Giro d'Italia: Domoulin, primul triumf olandez

Câștigând cronometrul de la Monza la Milano, Tom Domoulin câștigă Giro d'Italia în fața lui Quintana și Nibali: este prima dată în istorie când un olandez câștigă tricoul roz final

În Corso Matteotti, între Piazza San Babila și Piazza Meda, Nairo Quintana a fost încă în tricoul roz pentru câteva secunde. Dar la linia de sosire din Piazza Duomo mai erau câteva sute de metri și două curbe ascuțite pentru a sparge viteza: când a trecut linia de sosire, tricoul său roz trecuse deja pe umerii lui Tom Dumoulin, primul olandez care a câștigat Giroa. cu 31" înaintea alpinistului andin. Avantajul de 53” cu care plecase de pe pista de la Monza nu i-a fost suficient – ​​așa cum era de așteptat.

Asemenea lui Joaquim Rodriguez batjocorit de Ryder Hesiedal în 2012, la fel ca Laurent Fignon în 1984 depășit pe Arena di Verona de Francesco Moser, ultimul cronometru i-a fost fatal lui Quintana, care a pierdut cu doar 31" un Giro cursat mai mult de un inspector decât de Condor, vina – a dezvăluit liderul Movistar după terminarea cronometrului – s-a datorat și unei febre plictisitoare care l-a lovit chiar în etapele de munte. Nibali a căutat și miracolul dând tot ce a putut, dar a fost imposibil să îl învingă pe Dumoulin, care a fost ajutat și de liniile lungi ale etapei.

Lo Squalo a salvat podiumul, al cincilea în Giro între victorii (2) și locuri (3). Conturi în mână, în cele două etape contra cronometru Dumoulin a câștigat mult mai mult decât Quintana (dar și Nibali și Pinot) au reușit să-i pună pe munții mari. Primul dintre care, Etna, a fost complet irosit de alpiniști gândindu-se poate la numeroasele asperități care aveau să apară mai târziu. Dar când, în Oropa, Dumoulin a ajuns din urmă și apoi s-a îndepărtat de Quintana și Nibali, am început să înțelegem că Dumoulin va fi un client greu de scăpat, în ciuda faptului că avea o săptămână în Alpi și Dolomiți înaintea lui.

A fost nevoie de o durere de stomac jenantă pe ascensiunea elvețiană pe Stelvio pentru a-l întârzia pe olandezul în tricoul roz, altfel până și cea mai grea etapă a Giroi s-ar fi încheiat cu Dumoulin fierbinte pe urmele lui Nibali și Quintana. Condorul a făcut singura notă mare pe Blockhaus, dar în acea etapă Dumoulin, sosind cu Pinot la doar 24” în spatele columbianului, a transmis un prim semnal puternic. Odată cu proba ulterioară copleșitoare cu cronometru a lui Montefalco, fluturele de la Maastricht și-a lansat candidatura pentru a câștiga Giroa.

Iar noaptea trecută la Asiago, cu munții finalizați, olandezul nu a făcut nicio dramă când pentru câteva secunde a fost chiar dat afară din zona podiumului, alunecând pe locul patru. Între Piancavallo, Monte Grappa și Foza Dumoulin au avut de suferit cu siguranță, dar rivalii săi, obosiți și ei, nici Nibali la vale, nici Pinot și Quintana în sus, nu au reușit să-i dea lovitura kappao. Decalajul lui Dumoulin rămăsese atât de mic încât să-i facă pe toată lumea să spună că Giro era deja al lui, chiar dacă Quintana și Nibali, mai mult decât Pinot, au dat totul în cronometru pentru a încerca să răstoarne previziunile.

Quintana nu a făcut nicio dramă, acum se gândește la Tur unde va trebui să-l înfrunte pe Froome care vizează pokerul. Nibali nu va merge în Franța, poate că va ținti Vuelta. Ca să conștientizeze, completarea succesului olandez în cursa roz a fost și mai puțin cunoscutul Jos Van Emden, care i-a luat cu 15 secunde satisfacția de a câștiga proba cu cronometru înaintea nimeni altul decât Dumoulin, câștigătorul Giroi numărul 100.