FINALE NBA – San Antonio domină la Miami și iese înainte în serie: 2-1

San Antonio Spurs joacă o primă repriză regală și reușește conducerea până în finala 111-92 – Factorul terenului de acasă este din nou răsturnat – Mvp al meciului este tânărul lateral de lux Kawhi Leonard, autor a 29 de puncte la 13 șuturi.

Ceva ce nu se mai văzuse până acum: 75% din teren și 71 de puncte în prima repriză (41 doar în primul sfert, trage cu procente fără sens), în deplasare, într-o Finală NBA. San Antonio Spurs își joacă atacul simfonic, andante con brio, și iau acasă jocul 3, răsturnând din nou factorul teren și inerția seriei.

Da, inerție, impuls, așa cum îi spun ei de peste ocean. Acea forță necuantificabilă, dar foarte evidentă într-un sport de echipă. Părea în mâinile lui Miami și un James niciodată atât de strălucit la aceste niveluri, dar acum este în mâinile lui San Antonio, chiar dacă încă nimic nu este scris în piatră și Heat mai au multe cărți de jucat.

Hombre del partido (sau Mvp, dacă preferi) poartă tricoul negru și argintiu numărul 2 (ca un fundaș drept de modă veche) și numele Kawhi Leonard. Rara avis dacă există: 22 de ani, destul de tăcut (cel puțin așa se spune), 2,01 metri înălțime, dar brațe nesfârșite. Ieri a apărat puternic pe Lebron James, nu pe oricare, iar pe partea cealaltă a marcat 29, cu 13 lovituri din teren, jucând o primă repriză de 11 puncte.

Dar ceea ce a funcționat, mai ales în prima repriză, a fost toată orchestra Spurs, de la obișnuitul Duncan la Parker (care a greșit multe, dar a marcat în câteva momente de ofensivă seacă ale echipei), trecând printr-un somptuos Boris Diaw și un Danny Green din 15 puncte (cu 8 lovituri) si 5 mingi furate de la adversari.

În prima repriză, Miami a ținut jocul datorită lui Lebron și triplelor unui Rashard Lewis de epocă, din ce în ce mai asemănător cu bărbatul de 118 milioane de dolari care l-a dus pe Orlando (pe umerii lui Dwight Howard) în finala NBA în 2009. o viață în urmă. .

După 71 la 50 în primele două parțiale, atacul Spurs s-a blocat, de parcă o piatră bloca mecanismul de viteză (în aceste momente vă dați seama ce lipsește la San Antonio: o mare stea ofensivă de care să vă agățați în vremuri de lean), iar Heat, tot datorită înscrierii târzii a lui Dwayne Wade în joc, s-a scurtat pentru a ajunge la un avans de două cifre, înainte de a fi respins de o triplă de la al nostru Marco Belinelli, autorul a trei puncte ( singurele în cursa sa) de importanţă capitală, în cel mai dificil moment pentru familia sa.

În al patrulea sfert, Heat ratează câteva lovituri deschise pentru a reveni în contact și Spurs se întind din nou, până la +19 dintr-un scor final care arată 111 la 92 și care îl pune pe Miami, din nou, cu spatele la zid. .