacă îi putem ține departe de zona noastră”.

Și el, ca toți antrenorii din Serie A, a trăit o ajun tulburat de pe piață, în speță din cazul Perisic. Din Anglia ridică zvonul unui schimb cu Arsenal ceea ce l-ar preocupa pe Ozil, Spalletti, la rândul său, se limitează la a profita la maximum de o situație proastă. „Ivan este un jucător important, este normal să vorbim despre el – a confirmat el. – Mai multe cluburi îi plac, dar anumite raționamente trebuie susținute de cifre… Acum, însă, mă aștept să ne mai dea ceva și să continue să se comporte ca un profesionist”. Tradus: dacă sosește oferta potrivită, poate pleca, în timp ce așteptați este timpul să vă ocupați.

Pentru restul formației confirmate, așadar 4-2-3-1 cu Handanovic în poartă, D'Ambrosio, Skriniar, De Vrij și Asamoah în apărare, Brozovic și Vecino la mijloc, Politano, Joao Mario și Perisic în spatele singuratului atacant Icardi. 3-5-2 în loc de ordonanță de ex