Formula E, unu-doi pentru Jaguar la Roma cu Evans

Într-unul dintre cele mai sugestive circuite ale Campionatului Mondial de Formula E, Jaguarul lui Mitch Evans câștigă și înscrie primul unu-doi din istoria Formulei E la Marele Premiu de la Roma

Mitch Evans aduce acasă 2 trofee de la Roma – livrate de primarul Roberto Gualtieri – prin câștigarea curselor de sâmbătă și de astăzi. Acest lucru nu îi permite să conducă Campionatul Mondial de Formula E și nici nu îi permite Jaguar pentru a ajunge în fruntea clasamentului pe echipe, dar pune bazele unui Campionat cu adevărat incitant și plin de surprize.

Formula 1 se află la a treia cursă, în timp ce Formula E a parcurs deja aproape o treime din etapele care au condus la încheierea campionatului. Motivul poate fi înțeles prin consultanță regulamentul si orarul de Formula E din 2022: circul electric prevede mai multe întâlniri duble, cu curse pe aceeași pistă, la fel ca șiE-Prix Roma.

Mitch Evans, cu acest unu-doi, a câștigat deja trei curse de Formula E la Roma. Vorbind pentru Sport Mediaset, amicalul neozeelandez a glumit: „Poate că sunt chiar pe jumătate italian, acesta este un loc special și zilele acestea au fost speciale”. Atribuirea punctajelor, în clasamentul general, recompensează Jean-Eric Vergne Pilotul echipei DS Techeetah, care a terminat astăzi în spatele lui Evans (18 puncte + 3 puncte pentru Pole Position) și a fost al patrulea ieri (12 puncte). În total, în weekend, francezul a câștigat 30 de puncte.

În ciuda adevăratului concurent de acasă Antonio Giovinazzi a fost foarte votat de publicul italian și de fanii fostei Alfa Romeo, rivalul său Jean-Eric Vergne a obținut – cu doar câteva voturi – primul loc în clasamentul Formula E „Fanboost”, care vă permite să utilizați un spor suplimentar de putere timp de cel mult 5 secunde, în a doua jumătate a cursei,