Golf: Molinari cucerește turul Pga, un italian după 70 de ani

Este prima victorie a torinezului în PGA Tour și îi permite să facă un salt de 82 de poziții în „campionatul stele și dungi”, Cupa Fedex.

Francesco Molinari câștigă Quicken Loans National lângă Washington, învingând adversari de calibrul lui Tiger Woods și Rickie Fowler.

Este prima victorie a torinezului în Turul PGA și îi permite să facă un salt de 82 de poziții în „campionatul” stele și dungi, Fedex Cup. Chicco trece de pe locul 123 pe locul 41 în clasament și garantează participarea în fazele finale. a acestei lungi confruntări între jucători, așa-numitele Playoff-uri.

Steagul tricolor arborează din nou în Statele Unite după 70 de ani. Din 1948, un italian nativ, Toney Penna, nu a câștigat un turneu în America. Penna a fost un napolitan care a crescut la New York, în timp ce Francesco Molinari este un băiat din Torino care a știut să-și croiască drum în lumea golfului pas după altul, succes după altul.

Anul acesta a câștigat deja un turneu foarte important în Europa, Campionatul Pga de la Londra și a terminat pe locul al doilea la Italian Open. Sunt curse foarte bogate și prestigioase, care i-au adus multe puncte pentru Race To Dubai (campionatul european, echivalent cu Fedex) și pentru ordinea mondială de merit, dar și-a dorit mai mult.

Este unul dintre puținii jucători care joacă pe ambele circuite și asta îl obligă să selecteze cu atenție evenimentele. Și se pare că munca a dat roade și alegerile au fost foarte bune. „Nu a fost ușor să renunț la turneul de la Paris – recunoaște Molinari – și m-am gândit la asta până în ultimul moment. Până la urmă, cred că am făcut alegerea corectă.”

Campioana Italiei a câștigat cu un rezultat uimitor: 279 de lovituri, 21 sub par și a făcut o rundă finală record în 62 de lovituri. Statisticile lui Chicco sunt cu adevărat cele ale unui campion, mai ales în jocul lung unde este sistematic primul. În acest turneu, însă, a dat dovadă de o soliditate magistrală și pe greens, punând în buzunar tot ce a putut și chiar mai mult în ultimele nouă găuri, unde a marcat un vultur.

Este un succes pentru tot golful italian, care s-a aruncat în marele succes al Ryder Cup, care va avea loc la Roma în 2022, aruncându-și cu adevărat inima peste obstacol. Molinari are deja 35 de ani, dar nu a fost niciodată atât de puternic și nu trebuie să uităm că suedezul Henrik Stenson a câștigat primul său major la 40 de ani.

Următoarea întâlnire pe calendarul de Grand Slam este Open Championship și Chicco va începe cu siguranță printre favoriți, cu stilul său. Fără fanfară, fără exagerare, cu multă grație și bunătate față de toată lumea, dar cu hotărârea pe care o poate avea doar un campion de calibrul său.