Fiorentina corsair, Milan ko

Fiorentina pleacă din San Siro cu un 0-2 sec care te lasă uluit, pentru că echipa lui Allegri nu jucase niciodată atât de rău în poartă, irelevant, în peste 1 de minute, fapt elocvent care a produs a cincea înfrângere în ligă.

Milan ajunge în prăpastie. O fac în cel mai rău mod, cu o înfrângere acasă în cea mai proastă performanță a sezonului, primul fără goluri marcate. Fiorentina pleacă de la San Siro cu un 0-2 tăios care te lasă uluit, pentru că echipa lui Allegri nu jucase niciodată atât de rău. Cifrele nu spun întotdeauna totul, dar de data aceasta sunt suficiente și avansează pentru a explica avântul lui Milan: doar 1 șut pe poartă, irelevant și el, în peste 90 de minute, o cifră elocventă care a produs cea de-a cincea înfrângere în ligă în doar câteva minute. 11 zile. Punctele din zona Ligii Campionilor sunt 16, cele de la liderii Roma (care au încă de jucat) până la 18, golurile primite (19) le-au depășit pe cele marcate (17).

Am putea continua și mai departe, dar imaginea este deja suficient de neagră. Sezonul este aproape compromis, acum nu mai rămâne decât să decideți cum să-l finalizați prin limitarea daunelor. Dilema de la Milano este una singură: să continui sau nu cu Massimiliano Allegri? Deocamdată, răspunsul este da, după cum se vede din declarațiile antrenorului după meci, după un îndelungat summit la vestiar cu Adriano Galliani și Barbara Berlusconi.

„De mâine (azi pentru cititor, n.red.) echipa se va retrage – a anunțat jurnaliștii. – Decizia a fost luată de club în discuții cu mine și cu jucătorii. Este cel mai greu moment al meu în acești trei ani și jumătate cu Milan, să fim împreună ne va face bine în vederea meciului de la Barcelona”. Și să mă gândesc că cursa de ieri trebuia să fie punctul de cotitură. Împotriva unei Fiorentine remodelate (cuadrado, Pizarro, Gomez, Mati Fernandez și Ilicic lipseau), toată lumea se aștepta la un Milan gata de reluare. În schimb, a fost un dezastru peste tot, iar Viola a obținut un succes important aproape fără efort.

Minutul 27 a fost decisiv, când o lovitură liberă nepretențioasă a lui Vargas a găsit o deviere a lui Muntari care l-a înlocuit pe Gabriel. Avantajul Fiorentinei îi lipsește pe rossoneri de toate energiile psiho-fizice necesare unei reveniri, atât de mult încât, după cum am menționat anterior, nu există goluri marcate. Performanța lui Balotelli a fost emblematică, capabilă să se facă remarcată doar pentru câteva căderi tragicomice în careu și, mai ales, pentru încă un cartonaș galben care, regăsindu-se pe avertisment, îl va costa meciul de duminică viitoare cu Chievo. Și astfel Fiorentina, pricepută la închiderea tuturor spațiilor, a găsit golul în minutul 73 care a încheiat fiecare conversație cu Borja Valero. Se termină cu Viola sărbătorind și San Siro care își declanșează protestele asupra clubului, antrenorului și jucătorilor. Fanii au decis, așa că nu mai putem continua. Când o vor înțelege și în Via Turati?