IL CLASICO – Victorie zgomotoasă a Barcelonei asupra lui Ancelotti, Real Madrid: 3-4

CLASICUL SPANIOL – Trei goluri de la Messi (două de la penaltyuri) au răsturnat previziunile și au dat încă un Clasico Barcelonei care străpunge Real Madridul lui Ancelotti și redeschide cursa pentru Scudetto care deocamdată îl vede pe Atletico lui Simeone în frunte – Sergio Ramos exmatriculat – Goluri de la Ronaldo și Benzema nu au fost de ajuns pentru Madrid

Sărbătoarea unui fotbal unic. Dacă doriți, acesta ar fi putut fi sensul Clasico-ului de ieri, provocarea care a înfruntat pentru a 259-a oară Real Madrid și Barcelona, ​​​​cele două echipe cele mai de succes din Spania. Evident, a fost și mult mai mult.

Poate că a câștigat-o echipa underdog, Barça lui Tata Martino, dar mai presus de toate un magnific Iniesta și fenomenalul Leo Messi, care au revenit și ei să câștige provocarea în provocarea cu celălalt extraterestru Cristiano Ronaldo pentru titlu, pleonastic dacă există. one 'este unul dintre cei mai buni jucători din lume. Trei goluri, pentru puriciul argentinian (două din penalty-uri), și o infinită teorie a invențiilor care a dat foc apărării dansante a Realului.

Un Messi care a revenit să strălucească după o perioadă oarecum asemănătoare (pentru cineva ca el, bineînțeles), spulberând pentru o noapte chiar și îndoielile cu privire la starea sa fizică și despre o echipă, Barcelona, ​​pe care de ceva vreme această parte a început să o facă. trimite semnale fără echivoc ale sfârșitului ciclului: nu mai trupa veselă a lui Guardiola, nici imitația obosită a lui Roura-Vilanova, ci ceva diferit și hibrid, încă lipsit de dimensiunea proprie, dar evident nu de măreția.

Barcelona a câștigat, revenind hărțuit în centrul luptei pentru cucerirea La Liga (și cine știe dacă, între cei doi justițiabili, nu vor ajunge să se bucure de cel de-al treilea: Atletico Madrid de la Cholo Simeone), dar a fost atât de grozav. potrivește cu adăpostește în ea multe altele, ceea ce ar putea duce la orice rezultat.

După ce a preluat conducerea pe axa Messi-Iniesta în minutul 7, de altfel, Barcelona s-a apropiat de 20-24 cu puricul argentinian, care a închis prea mult concluzia stângaci. După cum spune vechea zicală, inevitabil contrapunct al golului ratat al lui Messi a fost un gol marcat de Real, sau mai bine zis două: Benzema, cu un dot între minutul XNUMX și XNUMX, a răsturnat rezultatul și în acel moment Barça a riscat capitularea. , evitat doar printr-o salvare pe linie a lui Pique și prin golul lui Messi, care a restabilit paritatea la finalul primei reprize.

În repriza secundă a avut loc festivalul penalty-urilor îndoielnice. Nefericitul Undiano Mallenco l-a trimis mai întâi (55′) pe Cristiano Ronaldo, ca să spun adevărul puțin în umbră, pentru un fault în afara careului al lui Dani Alves și apoi (63′) Leo Messi, pentru obișnuita cădere prea ușoară a lui Neymar . Cu această ocazie, arbitrul l-a expulzat și pe Sergio Ramos. Pe trei la trei, și cu încă un om, Barça a asediat (învăluind în felul său: fără asalturi cu arme albe) zona Madridului până la noul penalty care a închis disputa, probabil singurul care a fost, pentru un fault. sandviș de Xabi Alonso și Varane pe magicianul Iniesta. Din penalty, Messi a stabilit scorul la 4-3.

Dar toate aceste penalități și toate controversele (văzând cuvintele vitriolice ale unui conspirator Cristiano Ronaldo să creadă asta) nu murdăresc ceea ce a fost și nici nu atenuează vaga melancolie a spectatorului italian în fața unui ritm de joc nesustenabil pentru fiecare dintre ele. echipele noastre (da, chiar și uimitoarea Juve a lui Conte: lista europeană insuficientă este acolo pentru a dovedi acest lucru). Mai mult decât un joc, a fost un foc de artificii, sărbătorirea unui fotbal unic.