Golf, patru blues la Wentworth

Începe la Londra pentru una dintre cele mai prestigioase curse ale turului european, Campionatul BMW Pga desfășurat pe pista Wentworth Club, Virginia Water.

Francesco Molinari, Matteo Manassero, Edoardo Molinari și Renato Paratore: aceștia sunt cei patru albaștri magnifici care, în această dimineață, vor fi la Londra pentru una dintre cele mai prestigioase curse ale turneului european, Campionatul BMW Pga care se desfășoară pe Wentworth Club. pistă, Virginia Water . Aceasta este o oportunitate excelentă pentru golful italian: Matteo Manassero a câștigat deja această splendidă competiție și va putea să-și folosească amintirile bune pentru a-și recupera cel mai bun joc; Francesco Molinari, care locuiește la Londra, este practic acasă și va putea profita de ocazie pentru a-și îmbunătăți și mai mult poziția deja excelentă în clasamentul mondial; Renato Paratore se luptă pentru a obține puncte și a ajunge la Olimpiada și se va putea angaja în această sarcină; Edoardo Molinari va încerca să-l trezească pe campionul care doarme în el, după câțiva ani de ghinion, mai ales din punct de vedere fizic. Potul este important: 3,9 milioane de euro premii în bani și un titlu pe care toți jucătorii buni și-ar dori să-l aibă.

Totuși, trebuie să recunoaștem că, anul acesta, domeniul nu este unul de ocazii mari. De fapt, lipsesc toate cele mai importante nume, începând cu numărul trei mondial, Rory McIlroy, care a câștigat această cursă în urmă cu doi ani. Chiar și directorul executiv al Turului European, Keith Pelley, a fost nevoit să recunoască că Wentworth nu mai este turneul emblematic al circuitului. O observatie care este si o invitatie la corectarea eventualelor erori de organizare si la sporirea premiului in bani. Luați în considerare de fapt că, în 2017, Italian Open va veni imediat înaintea lui Wentworth și va garanta o miză de șapte milioane de euro buni, mult mai mare decât BMW și totodată competitivă cu marile turnee americane.

Pe scurt, BMW PGA Championship 2016 este oarecum penalizat din mai multe motive: o agendă prea plină de întâlniri pentru cei mai buni jucători, care au fost nevoiți să facă alegeri dureroase pentru a face loc pentru încă două evenimente precum Jocurile Olimpice și Ryder. cupa ; faptul că, săptămâna trecută, doi „bombardieri” europeni au câștigat turneul săptămânii și anume Rory McIlroy s-a impus la Irish Open, în timp ce Sergio Garcia a învins competiția din Statele Unite în AT&T Byron Nelson; aspectul este deosebit de pedepsitor și a ridicat multe critici în trecut; un campion reprezentativ precum Justin Rose a fost nevoit să se retragă din cauza durerilor de spate; în cele din urmă, în turneul american din această săptămână, se joacă o competiție frumoasă, bogată și atractivă ca Dean și Deluca Invitational.

Morala: pe teren vom găsi doar 4 dintre cei mai buni 30 de jucători din lume, printre ei și campionul Masters Danny Willett. Campionul în vigoare, Byeong Hun AN, a fost și el la tees de start. Turneul este transmis în direct pe Sky Sports în fiecare zi, de astăzi până duminică. Pe frontul SUA, invitația Dean este pe scenă, unde numărul doi mondial Jordan Spieth va reveni pe drumul cel bun, încă în formă fluctuantă. Printre jucătorii de urmărit se numără australianul Adam Scott și campionul en-titre Zach Jhonson. Cursul este Colonial Country Club, un par 70 de 6500 de metri. Fondul de premiere este de 6,7 milioane de dolari.