Giro, Froome rezistă la Cervinia: în triumf la Forumurile Imperiale

Campioana Angliei rezistă atacurilor lui Dumoulin și păstrează tricoul roz la Cervinia – Giro d'Italia este al lui – Podiumul final de la Fori Imperiali din Roma.

Christopher Froome a avut o cutie goală – cea a Giroi – în palmaresul său de victorii pentru a se alătura clubului select de călăreți care au câștigat cele trei mari curse de etape din calendarul ciclism. Misiune îndeplinită chiar dacă podiumul de astăzi de la Forumurile Imperiale din Roma lipsește încă oficial la finalul Giroi. Froome, după ce a respins ultimele încercări ale lui Tom Dumoulin de a-l detașa pe finala lungă de urcare a Cerviniei fără mari eforturi, și-a pus de fapt și numele de marcă pe cursa roz care se alătură celor 4 Tururi și Vuelta deja câștigată. Un înalt în fața lui, realizat doar de șase mari pedale din fiecare epocă: Anquetil, Gimondi, Merckx, Hinault, Contador și Nibali. Nu numai atât, Froome se poate lăuda și că a triumfat consecutiv în Tur, Vuelta și Giro, o serie nebună în spațiul doar, așa cum doar Merckx și Hinault au reușit să facă în epoca lor de aur. Un foarte mare, acest britanic născut în Kenya și crescut în Africa de Sud, care în acest Giro, mai întâi cu solo-ul pe Zoncolan și apoi cu legendara evadare luată pe drumul de pământ al Colle delle Finestre, a dat dovadă de o inimă și un curaj care a încântat. chiar și cei care până acum îl considerau doar un calculator perfect, un fel de robot pe pedale care a câștigat datorită unei echipe formidabile care a anesteziat fiecare etapă. Astăzi este ziua triumfului său, cel mai suferit după cum a recunoscut el însuși purtând pentru prima dată tricoul roz, care ajunge pentru prima dată pe umerii unui britanic. Și este un pic o constantă a Girourilor care au terminat la Roma, patru în total, să vezi noi steaguri pe cel mai înalt podium: în 2009, steagul Rusiei a fluturat pentru a saluta succesul lui Denis Menchov, acum 68 de ani elvețianul Hugo. Koblet a triumfat, primul străin din lot, în fața lui Gino Bartali cu peste 5 minute. A fost Giro din 1950, cel al prăbușirii lui Fausto Coppi din Primolano.

La plecarea din Susa pentru ultima etapă de munte în rulotă a fost multă oboseală și multă resemnare. Lovitura lui Froome își lăsase amprenta. Clasamentul, cu o întârziere de doar 40”, i-a oferit lui Dumoulin vreo șansă să încerce o misiune imposibilă. Până acum cursa și-a găsit stăpânul natural, cel mai puternic, obișnuit cu marile tururi, care în cea de-a treia săptămână decisivă de cursă își găsește puterea pe care alții nu o mai au. Dumoulin s-a dovedit a fi cel mai tenace rival al său, încercând până în ultimul minut să-l detașeze pe Froome, dar până la urmă și la Cervinia a fost nevoit să cedeze câteva secunde, șase mai exact, în fața câștigătorului Giroi, care acum îl distanță cu 46”. Simon Yates știe cât de mult le cântărește a treia săptămână de curse pe picioarele cicliștilor, care visau doar să poată câștiga Giro până la Iseo și care în cele trei etape alpine l-au văzut căzând în abisul unei crize fizice ireparabile. După o întârziere de 38 de minute la Jafferau, ieri fostul tricou roz – protagonistul absolut al primelor două săptămâni de cursă – a ajuns la mai bine de 45 de minute în spatele învingătorului, coechipierul său, spaniolul Mikel Nieve. Astfel Yates a terminat Giro pe locul 22, la peste o oră și un sfert în spatele lui Froome. Nici Thibaut Pinot nu va putea termina Giro, care a plecat de la Susa al treilea și deci pe podium, și a explodat la propriu pe al doilea deal al etapei, Saint Pantaléon. Etapa lui a fost un calvar, în chinul unei infecții intestinale francezul reușind să ajungă la Cervinia, atât de supărat și vărsând de îndată ce a coborât de pe bicicletă, încât a fost internat la Aosta. Lasă cu amărăciune podiumul lui Miguel Angel Lopez, al treilea și tricoul alb al primului dintre tineri, urmat îndeaproape de ecuadorianul Ricard Carapaz. Primul dintre italieni este Pozzovivo, al cincilea la 8'03” de Froome, din nou în primele cinci după cedarea lui Pinot.